Połącz się z nami

Newsy

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

Libra będzie cyfrową walutą operującą w technologii blockchain, za którą staną rezerwy tradycyjnych środków finansowych – mają one chronić kryptowalutę przed nagłymi skokami i spadkami cen. Jej celem jest umożliwienie łatwych płatności online osobom bez możliwości dostępu do klasycznej bankowości, na przykład w krajach rozwijających się. Przesyłanie pieniędzy będzie mogło odbywać się poprzez Messengera i WhatsAppa. Do zarządzania portfelem z walutą użytkownicy będą korzystali z portfela Calibra, wbudowanego w dwie aplikacje do czatów i dostępnego jako samodzielna aplikacja z możliwością sprawdzania stanu konta i przeprowadzania transakcji. Portfel zarządzany będzie przez osobną spółkę-córkę Facebooka.

Libra nie będzie zarządzana bezpośrednio przez Facebooka, a przez nowy podmiot nazwany Libra Association. W jego skład wejdzie 27 inwestorów, działających zarówno na arenie usług finansowych (Visa, MasterCard, PayPal, PayU), jak i technologicznych (Ebay, Spotify, Lyft czy Vodafone). W projekt zaangażowały się także fundusze venture capital i marki spoza dwóch wskazanych branży. Facebook ma nadzieję, że do 2020 roku liczba ta zwiększy się do 100 instytucji. Co ciekawe, Facebook i Calibra będą miały takie same prawa w decydowaniu o przyszłości Libry, jak inne podmioty. Każdy członek stowarzyszenia będzie zarządzał jednym węzłem sieci, w którym zapisywane będą informacje na temat przeprowadzanych transakcji. Infrastruktura kryptowaluty będzie budowana w otwartym języku programowania Move.

Zgodnie z planami Libra ma ruszyć na początku przyszłego roku, jednak należy zauważyć, że już zdążyła wzbudzić spore kontrowersje. Francuski rząd sceptycznie wypowiedział się na temat pozwolenia Facebookowi na stworzenie suwerennej waluty i prowadzenie transakcji nieuregulowanych lokalnym prawem. Podobne głosy dochodziły od niemieckich europosłów, którzy obawiają się, że Libra okaże się parabankiem. Wiele wątpliwości budzi także bezpieczeństwo funduszy w portfelu Calibra. Facebook obiecuje, że system został stworzony w oparciu o bankowe standardy bezpieczeństwa, ale równie bezpieczne miały być dane użytkowników portalu społecznościowego, wielokrotnie ulegające wyciekowi. Czas pokaże, czy Libra stanie się ogólnoświatowym odpowiednikiem chińskich płatności poprzez komunikator WeChat wykorzystywanego do najróżniejszych płatności, czy też zostanie odrzucona przez społeczność.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Atari buduje hotele dla graczy

Mają oferować wysoki standard i przeżycia w VR/AR.

Opublikowane

dnia

Już niedługo do listy najciekawszych miejsc dla graczy dołączy osiem punktów na mapie Stanów Zjednoczonych – luksusowe hotele Atari, łączące gamingową tradycję z najnowszymi technologiami.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Antywirus Avast sprzedawał dane użytkowników

Na tyle szczegółowe, że mogą być wykorzystane do śledzenia ruchów w internecie.

Opublikowane

dnia

Charakterystyczna, bardzo głośna komenda „baza wirusów została zaktualizowana” swego czasu pojawiała się na wielu komputerach. Antywirus Avast przeżywał szczyt popularności jakieś 10 lat temu, ale niektórzy użytkownicy korzystają z niego do dziś. Być może powinni oni wybrać inny produkt…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Motorola uczy, jak dbać o ekran Razr

Nie moczyć, nie zaklejać folią ochronną, nie przejmować się wybrzuszeniami.

Opublikowane

dnia

Jeszcze przed oficjalną premierą nostalgicznie składanego telefonu, Motorola postanowiła poinformować przyszłych użytkowników o tym, jak zapewnić smartfonowi długowieczność. Okazuje się, że to zadanie może być naprawdę skomplikowane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Apple patentuje komputer wykonany z tafli szkła

Podzespoły ukryte w podstawie i możliwość zmiany nachylenia ekranu.

Opublikowane

dnia

Apple znane jest z tego, że lubi zabawę z designem – czasami z lepszymi rezultatami, czasami z gorszymi (ach, ten Mac Pro o wyglądzie tarki kuchennej). Tym razem wśród patentów złożonych przez producenta znalazł się iMac stworzony na bazie pojedynczej, zakrzywionej tafli szkła.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Allegro Gadane – serwis społecznościowy dla użytkowników portalu

Do dyskusji na temat kupna, sprzedaży i funkcjonowania serwisu.

Opublikowane

dnia

Popularna platforma sprzedażowa Allegro doczekała się właśnie… serwisu społecznościowego. Allegro Gadane to miejsce, gdzie każdy użytkownik może zadać pytanie na temat korzystania z serwisu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne