W erze Instagrama oraz smartfonów wyposażonych w coraz lepszą optykę, producenci tradycyjnych aparatów fotograficznych muszą się nieźle nagłowić, by przyciągnąć uwagę konsumentów do swoich urządzeń. Jedną z oczywistych taktyk pomocnych w osiągnięciu tego celu jest tworzenie sprzętu, który zachowując najmniejsze możliwe gabaryty, oferować będzie jak największą ilość najnowszych technologii.
Wszystkie z opisanych w tym teście aparatów wpisują się w powyższe założenie – każdy z nich potrafi naprawdę sporo, posiada kompaktowe rozmiary i nie boi się starcia ze smartfonową konkurencją.
Pretendenci
Pięciu strzelców wyborowych staje do pojedynku…
CANON POWERSHOT SX700 HS
1 150 PLN, www.canon.pl
Specyfikacja
SENSOR 16,1 Mpix CMOS
WYŚWIETLACZ 3 cale
OBIEKTYW 25-750 mm
ZOOM 30x
ZAKRES ISO 100-3200
VIDEO 1080p przy 60 kl./s
FORMAT OBRAZU JPEG
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi, NFC
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 360 zdjęć
WYSOKOŚĆ 66 mm
GRUBOŚĆ 35 mm
SZEROKOŚĆ 113 mm
WAGA 269 g
WYKONANIE
Metalowy korpus zapewnia wytrzymałość konstrukcji. Do pełni szczęścia brakuje lepszego uchwytu.
OBSŁUGA
Sporych rozmiarów pokrętła i przyciski przekładają się na dużą wygodę użytkowania aparatu.
OBIEKTYW
30-krotny optyczny zoom zadowoli wszystkich wielbicieli fotek pstrykanych z dużych odległości.
Fotograficzna opcja all-inclusive dla oszczędnych.
Wybierając aparat mający stanowić użyteczne narzędzie pomocne przy dokumentowaniu przebiegu wycieczki, najczęściej decydujemy się na sprzęt trzaskający fotki niemalże z automatu, przy jak najmniejszym absorbowaniu uwagi użytkownika.
W takich kategoriach SX700 HS zdaje egzamin niemalże celująco, dorzucając od siebie 30-krotny zoom optyczny, sensor 16,1 Mpix oraz niezłą stabilizację obrazu.
Reprodukcja kolorów wypada tutaj całkiem solidnie i poza delikatnymi szumami przy dużych wartościach zoomu, jakości zdjęć nie można zarzucić zbyt wiele. Warto też dodać, że Canon jest świetnym sprzętem dla wielbicieli ujęć panoramicznych, a maksymalny zakres zbliżenia osiągany jest tutaj w ok. 2,5 sekundy, przy minimalnym hałasie ze strony mechaniki obiektywu.
Apertura f/3.2 nie przekłada się niestety na dużą ilość przepuszczanego światła i w porównaniu do paru innych testowanych przez nas aparatów SX700 HS niespecjalnie radzi sobie podczas zdjęć w ciemnych warunkach (sytuację ratuje wbudowana lampa błyskowa). Przy dobrym oświetleniu Canon radzi sobie bardzo dobrze, zaś całość ujęcia widoczna jest na 3-calowym wyświetlaczu o rozdzielczości 922 tys. punktów.
W obudowie nie zabrakło też modułu Wi-Fi, choć trzeba uczciwie przyznać, że z racji obecności niedotykowego ekraniku przerzucanie zdjęć z aparatu nie jest tak intuicyjne jak na smartfonie.
Dla wielu osób odczuwalny może być brak solidnego uchwytu, który niemal wymusza oburęczne trzymanie aparatu, zwłaszcza podczas robienia zdjęć przy maksymalnym zoomie. Nieźle sprawuje się za to stereofoniczny mikrofon, pozwalający na nagrywanie filmów z dźwiękiem z bardzo małą ilością słyszalnych szumów oraz rozbudowane menu, z poziomu którego mamy dostęp do szerokiej gamy różnego rodzaju efektów specjalnych.
SX700 HS to prosty w użyciu kompakt ze świetnym zoomem. Nie ma co porównywać jego możliwości z lustrzankami, ale jak za tę cenę potrafi naprawdę sporo.
Lubimy 30-krotny zoom optyczny, niewielkie rozmiary i dużą łatwość w obsłudze.
Ale Brak wyświetlacza z funkcją dotyku.
Zdaniem T3 Mało skomplikowany sprzęt z imponującym zakresem zoomu.
AKCESORIA
Velbon Sherpa 600 R/F
Kiedy automatyczna stabilizacja okaże się niewystarczająca, do akcji powinien wkroczyć statyw. Ten trójnóżkowy model podobnie jak aparat Canona jest kompaktowy i nie kosztuje zbyt wiele.
350 PLN, www.fotozakupy.pl
SONY CYBER-SHOT DSC-HX60V
1 650 PLN, www.sony.pl
Specyfikacja
SENSOR 20,4 Mpix CMOS
WYŚWIETLACZ 3 cale
OBIEKTYW 24-720 mm
ZOOM 30x
ZAKRES ISO 80-12800
VIDEO 1080p przy 24 kl./s
FORMAT OBRAZU JPEG
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi, NFC
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 380 zdjęć
WYSOKOŚĆ 63 mm
GRUBOŚĆ 38 mm
SZEROKOŚĆ 108 mm
WAGA 272 g
WYKONANIE
Wytrzymała obudowa wyposażona jest w bardziej praktyczny uchwyt niż w przypadku aparatu Canona.
OBSŁUGA
Dwa pokrętła odpowiadają za kontrolę parametrów ekspozycji oraz wybór trybu wykonywania zdjęć.
OBIEKTYW
Podobnie jak Canon, Sony posiada 30-krotny optyczny zoom.
Potrafi naprawdę dużo i wielka szkoda, że niemal panicznie boi się ciemności…
Aparat Sony w wielu aspektach powiela specyfikację modelu Canona, oferując 30-krotny zoom, 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 921 tys. punktów oraz możliwość nagrywania filmów Full HD (przy nieco mniejszej płynności 24 kl./s). W zestawieniu obu urządzeń DSC-HX60V może pochwalić się wyraźnie lepszym sensorem Exmor R CMOS 20,4 Mpix, pozwalającym na uzyskanie wyrazistych i bogatych w kolory rezultatów – nawet przy maksymalnym zbliżeniu.
Choć kontrast zdjęć robionych przez sprzęt Sony jest w stanie zadowolić niejednego fotografa, to nie można tego samego powiedzieć o efektywności pracy przy kiepskim oświetleniu. Maksymalna apertura wynosi tutaj f/3.5, co jest delikatnie mówiąc dość średnią wartością, zwłaszcza że niektóre z kompaktów premium przepuszczają do obiektywu blisko dwukrotnie więcej światła.
Osobom lubiącym trzymać kontrolę nad jak największym zakresem pracy aparatu, Sony DSC-HX60V oddaje do dyspozycji dwa pokrętła znajdujące się na górnej części obudowy: jedno odpowiedzialne jest za standardowe ustawianie trybów manualnych/automatycznych, drugie zaś umożliwia szybką korekcję parametrów ekspozycji w zakresie +/- 2EV.
Oprócz tego, kompakt Sony wyposażony został w jak zawsze użyteczną gorącą stopkę, do której można podłączyć wizjer lub np. lepszy mikrofon (ten wbudowany nie powala bowiem na kolana jakością rejestrowanego stereofonicznego dźwięku).
Podobnie jak ma to miejsce u rywali, z 30-krotnego zoomu można korzystać zarówno przy pstrykaniu fotek, jak i podczas nagrywania filmów. Z technologicznych dodatków koniecznie trzeba wspomnieć o znajdujących się w obudowie modułach Wi-Fi, GPS oraz NFC, nadającym aparatowi Sony dodatkowej funkcjonalności, szczególnie w perspektywie współpracy z urządzeniami mobilnymi.
Lubimy Porządny sensor, dobrą jakość zdjęć, 30-krotny zoom. Obecność GPS/NFC na pokładzie.
Ale Słaba wydajność przy kiepskim oświetleniu.
Zdaniem T3 Drogawy, aczkolwiek bardzo funkcjonalny sprzęt o kompaktowych rozmiarach.
AKCESORIA
Foldio Pop-up Studio
Żyjesz z robienia zdjęć małym rzeczom? Zainwestuj więc w kompaktowe rozkładane 10-calowe mini studio fotograficzne z białymi ściankami oraz LED-owym oświetleniem.
150 PLN, www.photojojo.com
SAMSUNG NX MINI
1 400 PLN, www.samsung.pl
Specyfikacja
SENSOR 20,4 Mpix CMOS
WYŚWIETLACZ 3 cale
OBIEKTYW 24-73 mm (dodatkowo obsługuje wszystkie obiektywy NX-M)
ZOOM Brak (bez odpowiedniego obiektywu)
ZAKRES ISO 100-25600
VIDEO 1080p przy 30 kl./s
FORMAT OBRAZU JPEG, Raw, JPEG+Raw
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi, NFC
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 650 zdjęć
WYSOKOŚĆ 62 mm
GRUBOŚĆ 22 mm
SZEROKOŚĆ 110 mm
WAGA 196 g
WYKONANIE
Perforowana osłona korpusu dobrze rekompensuje tu brak uchwytu.
OBSŁUGA
Samsung stawia na minimalizm – większość przycisków kontrolnych obecna jest z tyłu obudowy.
OBIEKTYW
Z zestawie z aparatem otrzymujemy dodatkowy „naleśnikowy” obiektyw 9 mm.
Nowoczesny sprzęt w sam raz dla miłośników zdjęć selfie.
Utrzymany w pastelowej kolorystyce aparat Samsunga jako jedyny model w naszym zestawieniu może korzystać z wymiennych obiektów, co w oczywisty sposób wpływa na jego wysoką funkcjonalność. Z racji braku układu APS-C nie może podjąć walki z topowymi bezlusterkowcami (choć przy wadze 196 gramów jest najlżejszym tego typu sprzętem), lecz z drugiej strony nie przeszkadza mu to w rzuceniu wyzwania tradycyjnym kompaktom.
Sercem NX Mini jest 20,5-megapikselowy sensor CMOS, odpowiedzialny za rejestrację obrazów cechujących się bardziej niż przyzwoitą wyrazistością oraz wysokim nasyceniem kolorów. Aparat ten może zapisywać zdjęcia w nieskompresowanym formacie Raw, wobec czego już zawczasu warto dokupić do niego jakąś większą kartę pamięci. Zaletami modelu Samsunga są także superszybki autofokus oraz fenomenalna wydajność baterii, pozwalająca na wykonanie około 650 zdjęć.
NX Mini oferuje godny pochwały stosunek jakości do ceny, gdyż poza aparatem w opakowaniu znajdziemy również obiektyw 9 mm. Jeśli masz ochotę skorzystać z innych dostępnych na rynku soczewek to droga wolna – ograniczać będzie cię jedynie budżet, gdyż zakup niektórych z nich może kosztować dość sporo.
Pod względem komfortu obsługi sprzęt Samsunga postawił poprzeczkę wysoko. Poza obudową zapewniającą całkiem pewny chwyt, aparat ten wyposażono w ruchomy ekran dotykowy o 3-calowej przekątnej, wręcz stworzony dla wielbicieli fotek selfie. Z jego poziomu wygodnie zarządza się wykonanymi zdjęciami, którymi można błyskawicznie podzielić się ze światem dzięki modułom Wi-Fi/NFC.
NX Mini nie jest najlepszym ani najładniejszym kompaktowym aparatem systemowym stworzonym przez Samsunga, ale w kontekście relacji kosztu urządzenia do ilości oferowanych przez niego możliwości wypada bardzo atrakcyjnie, zawstydzając tym samym sporo o wiele droższych modeli.
Lubimy Wysoką funkcjonalność, dotykowy ekran oraz możliwość pracy z różnymi obiektywami.
Ale Sensor CMOS zamiast APS-C.
Zdaniem T3 Niedrogi, nowoczesny aparat z wymienną optyką i dużym technologicznym potencjałem.
AKCESORIA
Ansmann Powerline 8
Ładowarka do baterii napełniająca energią aż osiem paluszków jednocześnie. Przydatny gadżet, nawet pomimo faktu wysokiej „energooszczędności” NX Mini.
150 PLN, www.qblack.pll
NIKON COOLPIX S9700
1 100 PLN, www.nikon.pl
Specyfikacja
SENSOR 16 Mpix CMOS
WYŚWIETLACZ 3 cale OLED
OBIEKTYW 25-750 mm
ZOOM 30x
ZAKRES ISO 125-6400
VIDEO 1080p przy 30 kl./s
FORMAT OBRAZU JPEG
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi, GPS
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 300 zdjęć
WYSOKOŚĆ 63 mm
GRUBOŚĆ 34 mm
SZEROKOŚĆ 109 mm
WAGA 232 g
WYKONANIE
Połączenie plastiku z metalem w przypadku Nikona przybrało atrakcyjną dla oka formę.
OBSŁUGA
Nie ma ekranu dotykowego, ale za to posiada dużą liczbę przycisków kontrolnych.
OBIEKTYW
Zakres ogniskowej 25-750 mm zapewnia użytkownikowi dużą fotograficzną swobodę.
Zbliżeniowy ekspert z solidnym wnętrzem w przystępnej cenie.
Podobnie jak większość z testowanych tutaj aparatów, Nikon pracuje w oparciu o możliwości sensora 16 Mpix oraz obiektywu cechującego się zakresem ogniskowej wynoszącym 25-750 mm. O wyjątkowości tego modelu świadczy jego zoom optyczny – standardowo umożliwia on 30-krotne zbliżenie, jednak korzystając z funkcji Dynamic Fine Zoom jego wartość ulega podwojeniu. Co ciekawe, nawet przy 60-krotnym powiększeniu obraz cechuje się zaskakująco dużą ilością detali, ale jeśli nie posiada się wyjątkowo pewnej ręki to dość łatwo jest uzyskać efekt rozmycia (fotopodglądaczom polecamy zatem zakup statywu).
W temacie jakości zdjęć wykonywanych przy kiepskim świetle, S9700 wypada niezbyt dobrze. Maksymalna apertura obiektywu osiąga wartość f/3.7, a sytuacji nie poprawia fakt, że Nikon ograniczył w tym modelu górny zakres ISO do 6400, co łącznie przekłada się na niespecjalnie oszałamiającą wydajność pracy w momencie braku odpowiedniej ilości światła słonecznego.
Kompozycję zdjęć oraz nagrywanych filmów Full HD kontroluje się z wykorzystaniem tylnego wyświetlacza. Nie można go co prawda obsługiwać dotykiem, ale za to wykonano go w technologii OLED, dzięki czemu jakość pokazywanego obrazu jest bezkonkurencyjna w stosunku do testowanych konkurentów. Nie można się też przyczepić do menu, które pomimo wizualnej surowości jest intuicyjne i kryje w sobie dużą liczbę mniej lub bardziej przydatnych funkcji. Możemy znaleźć wśród nich sporo ustawień dotyczących pracy migawki, trybów manualnych, kontroli apertury oraz rozbudowany zestaw różnego rodzaju filtrów i efektów kreatywnych, pozwalających na uzyskanie niejednokrotnie bardzo interesujących rezultatów.
Pomimo niskiej ceny aparatu, Nikon zdecydował się wyposażyć go we wbudowane Wi-Fi oraz GPS, co w naszych oczach jeszcze bardziej podnosi jego i tak już niemałą atrakcyjność.
Lubimy Duży zoom zamknięty w kompaktowej obudowie. Wyświetlacz OLED i niską cenę.
Ale Brak uchwytu. Niektóre z przycisków mogłyby być nieco większe.
Zdaniem T3 Za tę cenę ciężko będzie wam znaleźć sprzęt z lepszym zoomem.
AKCESORIA
Lexar Card Thin Box 128 GB
Kupując aparat Nikon otrzymasz 20 GB przestrzeni w chmurze. Jeśli chcesz nagrywać nim długie filmy w rozdzielczości Full HD, to lepiej wyposażyć się w pojemną kartę pamięci.
360 PLN, www.jello.pl
OLYMPUS STYLUS SH-1
1 750 PLN, www.olympus.pl
Specyfikacja
SENSOR 16 Mpix CMOS
WYŚWIETLACZ 3 cale
OBIEKTYW 25-600 mm
ZOOM 24x
ZAKRES ISO 125-6400
VIDEO 1080p przy 60 kl./s
FORMAT OBRAZU JPEG
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 380 zdjęć
WYSOKOŚĆ 63 mm
GRUBOŚĆ 42 mm
SZEROKOŚĆ 109 mm
WAGA 271 g
WYKONANIE
Stylowy design idzie tu w parze z solidną konstrukcją.
OBSŁUGA
Do wyboru mamy pokrętło trybów i przycisk migawki lub dotykowy wyświetlacz.
OBIEKTYW
24-krotny zoom optyczny będący odpowiednikiem ogniskowej o zakresie 25-600 mm.
Elegancki sprzęt dla wymagających miłośników kompaktowych aparatów.
Nawiązujący do klimatów retro design aparatów Olympus Pen/OM-D od teraz obecny jest także w modelu kompaktowym. Dzięki niemu SH-1 wygląda najlepiej spośród wszystkich testowanych przez nas urządzeń, nawiązując swą stylistyką do „wiekowego” już aparatu Olympus Trip. Poza designem, SH-1 odwołuje się do starszego kolegi również w kwestii fantastycznej jakości zdjęć, które można uzyskać przy minimalnym wysiłku ze strony użytkownika.
Atrakcyjny korpus skrywa w sobie 16-megapikselowy sensor CMOS wykonany w technologii BSI, co w połączeniu z jedną z najlepszych w teście wartości apertury pozwala Olympusowi na efektywną pracę nawet w obliczu niedostatecznej ilości światła słonecznego. Nie sposób nie wspomnieć także o roli potężnego procesora TruePic VII oraz szybkim jak błyskawica autofokusie, z użyciem którego robienie zdjęć stanowi prawdziwą przyjemność.
W stosunku do konkurentów Olympus nie zachwyca pod względem wartości zoomu, ale oferuje w zamian inną, o wiele przydatniejszą cechę. Mowa tu o 5-osiowej stabilizacji obrazu, dostępnej do tej pory w topowych modelach z linii OM-D. Dzięki niej mamy pewność, że zdjęcia oraz filmy Full HD nagrywane z prędkością 60 kl./s będą posiadać wręcz podręcznikową jakość.
W Olympusie znalazło sie oczywiście miejsce na wbudowany moduł łączności bezprzewodowej, który w połączeniu z czytelnym 3-calowym wyświetlaczem dotykowym pozwala na szybkie i intuicyjne udostępnianie wykonanych zdjęć. Dużą zaletą jest także prosta obsługa aparatu – oprócz wspomnianego przed chwilą ekranu mamy bowiem do dyspozycji zestaw wielu przycisków funkcyjnych oraz pokrętło trybów.
Stylus SH-1 jest co prawda najdroższym urządzeniem w naszym teście, ale oferuje bardzo atrakcyjne połączenie jakości premium oraz funkcjonalności, jaką można znaleźć w jeszcze droższych aparatach. W pełni zasłużone zwycięstwo.
Lubimy Stylowy design oraz możliwości, których nie powstydziłyby się droższe bezlusterkowce z linii Olympus Pen.
Ale Jak za tę cenę oferuje niezbyt duży zoom.
Zdaniem T3 Klasyczny wygląd i nowoczesne funkcje – SH-1 to jeden z najlepszych kompaktów na rynku.
AKCESORIA
Cordito
Ręcznie wykonane rozwijane etui pomocne w przechowywaniu i transporcie aparatu wraz z pokaźnym zestawem dodatkowych akcesoriów. Swą stylowością dorównuje klasie SH-1.
130 PLN, www.photojojo.com
Powody
Dlaczego Olympus SH-1 zasługuje na waszą miłość i pieniądze?
1. Obiektyw – co prawda nie możesz go wymienić, ale po co miałbyś to robić przy zakresie ogniskowej 25-600 mm?
2. Stabilizacja obrazu – 5-osiowy system stabilizacji zapewni ci zdjęcia pozbawione niepożądanego efektu rozmycia.
3. Obsługa – poza przyciskami i pokrętłem trybów, SH-1 posiada także 3-calowy dotykowy wyświetlacz.
4. TruePic VII procesor – najnowsza generacja procesora graficznego gwarantuje szybką i niezawodną pracę urządzenia.
5. Live Guide – z użyciem tej funkcji zobaczysz, jak wyglądać będzie zdjęcie, które zrobisz za chwilę.
6. Filtry – SH-1 oferuje pokaźną liczbę różnego rodzaju opcji kreatywnych, pomocnych w szybkiej edycji/korekcji zdjęcia.
7. Wideo – nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD z prędkością 60 kl./s oraz stereofonicznym dźwiękiem.
8. Wi-Fi – opcja łączności bezprzewodowej stanowi dziś o funkcjonalności każdego nowoczesnego aparatu.
W zbliżeniu
Budżetowe aparaty również mają się czym pochwalić!
CANON IXUS 135
8-krotny zoom oraz sensor o rozdzielczości 16 Mpix brzmi dość skromnie, ale na pocieszenie otrzymujemy tu wbudowane Wi-Fi.
400 PLN, www.canon.pl
SONY DSC-W830
Optyka Carl Zeiss, 20,1-megapikselowy sensor i 8-krotny zoom za 450 PLN? Sami przyznacie, że to naprawdę niezła oferta.
450 PLN, www.sony.pl
NIKON COOLPIX S6800
Kompakt z 12-krotnym zoomem optycznym, sensorem 16 Mpix oraz dającym niezwykle ciekawe efekty trybem Glamour Re-touch.
750 PLN, www.nikon.pl
OLYMPUS SH-60
Budżetowy sprzęt z potężnym 24-krotnym zoomem oraz przydatnym wieloosiowym systemem stabilizacji obrazu.
800 PLN, www.olympus.pl
Opinia
ŻYCIE TO SZTUKA WYBORU…
Aparaty obecne w smartfonach świetnie sprawdzają się w dokumentowaniu codziennego życia i w tej materii raczej nic się nie zmieni. Jeśli jednak mamy w planach jakąś dłuższą wycieczkę czy niezobowiązujący wypad poza miasto, to do plecaka warto spakować funkcjonalny kompakt, z pomocą którego o wiele lepiej utrwalimy przebieg podróży.
W naszym odczuciu najlepszym fotograficznym towarzyszem okazał się Stylus SH-1, łączący w sobie bogactwo oferowanych możliwości oraz elegancki wygląd idący w parze z najlepszą jakością zdjęć w całym teście. Wszystkie z pozostałych modeli również nie mają się czego wstydzić, gdyż na dobrą sprawę każdy z nich zasługuje na drugie miejsce. Nikon zachęca do kupna swoim bezkonkurencyjnym zoomem i pięknym wyświetlaczem OLED, Samsung NX Mini kusi z kolei możliwością pracy z wymiennymi obiektywami oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które zauroczą zwłaszcza fanów fotek selfie. Canon spodobał nam się głównie ze względu na bogate opcje kontroli nad pracą aparatu oraz fakt, że jego obsługi można nauczyć się wprost błyskawicznie. Aparat Sony również nie ma się czego wstydzić – wręcz przeciwnie, gdyż dzięki dwóm pokrętłom i obsłudze NFC/GPS jest wyjątkowo funkcjonalnym urządzeniem.
Canon PowerShot SX700 HS | Sony Cyber-shot DSC-HX60V | SamsungNX Mini | NikonCoolpix S9700 | OlympusStylus SH-1 | |
Cena, url | 1 150 PLN, www.canon.pl | 1 650 PLN, www.sony.pl | 1 400 PLN, www.samsung.pl | 1 100 PLN, www.nikon.pl | 1 750 PLN, www.olympus.pl |
Sensor | 16,1 Mpix CMOS | 20,4 Mpix CMOS | 20,4 Mpix CMOS | 16 Mpix CMOS | 16 Mpix CMOS |
WYŚWIETLACZ | 3 cale | 3 cale | 3 cale | 3 cale OLED | 3 cale |
OBIEKTYW | 25-750 mm | 24-720 mm | 24-73 mm (obsługuje wszy-stkie obiektywy NX-M) | 25-750 mm | 25-600 mm |
zoom | 30x | 30x | Brak (bez obiektywu) | 30x | 24x |
ZAKRES ISO | 100-3200 | 80-12800 | 100-25600 | 125-6400 | 125-6400 |
Video | 1080p przy 60 kl./s | 1080p przy 24 kl./s | 1080p przy 30 kl./s | 1080p przy 30 kl./s | 1080p przy 60 kl./s |
FORMAT OBRAZU | JPEG | JPEG | JPEG, Raw, JPEG+Raw | JPEG | JPEG |
ŁĄCZNOŚĆ | Wi-Fi, NFC | Wi-Fi, NFC | Wi-Fi, NFC | Wi-Fi, GPS | Wi-Fi |
WYDAJNOŚĆ BATERII | Do 360 zdjęć | Do 380 zdjęć | Do 650 zdjęć | Do 300 zdjęć | Do 380 zdjęć |
WYMIARY | 66x35x113 mm/269 g | 63x38x108 mm/272 g | 62x22x110 mm/196 g | 63x34x109 mm/232 g | 63x42x109 mm/271 g |
LUBIMY | 30-krotny zoom optyczny, niewielkie rozmiary i dużą łatwość w obsłudze. | Porządny sensor, dobrą ja-kość zdjęć, 30-krotny zoom. Obecność GPS/NFC na pokładzie. | Wysoką funkcjonalność, dotykowy ekran oraz możliwość pracy z różnymi obiektywami. | Duży zoom zamkniętyw kompaktowej obudowie. Wyświetlacz OLED i niską cenę. | Stylowy design oraz możliwoś-ci, których nie powstydziłyby się droższe bezlusterkowce z linii Olympus Pen. |
ALE | Brak wyświetlacza z funkcją dotyku. | Słaba wydajność przy kiepskim oświetleniu. | Sensor CMOS zamiast APS-C. | Niektóre z przycisków mogłyby być nieco większe. | Jak za tę cenę oferuje niezbyt duży zoom. |
ZDANIEM t3 | Mało skomplikowany sprzęt z imponującym zakresem zoomu. | Drogawy, aczkolwiek bardzo funkcjonalny sprzęt o kom-paktowych rozmiarach. | Nowoczesny aparat z wy-mienną optyką i dużym tech-nologicznym potencjałem. | Za tę cenę ciężko będzie wam znaleźć sprzętz lepszym zoomem. | SH-1 to jeden z najlepszych dostępnych na rynku kom-paktów. |