Połącz się z nami

Testy

Test porównawczy: Inteligentne ekrany

Te trzy urządzenia chcą nam udowodnić, że nadeszła era inteligentnych ekranów, ale czy warto zaprosić je do swojego domu?

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Inteligentne głośniki to urządzenia, które coraz częściej towarzyszą nam w salonie, kuchni czy sypialni. Gdy wydawało nam się, że wiedzieliśmy o nich już wszystko, producenci gadżetów postanowili nas zaskoczyć i dołożyć jeden niespodziewany element – ekran.

Oznacza to, że teraz prognozom pogody, muzycznym playlistom, kuchennym minutnikom i wielu innym funkcjom może towarzyszyć odpowiednia oprawa wizualna, ale nie tylko. Ekran umożliwia korzystanie z serwisów wideo, na przykład Netflixa, HBO GO czy YouTube, dzięki czemu możemy obejrzeć najnowszy odcinek Gry o tron podczas przygotowywania obiadu. Wyświetlacz daje także dokładniejszą kontrolę nad funkcjami smart home.

Inteligentne ekrany mają i swoje wady: są droższe od głośników i zajmują więcej miejsca. Czy dodatkowe funkcjonalności są warte swojej ceny, czy to jedynie przerost formy nad treścią? W poniższym teście postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie, w czym pomogą nam trzy urządzenia powszechnie uznawane za najlepsze w swojej klasie. Przyjrzymy się bliżej Amazon Echo Show z Alexą i wyposażonym w Asystenta Google Lenovo Smart Display oraz Google Nest Hub. Sprawdzimy ich design i wykonanie, funkcje smart home, inteligentnego asystenta, brzmienie oraz jakość obrazu. Które z powyższych urządzeń najlepiej sprawdzi się jako twój domowy kompan?

Testujemy…

Lenovo Smart Display

Specyfikacja

 • EKRAN 10,1 cala
 • WYMIARY 311,37 x 173,87 x 136,02 mm
 • GŁOŚNIKI 2-calowy przetwornik pełnozakresowy 10 W, 2x pasywny tweeter
 • ŁĄCZNOŚĆ Wi-fi, Bluetooth
 • CENA 960 PLN

Na pierwszy rzut oka: Oprogramowanie, na którym działa Lenovo, jest podobne do tego z Google Home Hub, ale na większym ekranie wygląda lepiej. Do wyboru masz wersję z 8- lub 10-calowym wyświetlaczem.

Google Nest Hub

Specyfikacja

 • EKRAN 7 cali
 • WYMIARY 178,5 x 118 x 67,3 mm
 • GŁOŚNIKI przetwornik pełnozakresowy
 • ŁĄCZNOŚĆ Wi-fi, Bluetooth
 • CENA 600 PLN

Na pierwszy rzut oka: Najnowszy inteligentny głośnik od Google, niegdyś znany jako Home Hub, otrzymał 7-calowy ekran oraz pełne wsparcie dla funkcji smart home i Asystenta Google, choć jeszcze nie po polsku.

Amazon Echo Show

Specyfikacja

 • EKRAN 10,1 cala
 • WYMIARY 246 x 174 x 107 mm
 • GŁOŚNIKI 2x przetwornik 2”, pasywny radiator
 • ŁĄCZNOŚĆ Wi-fi, Bluetooth
 • CENA 1 150 PLN

Na pierwszy rzut oka: To druga generacja „ekranowego” Echo od Amazonu, która wprowadza wiele ulepszeń w stosunku do poprzedniego urządzenia. Alexa również zdążyła opanować kilka nowych, przydatnych sztuczek i umiejętności.

TEST 01: Wygląd

W przeciwieństwie do inteligentnego głośnika, który możemy postawić na jakiejś wysokiej półce, ekranu nie da się ukryć. Właśnie dlatego powinien on jak najlepiej wyglądać. Google Nest Hub to najmniejsze urządzenie w teście, wyposażone w ekran o przekątnej 7 cali; Lenovo i Amazon zdecydowały się na zastosowanie 10,1-calowych wyświetlaczy (w ofercie Lenovo znajduje się także 8-calowa wersja). Utrudnia mu to wyróżnienie się spośród konkurencji, ponieważ im większy ekran, tym lepiej będą prezentowały się na nim wyświetlane filmy czy obrazy. Mimo tego „lewitującej” konstrukcji Nest Huba nie można odmówić pewnej elegancji, a dzięki bogatemu wyborowi opcji kolorystycznych (piaskowy, morski, kredowy i ciemnoszary) łatwo dobrać sprzęt do designu każdego wnętrza.

Ekrany od Lenovo i Amazonu oferują nam mniej wariantów – ten pierwszy dostępny jest w bambusowo-szarym wykończeniu, a drugi w czerni lub szarości. Podstawa Smart Display uformowana jest w dość dziwny sposób, ale wykonanie urządzenia stoi na najwyższym poziomie – na szczególną uwagę zasługuje wyprofilowany, drewniany tył. Głośnik został umieszczony z lewej strony wyświetlacza, przez co design nabrał modnej asymetrii, a ramki dookoła ekranu są stosunkowo wąskie.

Amazon Echo Show to najmniej atrakcyjne spośród recenzowanych urządzeń, chociaż należy zauważyć, że w porównaniu z poprzednią generacją i tak prezentuje się nieźle. Jego prostej, kanciastej formie brakuje jednak lekkości i fantazji.

Pod względem audio wszystkie urządzenia sprawdzają się nieźle i potrafią wypełnić dźwiękiem duży pokój. Najbardziej spodobało nam się brzmienie Lenovo Smart Display, chociaż nie ma co go porównywać do takiego HomePoda czy Polk Assist – inteligentny ekran to przede wszystkim gadżet smart home, a nie luksusowy sprzęt audio dla osób szukających muzycznych uniesień.

Rundę wygrywa…

LENOVO SMART DISPLAY

Propozycja Lenovo łączy wygodę dużego ekranu z atrakcyjnym designem. Plusem są również dźwiękowe możliwości urządzenia.

TEST 02: Asystent

W tej kategorii zmierzą się ze sobą dwaj konkurenci – zarówno Google Nest Hub, jak i Lenovo Smart Display, działają na Asystencie Google, a jedynie Amazon Echo Show otrzymał wsparcie dla Alexy. Któremu z wirtualnych pomocników warto zawierzyć pieczę nad swoim inteligentnym domem?

Cóż, odpowiedź jest prosta: Asystent Google jest lepszy od Alexy, z wyjątkiem przypadków, w których Alexa jest lepsza od Asystenta Google. Obydwa systemy radzą sobie z wykonywaniem niemal wszystkich poleceń, jakie zadamy im w języku Szekspira, od sprawdzenia pogody do odtworzenia muzyki. Alexa posiada wzorowe wsparcie dla serwisów informacyjnych z całego świata, ale Asystent Google dostarcza dokładniejszych wskazówek nawigacyjnych. Pomocnicy posiadają także funkcję tworzenia procedur, czyli łączenia kilku czynności w jedno polecenie. Przykładowo, komenda „dobranoc” może wyłączać światła i uruchamiać playlistę z wyciszającą muzyką. Im częściej korzystamy z pomocy Alexy i Asystenta Google, tym bardziej rozwijają się ich umiejętności, a Google i Amazon na bieżąco dodają do nich nowe funkcjonalności.

Wiele zależy zatem od naszego domowego ekosystemu smart home i posiadanych urządzeń. Jeśli na co dzień korzystamy z Kalendarza Google czy Gmaila, Asystent wydaje się lepszym wyborem; miłośnicy zagranicznych zakupów online docenią natomiast Alexę.

Pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia, czyli komunikacja po polsku. Na chwilę obecną z żadnym z testowanych ekranów nie da się porozumieć w naszym języku, ale Asystent Google jest obecny na polskim rynku, więc istnieje prawdopodobieństwo, że już wkrótce jego polska wersja trafi także na urządzenia smart home (nieoficjalne informacje głoszą, że ma to się stać jeszcze w tym roku). Na pewno najpierw pojawi się ona na urządzeniach Google, dlatego Nest Hub ma tu pewną przewagę nad Smart Display – w końcu na duże aktualizacje oprogramowania trzeba często długo czekać.

Rundę wygrywa…

GOOGLE NEST HUB

W Polsce możliwości urządzeń z Alexą są na chwilę obecną mocno ograniczone, ale Asystent Google na Nest Hub powinien już wkrótce przemówić „po naszemu”.

TEST 03: Funkcje

Poza wyglądem, brzmieniem i wirtualnym asystentem, każde urządzenie ma szereg dodatkowych funkcji, które mogą przesądzić o jego wyborze. Google Nest Hub i Lenovo Smart Display mają wsparcie dla Chromecasta, którego nie uświadczymy w Amazon Echo Show. Inteligentne ekrany są wykrywane w sieci i mogą służyć do bezpośredniego przesyłania zawartości z Netflixa, YouTube i wielu innych kompatybilnych z Chromecastem aplikacji mobilnych. W Echo Show otrzymujemy za to dostęp do Amazon Prime Video, który w Polsce jest mało atrakcyjny, ponieważ usługa ta po prostu nie została wprowadzona na nasz rynek. Osoby, którym zależy na możliwości oglądania filmów na inteligentnym ekranie, zdecydowanie powinny wybrać propozycję Google lub Lenovo.

Spotify działa na wszystkich trzech urządzeniach: po załadowaniu playlisty w apce na smartfonie, muzyka przesyłana jest na ekran. Plusem jest możliwość sterowania odtwarzaniem za pomocą opcji na wyświetlaczu.

Kompatybilność z ekosystemami smart home to kolejny ważny aspekt. Wielu producentów (Philips Hue, Yamaha MusicCast, Hive) postawiło na wszechstronność i możliwość współpracy z obydwoma asystentami. Produkty sygnowane przez Google lub Amazon, na przykład kamerki bezpieczeństwa Nest czy dzwonki do drzwi Ring, będą najlepiej działały z ekranami tej samej marki (Google Nest Hub i Lenovo Smart Display są identyczne pod względem kompatybilności).

Podobnie będzie w przypadku wideokonferencji. Za pomocą Echo Show możesz kontaktować się z innymi urządzeniami z Alexą lub użytkownikami Skype’a, a Lenovo i Google umożliwiają dzwonienie za pomocą Google Duo. Google Nest Hub nie ma przedniej kamerki, więc dwustronne połączenie wideo będzie niemożliwe; otrzymał ją Lenovo Smart Display, łącznie z fizycznymi przyciskami do wyłączania kamerki i mikrofonu. To miły dodatek dla osób ceniących prywatność.

Rundę wygrywa…

LENOVO SMART DISPLAY

Wsparcie dla Chromecasta jest przydatne, a możliwość fizycznego wyłączenia kamerki i mikrofonu zapewnia spokój ducha.

Werdykt

#1 LENOVO SMART DISPLAY 78/100

Plusy Asystent Google staje się coraz mądrzejszy, a w przyszłości porozmawiamy z nim na urządzeniach smart home po polsku. Ekran jest duży i kolorowy, a brzmienie dobre. Dodatkowe funkcje prywatności i możliwość wyboru jednego z dwóch rozmiarów to kolejne plusy.
Minusy Pod względem audio zdecydowanie ustępuje on wielu inteligentnym głośnikom.
Podsumowując Smart Display to najbardziej funkcjonalny spośród testowanych ekranów, ale nie jesteśmy przekonani, czy na pewno warto go wybrać zamiast dobrego głośnika z Asystentem Google.

#2 GOOGLE NEST HUB 75/100

Plusy Płynna współpraca z ekosystemem Google. Najszybciej otrzyma wsparcie dla Asystenta Google po polsku.
Minusy Niewielki ekran i mało imponujące brzmienie.
Podsumowując Nest Hub to funkcjonalne urządzenie, chociaż niepozbawione wad.

#3 AMAZON ECHO SHOW 71/100

Plusy Alexa potrafi naprawdę sporo. Dobra kompatybilność z większością popularnych produktów smart home.
Minusy Brak polskiej wersji językowej (i perspektyw na jej wprowadzenie), Amazon Prime Video nie działa w Polsce.
Podsumowując Echo możemy polecić głównie fanom Alexy.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Testy

TEST: Apple iPhone 11

Testujemy standardową wersję nowego flagowca firmy z Cupertino.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

iPhone 11 to następca modelu XR, który okazał się niespodziewanym hitem sprzedażowym – okazało się, że klienci czekali właśnie na takiego iPhone’a – wydajnego i stosunkowo niedrogiego. W tym roku Apple również zdecydowało się na ten krok, serwując nam jego kolejną edycję. Podobnie jak poprzednio otrzymujemy 6,1-calowy ekran, next-genowe zabezpieczenia Face ID, przepiękne wykończenie ze szkła i metalu oraz potężny procesor. Niestety, iPhone 11 kopiuje także mniej chwalebne cechy swojego poprzednika.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

iPhone 11 powinien przypaść do gustu większości użytkowników, chociaż nie powinni oni oczekiwać żadnej rewolucji.

Wynik
82

Plusy

Wydajność i długość pracy na baterii na medal, high-endowa jakość, bardzo dobry aparat…

Minusy

…w którym brakuje teleobiektywu. Ekran LCD nie dorównuje OLED-om. Ładowarka 5 W w zestawie.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Divoom Mocha

Poznajmy bliżej ten uroczy głośnik Bluetooth o rodowodzie retro.

Opublikowane

dnia

Moda na retro ma się dobrze i nie chce przemijać. Wzornictwo, które swego czasu wysyłaliśmy już do lamusa, przeżywa swoisty renesans, ale tylko niektórzy producenci „czują” sposób, w jaki należy czerpać inspiracje ze stylistyki vintage. Jednym z nich jest Divoom, którego najnowszy głośnik Bluetooth, Mocha, właśnie wszedł na rynek.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Szukasz głośnika Bluetooth, który może zastąpić system surround w podróży? Właśnie go znalazłeś.

Wynik
85

Plusy

Aksamitnie gładkie, krystalicznie czyste i szczegółowe brzmienie zamknięte w efektownej, stylowej obudowie.

Minusy

Odbieranie połączeń telefonicznych jest zupełnie zbędne.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Bowers & Wilkins Formation Duo

Przepięknie brzmiące i efektowne kolumny z obsługą platformy streamingowej.

Opublikowane

dnia

Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się mnóstwo bezprzewodowych systemów audio. Większość z nich to proste, przenośne urządzenia, które „załatwiają sprawę” za pomocą jednego lub dwóch przetworników. Coraz częściej z kabli rezygnują również producenci high-endowi, ale chyba żaden z nich nie podszedł do tematu tak kompleksowo jak Bowers & Wilkins ze swoją linią Formation. Czy należące do niej kolumny Duo wprowadzą nas na wyżyny audiofilskich uniesień?

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Kolumny Bowers & Wilkins Formation Duo to prawdziwa uczta dla uszu!

Wynik
90

Plusy

Dźwięk, który porywa i zachwyca – i to bezprzewodowo! Wygodna w obsłudze aplikacja. Nowatorski system multiroom.

Minusy

Na chwilę obecną brak wsparcia dla Chromecasta, wysoka cena i duża konkurencja w segmencie.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Sony WH-XB900N

Czy te słuchawki z aktywną redukcją hałasu przyprawią nas o szybsze bicie serca?

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Słuchawki Sony WH-1000XM3 przez wielu miłośników audio uznawane są za konstrukcję bliską doskonałości. Jak to jednak bywa w przypadku ekskluzywnego sprzętu grającego, dla wielu „każualowych” użytkowników ich wysoka cena stała się przeszkodą nie do pokonania. Extra Bass WH-XB900N stanowią tańszą, ale funkcjonalną odpowiedź na ten model. Właśnie dlatego z ciekawością czekałem na moment, w którym trafią one do redakcji i będę mógł sprawdzić, czy dorównują cenionemu krewniakowi.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Z przyjemnością donoszę, że WH-XB900N nie są jedynie ubogą kopią WH-1000XM3, ale naprawdę rewelacyjnymi słuchawkami.

Wynik
88

Plusy

Basowe, mocne, wesołe brzmienie ze wsparciem dla popularnych kodeków. Rewelacyjny ANC. Ergonomiczna konstrukcja i łatwe sterowanie. Bateria starcza na naprawdę długo.

Minusy

Trochę za dużo kiczowatego plastiku, jak na sprzęt chcący rywalizować z wysoką półką.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Arlo Pro 3

Czym zaskoczy nas najnowsza generacja profesjonalnych kamerek bezpieczeństwa od Arlo?

Opublikowane

dnia

Kiedyś systemy monitoringowe montowane były jedynie w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Coraz częściej rolę biur przejmują lokale mieszkalne, które również warto zabezpieczyć na wypadek przykrych niespodzianek, na przykład za pomocą inteligentnych i funkcjonalnych kamerek. Arlo Pro 3 zaprojektowany został jednak nie tylko z myślą o przedsiębiorcach – skorzystają z niego także użytkownicy domowi.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Najlepszy na rynku, wszechstronny, inteligentny i niezawodny system bezpieczeństwa do domu i do firmy.

Wynik
90

Plusy

Doskonała jakość nagrań w dzień i w nocy. Dwukierunkowa komunikacja z kamerkami. Łatwa konfiguracja i obsługa. Wytrzymała, praktyczna konstrukcja kamer.

Minusy

Cena. Część funkcji wymaga wykupienia abonamentu.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne