Bezprzewodowe głośniki powoli stają się wszechobecne, a tradycyjne, przewodowe systemy audio coraz częściej okazują się niszową domeną pasjonatów, jak palenie fajki. Najpopularniejsze modele są niedrogie i przenośne, chociaż to nie reguła; wielu producentów zdecydowało się na uwolnienie od kabli modeli przeznaczonych do obcowania z muzyką w domowym zaciszu. Wyróżnia je sposób połączenia ze źródłem dźwięku – zamiast wygodnego Bluetooth mamy tutaj Wi-fi, które poprawia brzmienie i umożliwia stworzenie systemów multiroom.
Przedstawione poniżej głośniki idą o krok dalej. Ich ceny oscylują w okolicach 5 000 PLN, co wskazuje, że mamy do czynienia z naprawdę high-endowym sprzętem. Francuski producent Devialet poszedł w stronę odważnych koncepcji designerskich: Phantom Reactor 900 to efektowna, pulsująca dźwiękiem kula, która zgodnie z zapewnieniami producenta jest tak głośna jak orkiestra symfoniczna.
Skandynawowie z Audio Pro zdecydowali się na zupełnie inne podejście – głośnik A40 Anniversary Edition to klasyczny sprzęt o minimalistycznym wzornictwie i znacznie bardziej powściągliwej charakterystyce brzmienia.
KEF LSX wywodzi swój rodowód z Wysp Brytyjskich. Tym razem mamy do czynienia nie z jednym urządzeniem, ale z parą kolumn stereo. Niegdyś były one niezwykle popularne, ale dzisiaj design ten spotyka się coraz rzadziej. Wszystkie powyższe głośniki mają moduł Wi-fi, umożliwiający strumieniowanie i wsparcie dla źródeł lokalnych Bluetooth.
Testujemy…
Audio Pro A40 Anniversary Edition
Specyfikacja
- ŁĄCZNOŚĆ Wi-fi, Bluetooth, wejście 3,5 mm, wejście RCS stereo
- WZMACNIACZ klasy D, 220 W
- PASMO PRZENOSZENIA 35 Hz – 20 kHz
- WYMIARY 390 x 285 x 152 mm
- CENA 4 300 PLN
Na pierwszy rzut oka: Model ten powstał w celu uczczenia 40 lat istnienia firmy. Surowy, minimalistyczny styl prosto ze Szwecji połączony został z doskonałym brzmieniem.
KEF LSX
Specyfikacja
- ŁĄCZNOŚĆ Wi-fi, Bluetooth, TOSLINK, wejście 3,5 mm, Ethernet, wyjście subwoofera
- WZMACNIACZ klasy D, 2x 30 W, 2x 70 W
- PASMO PRZENOSZENIA 54 Hz – 28 kHz
- WYMIARY 240 x 180 x 150 mm
- CENA 5 000 PLN
Na pierwszy rzut oka: To para głośników stereo, z której można korzystać zarówno w formie przewodowej, jak i bezprzewodowej. Jest ona zmniejszoną wersją popularnego modelu LS50 Wireless.
Devialet Phantom Reactor 900
Specyfikacja
- ŁĄCZNOŚĆ Wi-fi, Bluetooth, TOSLINK, wejście 3,5 mm, Ethernet
- WZMACNIACZ analogowo-cyfrowy, 900 W
- PASMO PRZENOSZENIA 18 Hz – 21 kHz
- WYMIARY 219 x 168 x 157 mm
- CENA 6 500 PLN
Na pierwszy rzut oka: Hybrydowy, cyfrowo-analogowy wzmacniacz dostarcza głośnikowi aż 900 W mocy, co w przypadku tak małego sprzętu sprawia, że przetworniki aż pulsują od dźwięku!
TEST 01: Design i obsługa
Kolumny od KEF są niewielkie, dlatego łatwo znajdziesz dla nich miejsce na półce, podstawkach lub innej wolnej powierzchni. Ich poprawne umieszczenie wymaga jednak odrobiny wysiłku, ponieważ jak każda para stereo muszą być one odpowiednio ustawione względem siebie, inaczej nici z głębokiej i angażującej sceny dźwiękowej. LSX prezentują się bardzo dobrze niezależnie od wersji kolorystycznej i równie przyjemnie grają, ale mobilne aplikacje (są dwie: jedna do konfiguracji urządzenia i jedna do odtwarzania muzyki) nie są mocną stroną sprzętu.
To jedyny spośród testowanych produktów, którego podłączenie do sieci sprawiło nam problemy. Na szczęście kolumny otrzymały wsparcie dla Spotify Connect, dzięki czemu jego użytkownicy nie muszą korzystać z fatalnej apki – KEF zapowiada, że „wkrótce” doda także wsparcie dla Apple Music. LSX najprościej sterować za pomocą oldskulowego pilota.
Audio Pro A40 to szeroka konstrukcja, ale łatwo znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. W momencie przeprowadzania testu aplikacja na iOS nie działała poprawnie; na szczęście sterowanie głośnikiem za pomocą Androida okazało się proste. Możesz strumieniować muzykę za pomocą apki (obsługuje ona wiele popularnych serwisów, w tym Deezera i TIDALa) lub przez Spotify Connect i Apple AirPlay. Ponadto A40 potrafi zapamiętywać internetowe stacje radiowe i playlisty – do ich przywołania służą wygodne przyciski umieszczone na górnej ściance urządzenia.
Miłośnicy stylistyki rodem z filmów sci-fi powinni zwrócić uwagę na propozycję Devialeta. Phantom Reactor jest malutki, a mimo tego potrafi grać oszałamiająco głośno. Dzięki bezpośredniej obsłudze UPnP, AirPlay i Spotify Connect jego obsługa jest banalnie prosta i nie wymaga korzystania z mnóstwa aplikacji. W przeciwieństwie do poprzednich modeli od Devialet otrzymał on także przyciski do fizycznego sterowania.
Rundę wygrywa…
PHANTOM REACTOR 900
Głośnik ten pasuje właściwie wszędzie, a jego konfiguracja i obsługa są wzorowo proste. Mamy nadzieję, że jego odważny design spodoba ci się tak samo jak nam.
TEST 02: Funkcje
Zakup high-endowego głośnika bezprzewodowego tylko po to, aby słuchać na nim plików MP3 przesłanych z telefonu za pomocą Bluetooth, mija się z celem. Właśnie dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy wymarzony sprzęt obsługuje twoje ulubione serwisy streamingowe.
KEF LSX ma wsparcie dla Spotify Connect (a w przyszłości również dla AirPlay 2), ale do słuchania muzyki z TIDALa, domowego serwera czy innych źródeł lokalnych konieczne jest korzystanie z aplikacji. Szczególnie ucierpiał na tym TIDAL, okrojony o system rekomendacji muzyki i często tracący połączenie z serwerem. Na szczęście korzystanie ze źródeł lokalnych jest mniej bolesne, chociaż grzebanie w mnóstwie niepotrzebnych menu w apce nie należy do najprzyjemniejszych. Spotify Connect działa bez zarzutu – miejmy nadzieję, że podobnie będzie z AirPlay 2. Niestety, producent nie przewidział obsługi Chromecasta.
Wsparcia dla tej usługi nie dostał także A40. Aplikacja pozwala łatwo i przyjemnie strumieniować muzykę z TIDALa, Deezera i wielu innych serwisów. To także jedyny spośród prezentowanych głośników wyposażony w pełną obsługę systemu multiroom i (dość kosztowną) możliwość stworzenia pary stereo.
Propozycja Devialeta stawia na prostotę. W aplikacji możesz ustawić obsługę AirPlay dla iOS lub UPnP dla Androida, laptopów i dysków NAS oraz Spotify Connect. Podobnie jak w przypadku konkurencji, sprzęt nie obsługuje Chromecasta.
Poza Wi-fi wszystkie testowane głośniki mają także inne możliwości połączenia – Bluetootha i wejście 3,5 mm. KEF i Devialet posiadają dodatkowo cyfrowe złącze optyczne i port Ethernet, a Audio Pro wejście RCA phono stereo. Opcji do wyboru jest zatem sporo, chociaż w praktyce najczęściej korzystaliśmy z podstawowego Wi-fi. Szkoda, że żaden spośród nich nie ma natywnego wsparcia dla Chromecasta.
Rundę wygrywa…
AUDIO PRO A40
O wygranej w tej kategorii przesądziły dodatkowe funkcje skandynawskiego głośnika, wsparcie dla multiroom oraz przyjazna dla użytkownika aplikacja.
TEST 03: Brzmienie
KEF LSX ma w zanadrzu jedną, niezbyt tajną broń – dźwięk stereo. Dwie kolumny pozwalają uzyskać pełnoprawny rozdział kanałów, a co za tym idzie, szczegółową i głęboką scenę dźwiękową. Dzięki wsparciu dla jakości 24-bit/192 kHz sprzęt bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem muzyki TIDAL HiFi, a nawet skompresowane pliki wydają się zyskiwać na nim nowe życie. Najsłabszą stroną LSX są stosunkowo słabe, mało wyraziste basy, co słychać w szczególności w muzyce elektronicznej i rockowej – głośniki mają zresztą wyjście do podłączenia subwoofera. Nie przekreśla to miłej dla ucha, klasycznej charakterystyki kolumn, ale podczas słuchania brakowało nam tego sążnistego „łupnięcia”.
Niespodziewanie dostarczył go nam malutki Devialet Phantom Reactor, który okazał się prawdziwą muzyczną bestią. Bez problemu wypełnia on nawet duże pomieszczenia dźwiękiem, na dodatek perfekcyjnie czystym i dynamicznym, z mocnymi, energetyzującymi basami i słodkimi tonami wysokimi. W praktyce rzadko kiedy rozkręcaliśmy jego głośność na pełen regulator, ponieważ nie wytrzymałyby tego nasze uszy – za pomocą tego maleństwa można nagłośnić naprawdę dużą imprezę.
Pod względem brzmienia Audio Pro A40 znajduje się gdzieś pośrodku. Oferuje ono zbalansowane, wyważone brzmienie o nowoczesnej charakterystyce, któremu jednak brakuje mocnego uderzenia Devialeta i przestrzeni KEF LSX – owszem, to głośnik stereo, ale aby to usłyszeć, musisz siedzieć bezpośrednio przed nim.
Ostateczny wybór zależy więc w dużej mierze od twojego gustu. Phantom Reactor zachwyca dźwiękowymi fajerwerkami, które zachwycą miłośników elektroniki i ciężkiego grania, a kolumny LSX serwują nam bardziej stonowane, klasyczne brzmienie o delikatnym odcieniu retro, świetne do słuchania evergreenów. Audio Pro A40 błyszczy natomiast w nagraniach równie minimalistycznych, co design głośnika.
Rundę wygrywa…
PHANTOM REACTOR 900
Brzmienie tego francuskiego maleństwa okazało się najbardziej wszechstronne, a jego maksymalna głośność – imponująca.
Werdykt
#1 DEVIALET PHANTOM REACTOR 900 88/100
Plusy Krystalicznie czyste brzmienie, które równomiernie wypełnia całe pomieszczenie. Możliwość bardzo głośnego odtwarzania muzyki. Łatwa konfiguracja głośnika i obsługa za pomocą dedykowanej aplikacji. Wsparcie dla technologii AirPlay i usługi Spotify Connect.
Minusy Dźwięku stereo tylko przy zakupie dwóch egzemplarzy. Brak obsługi Chromecasta.
Podsumowując Doskonały dźwięk i prostota obsługi w kompaktowym, przyjemnie futurystycznym opakowaniu. Phantom Reactor 900 pozwoli ci podzielić się ulubioną muzyką ze wszystkimi sąsiadami.
#2 AUDIO PRO A40 ANNIVERSARY EDITION 79/100
Plusy Klasyczny, minimalistyczny design, któremu towarzyszy równie atrakcyjny dźwięk. Najlepsza aplikacja mobilna w teście.
Minusy Brzmienie jest cichsze i bardziej zachowawcze niż w przypadku Devialeta i KEF.
Podsumowując Designersko-brzmieniowy klasyk rodem ze Skandynawii.
#3 KEF LSX 78/100
Plusy Klasyczny dźwięk stereo w kompaktowej formie. Wsparcie dla wielu serwisów streamingowych i źródeł dźwięku.
Minusy Fatalne aplikacje mobilne. Mało wyraziste basy.
Podsumowując Doskonała propozycja dla miłośników brzmienia retro. Możliwość rozstawienia dwóch głośników.