Połącz się z nami

Newsy

Tesla prezentuje technologię jazdy autonomicznej

Taksówki autonomiczne, carsharing i wiele innych planów.

Opublikowane

dnia

Samochody Tesli są wyposażone w tryb autopilota, ale do tej pory nie mógł on pełnić funkcji w pełni autonomicznego systemu prowadzenia. Firma zaprezentowała technologię, która to zmieni: autorski komputer pokładowy mogący jeździć bez kierowcy w kabinie.

Podczas konferencji prasowej Elon Musk przybliżył udziałowcom Tesli działanie systemu autonomicznej jazdy. Jego sercem jest komputer pokładowy i towarzyszący mu czip z siecią neuronową, zbudowany od podstaw przez producenta aut. Przetwarza on dane z 8 kamer, 12 czujników ultradźwiękowych i radarów – Elon Musk twierdzi, że popularna w samochodach autonomicznych technologia LiDAR to zbędny wydatek. Opisany powyżej system jest montowany w każdym obecnie produkowanym aucie i do działania potrzebuje jedynie nowego oprogramowania. W samochodzie znajdą się dwa komputery pokładowe; na wypadek gdyby jeden z nich przestał działać, drugi przejmie jego funkcję.

Plany Tesli nie kończą się na udostępnieniu systemu w pełni autonomicznej jazdy, ale obejmują także sposoby jego wykorzystania. W prezentacji znalazła się także wizja systemu Robotaxi – systemu carsharingowego dla właścicieli Tesli. Każdy posiadacz elektrycznego samochodu z autonomicznym komputerem pokładowym mógłby dodać go do floty taksówek przywoływanych za pomocą aplikacji. Oczywiście użytkownik otrzyma możliwość kontrolowania, kto i kiedy skorzysta z jego auta – można udostępnić je na przykład tylko członkom rodziny i znajomym w określonych godzinach. Elon Musk zdradził również plany zakupu poleasingowych egzemplarzy Modelu 3 i przekształcenie ich we flotę autonomicznych taksówek.

Pierwsze wprowadzenie usługi planowane jest na 2020 rok, ale założyciel Tesli przyznał, że największą przeszkodą w jego realizacji są aspekty prawne, które mogą opóźnić start Robotaxi. Aktualizacja samochodów do wersji autonomicznej powinna natomiast zostać wprowadzona jeszcze w tym roku.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Minecraft z… obsługą ray-tracingu

Pozwala ona dodać głębi prostej oprawie graficznej.

Opublikowane

dnia

Kiedy Battlefield V został ogłoszony pierwszym tytułem wykorzystującym ray-tracing, wiele osób miało wątpliwości co do trafności tego ruchu – w końcu to sieciowa strzelanka, w której nie ma czasu na podziwianie widoków. Teraz nowa technologia trafi do jeszcze bardziej niespodziewanej gry…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Xiaomi, Oppo i Vivo pracują nad systemem przesyłania plików

Ma ona działać podobnie do Apple AirDrop.

Opublikowane

dnia

Trzy popularne chińskie marki łączą siły. Ich wspólny projekt dotyczy nie hardware’u, ale nowych funkcji oprogramowania – producenci ogłosili, że na ich telefony już wkrótce trafi system pozwalający na bezpośredni transfer plików pomiędzy urządzeniami mobilnymi.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kolejne opóźnienie Huawei Mate X

Sen o składanych smartfonach oddala się coraz bardziej.

Opublikowane

dnia

Z rozrzewnieniem wspominam nutkę ekscytacji, jaką na początku roku budziły we mnie doniesienia o składanych smartfonach. Technologia, choć intrygująca, okazała się niegotowa, a zapowiedziane urządzenia są coraz bardziej opóźniane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

British Airways testuje rozrywkę VR podczas wybranych lotów

Opcja dostępna dla pasażerów pierwszej klasy.

Opublikowane

dnia

Wielogodzinne loty są męczące, o czym szczególnie dobrze wiedzą osoby bojące się latać. Linie lotnicze British Airways znalazły na to sposób – teraz pasażerowie lecący z Londynu do Nowego Jorku będą mogli odbyć podróż w wirtualnym świecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple prowadzi negocjacje ze Spotify

Powodem jest chęć integracji Spotify z Siri.

Opublikowane

dnia

Konflikt pomiędzy Apple i Spotify trwa już od wielu miesięcy ale nie przeszkadza to firmom w prowadzeniu rozmów biznesowych. Według nieoficjalnego raportu, Apple tak bardzo zależy na tym, żeby rozszerzyć umiejętności Siri o kolejne serwisy streamingowe, że rozpoczęło negocjacje ze swoim największym konkurentem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne