Połącz się z nami

Newsy

Samonaprawiające sie tworzywo na ekrany smartfonów

Wystarczy ścisnąć brzegi uszkodzenia palcami, aby zniknęło.

Wspaniale prezentujący się pełnoekranowy design nowoczesnych smartfonów niesie ze sobą jedną poważną wadę – bardzo łatwo zepsuć ten efekt poprzez uszkodzenie ekranu. Pęknięcia i zadrapania szpecą telefon i utrudniają korzystanie z niego. Na szczęście już niedługo może to ulec zmianie za sprawą samonaprawiającego się polimeru.

Nowy materiał, od składu chemicznego nazwany polyether-thioureas (polieter tiokarbamidowy), został odkryty przez naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego. Polimer w stanie stałym przypomina szkło, ale poza podobną wytrzymałością mechaniczną charakteryzuje się doskonałymi zdolnościami naprawiania uszkodzeń. Aby naprawić rysę lub pęknięcie wystarczy mocno ścisnąć brzegi uszkodzenia – całkowicie zasklepia się ono w ciągu kilku godzin. Właściwość ta jest niezależna od temperatury otoczenia.

Oczywiście polimer nie wejdzie do powszechnego użytku natychmiast, ale naukowcy potwierdzają, że  samonaprawiające tworzywo może w przyszłości zostać wykorzystane do produkcji ekranów telefonów. Byłoby to szczególnie przydatne w modelach flagowych, których naprawa jest przeważnie bardzo droga i wyłącza telefon z użytkowania na dość długi okres.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Xiaomi pracuje nad bezprzewodowym ładowaniem 80 W

Newsy

Google Pixel 5 i Pixel 4a 5G oficjalnie

Newsy

Mobile Vikings, czyli traktuj bliźniego swego jak siebie samego

Publikacje

Oficjalna premiera Sony Xperia 5 II

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!