Połącz się z nami

Newsy

NordVPN informuje o wycieku danych

Hakerzy mogli podglądać, jakie strony odwiedzają użytkownicy usługi.

NordVPN to jedna z najprężniej rozwijających się usług VPN, czyli umożliwiających zamaskowanie swojej historii przeglądania – dzięki partnerstwu z wieloma YouTuberami wybiera ją wielu użytkowników. Okazuje się jednak, że i ona jest wrażliwa na ataki hakerskie.

Wyciek danych miał miejsce już jakiś czas temu, bo w pomiędzy 31 stycznia a 20 marca 2018 roku. Dotyczył on zewnętrznego centrum danych zlokalizowanego w Finlandii i polegał na wykradzeniu kluczy szyfrowania, co pozwoliło hakerom obserwować ruch w internecie przekierowywany do przejętego centrum – nie mogli oni powiązać strony z konkretną osobą ani z jej lokalizacją. Na dodatek sposób przeprowadzenia ataku wskazuje na to, że została nim objęta jedynie niewielka liczba osób. Przedstawiciele NordVPN tłumaczą, że usługa automatycznie zmienia wirtualną lokalizację użytkownika co około pięć minut, co dawałoby hakerom dość ograniczone możliwości podglądu tego, co ogląda on w internecie.

Samo NordVPN dowiedziało się o ataku kilka miesięcy temu – zgodnie z oficjalnym stanowiskiem centrum danych samodzielnie naprawiło błąd i nie poinformowało o tym głównego dostawcy usługi. Mimo małej skali wycieku może to spowodować utratę zaufania wielu użytkowników, dla których zamaskowanie swojej działalności w internecie może stanowić o ich życiu i śmierci. Usługi VPN są często wykorzystywane przez osoby nie mogące swobodnie przeglądać niektórych treści, na przykład zakazanych przez reżimy autorytarne lub prawo religijne – jeśli ich historia przeglądania wycieknie, może się to dla nich skończyć tragicznie.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych?

Publikacje

Nowy Google Chrome wydłuży czas działania laptopa na baterii

Newsy

Przesyłki kurierskie w ogólnopolskich badaniach opinii klientów

Publikacje

Dziś oficjalny start sieci 5G w Polsce

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!