Połącz się z nami

Technologie

Pula adresów IPv4 w Europie wyczerpana

A przejście na IPv6 ciągle jeszcze jest w powijakach.

Opublikowane

dnia

Adresy IP to jedne z identyfikatorów, dzięki których możemy poruszać się po Internecie. Trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne życie, właśnie dlatego tak groźnie brzmi informacja o tym, że europejska pula adresów IPv4 została właśnie w pełni rozdysponowana.

O wydaniu ostatniego pakietu adresów IPv4 poinformowała organizacja RIPE NCC, zajmująca się dystrybucją i alokacją adresów IP dla dostawców usług internetowych i innych organizacji w Europie, Centralnej Azji i na Bliskim Wschodzie. Sytuacja ta nie jest niespodzianką – o tym, że adresy prędzej czy później się skończą, wiadomo było już od wielu lat. 32-bitowy sposób zapisu IPv4 dawał bowiem możliwość wygenerowania 232 indywidualnych adresów, czyli ponad 4,2 miliarda. Dzięki popularności urządzeń smart home tempo, z jakim zaczęła wyczerpywać się ich pula, znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat – każde z nich musi otrzymać bowiem własny adres.

Co to oznacza dla zwykłego użytkownika? Analitycy przewidują, że brak nowych adresów IPv4 może spowodować spowolnienie rozwoju usług internetowych w krajach Europy i Bliskiego Wschodu, o ile nie zaczną one przyspieszać wprowadzenia standardu IPv6, zapewniającego wielokrotnie większą pulę dostępnych identyfikatorów. Jego implementacja zależy od dostawców usług internetowych, jednak wiąże się z poważnymi zmianami infrastruktury. Ponadto RIPE NCC planuje odzyskiwać nieaktywne adresy, ale wydajność, z jaką będzie prowadzony ten proces, jest niewystarczająca w stosunku do popytu na nie – lista organizacji oczekujących na nowe adresy wydłuża się z każdym dniem.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

NASA bada wybuchy na asteroidzie

Ciało niebieskie od czasu do czasu wyrzuca skały.

Opublikowane

dnia

Asteroida Bennu stała się sławna, gdy NASA wybrało ją jako cel misji – agencja kosmiczna miała lepiej poznać asteroidę, która znajduje się na orbicie potencjalnie kolidującej z Ziemią. Na razie zaobserwowano jednak inne, niespotykane dotąd zjawisko…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Snapchat testuje wklejanie twarzy użytkowników do filmów

Coś jak deepfake, ale na wesoło.

Opublikowane

dnia

Aplikacje społecznościowe muszą wciąż dodawać nowe funkcje, by zatrzymać uwagę użytkowników. Snapchat tym razem stawia na uczenie maszynowe – specjalne algorytmy umieszczą nasze twarze w krótkich klipach wideo.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Columbia prezentuje kurtki inspirowane filmem „Gwiezdne Wojny”

Specjalna edycja kurtek Challenger nawiązuje zarówno do jasnej jak i ciemnej strony mocy.

Opublikowane

dnia

przez

Columbia Sportswear prezentuje Challenger – kurtkę z wyjątkowej serii  Star Wars Force Edition, inspirowanej finalnym starciem jasnej i ciemnej strony mocy.  Fani mogą teraz pokazać, z którą częścią bohaterów się identyfikują: wybierając czarną kurtkę „ciemnej strony” z detalami nawiązującymi do Imperium, lub szarą – „jasnej strony” – z elementami odsyłającymi do stylistyki Sojuszu Rebeliantów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Zdjęcia Google z funkcją czatu

Łatwiejsze przesyłanie, komentowanie i zapisywanie fotek.

Opublikowane

dnia

Google wielokrotnie eksperymentowało z komunikatorami i mediami społecznościowymi: Allo okazało się spektakularną porażką, podobnie zresztą jak Google+. Teraz namiastka social media trafi do niespodziewanego miejsca, czyli aplikacji Zdjęcia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera Motoroli One Hyper

Wysuwany aparat przedni, Android 10 i całkiem mocna specyfikacja.

Opublikowane

dnia

Pod szyldem Motoroli od wielu lat produkowane są smartfony ze średniej półki. One Hyper, ich najnowszy model, co prawda nie może konkurować z tegorocznymi flagowcami, ale nie jest takim znowu zwyczajnym „średniaczkiem”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne