Połącz się z nami

Newsy

Pula adresów IPv4 w Europie wyczerpana

A przejście na IPv6 ciągle jeszcze jest w powijakach.

Adresy IP to jedne z identyfikatorów, dzięki których możemy poruszać się po Internecie. Trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne życie, właśnie dlatego tak groźnie brzmi informacja o tym, że europejska pula adresów IPv4 została właśnie w pełni rozdysponowana.

O wydaniu ostatniego pakietu adresów IPv4 poinformowała organizacja RIPE NCC, zajmująca się dystrybucją i alokacją adresów IP dla dostawców usług internetowych i innych organizacji w Europie, Centralnej Azji i na Bliskim Wschodzie. Sytuacja ta nie jest niespodzianką – o tym, że adresy prędzej czy później się skończą, wiadomo było już od wielu lat. 32-bitowy sposób zapisu IPv4 dawał bowiem możliwość wygenerowania 232 indywidualnych adresów, czyli ponad 4,2 miliarda. Dzięki popularności urządzeń smart home tempo, z jakim zaczęła wyczerpywać się ich pula, znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat – każde z nich musi otrzymać bowiem własny adres.

Co to oznacza dla zwykłego użytkownika? Analitycy przewidują, że brak nowych adresów IPv4 może spowodować spowolnienie rozwoju usług internetowych w krajach Europy i Bliskiego Wschodu, o ile nie zaczną one przyspieszać wprowadzenia standardu IPv6, zapewniającego wielokrotnie większą pulę dostępnych identyfikatorów. Jego implementacja zależy od dostawców usług internetowych, jednak wiąże się z poważnymi zmianami infrastruktury. Ponadto RIPE NCC planuje odzyskiwać nieaktywne adresy, ale wydajność, z jaką będzie prowadzony ten proces, jest niewystarczająca w stosunku do popytu na nie – lista organizacji oczekujących na nowe adresy wydłuża się z każdym dniem.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: TP-Link Archer TX3000E

Testy

CES 2020: Razer prezentuje router 5G dla graczy i komputer modułowy

Newsy

TEST: TP-Link Archer AX6000

Testy

TEST: TP-Link Deco M3W

Testy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!