Połącz się z nami

Newsy

MultiDroid – aplikacja oszczędzająca baterię

Wykorzystuje zdolność ekranów OLED do częściowego przyciemniania.

Opublikowane

dnia

Korzystanie z kilku aplikacji naraz na smartfonie jest wygodne, ale potrafi szybko wyczerpać baterię. Na szczęście naukowcy z indyjskiego Państwowego Instytutu Technologii opracowali specjalną aplikację dla urządzeń z Androidem, która pozwala na częściowe przyciemnienie ekranu i oszczędzenie akumulatora.

MultiDroid wykorzystuje zdolność ekranów OLED do przyciemniania lub wyłączania poszczególnych pikseli. Oprogramowanie wykrywa, które okna na ekranie są aktywne, i przyciemnia te nieużywane. Im dłużej okno pozostaje bezczynne, tym ciemniejsze się stanie, co z kolei przełoży się na niższe zużycie baterii. Podczas testów MultiDroida naukowcom udało się uzyskać oszczędność baterii na poziomie od 10 do 25% na każdą godzinę pracy. Szczególnie dużo baterii udało się zachować podczas jednoczesnego korzystania z dużych, zasobożernych aplikacji typu Facebook i YouTube. Jednocześnie zaciemnione okno nie traci funkcji podglądu, dzięki czemu użytkownik może na bieżąco monitorować, co takiego dzieje się w nieużywanej apce.

Do działania aplikacja wymaga właściwie jedynie ekranu OLED – panele LCD nie mogą być częściowo przyciemniane. Urządzenie testowe, wyprodukowany w 2016 roku telefon Moto Z Play, posiadał raczej średnią konfigurację Snapdragon 825 + 3 GB RAM + bateria 3 510 mAh. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że większość smartfonów wyposażonych w ekran OLED będzie w stanie udźwignąć MultiDroida. Aplikacja na razie jest niedostępna w sklepie Play, ale w internecie dostępny jest artykuł naukowy opisujący jej szczegółowe działanie i proces programowania – miła ciekawostka dla osób zainteresowanych tym, jak wygląda projektowanie takich aplikacji „od kuchni”.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Problemy z ekranami recenzenckich telefonów Galaxy Fold

Kontrowersje związane z warstwą ochronną i wytrzymałością na zgięcia.

Opublikowane

dnia

Technologia składanych ekranów dopiero wchodzi do świata smartfonów, dlatego można było przewidzieć, że napotka ona na swojej drodze pewne przeszkody. Część użytkowników recenzenckich egzemplarzy Samsunga Galaxy Fold zgłosiła problemy z wyświetlaczami smartfonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Sony ujawnia pierwsze informacje na temat PlayStation 5

Wsparcie dla 8K i ray-tracingu.

Opublikowane

dnia

Wieści o następcy PS4 od czasu do czasu pojawiają się w internecie, ale do tej pory żadne z nich nie zostały oficjalnie potwierdzone lub zaprzeczone. Dopiero teraz Sony zdecydowało się na ujawnienie pierwszych detali next-genowej konsoli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne