Połącz się z nami

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

Libra będzie cyfrową walutą operującą w technologii blockchain, za którą staną rezerwy tradycyjnych środków finansowych – mają one chronić kryptowalutę przed nagłymi skokami i spadkami cen. Jej celem jest umożliwienie łatwych płatności online osobom bez możliwości dostępu do klasycznej bankowości, na przykład w krajach rozwijających się. Przesyłanie pieniędzy będzie mogło odbywać się poprzez Messengera i WhatsAppa. Do zarządzania portfelem z walutą użytkownicy będą korzystali z portfela Calibra, wbudowanego w dwie aplikacje do czatów i dostępnego jako samodzielna aplikacja z możliwością sprawdzania stanu konta i przeprowadzania transakcji. Portfel zarządzany będzie przez osobną spółkę-córkę Facebooka.

Libra nie będzie zarządzana bezpośrednio przez Facebooka, a przez nowy podmiot nazwany Libra Association. W jego skład wejdzie 27 inwestorów, działających zarówno na arenie usług finansowych (Visa, MasterCard, PayPal, PayU), jak i technologicznych (Ebay, Spotify, Lyft czy Vodafone). W projekt zaangażowały się także fundusze venture capital i marki spoza dwóch wskazanych branży. Facebook ma nadzieję, że do 2020 roku liczba ta zwiększy się do 100 instytucji. Co ciekawe, Facebook i Calibra będą miały takie same prawa w decydowaniu o przyszłości Libry, jak inne podmioty. Każdy członek stowarzyszenia będzie zarządzał jednym węzłem sieci, w którym zapisywane będą informacje na temat przeprowadzanych transakcji. Infrastruktura kryptowaluty będzie budowana w otwartym języku programowania Move.

Zgodnie z planami Libra ma ruszyć na początku przyszłego roku, jednak należy zauważyć, że już zdążyła wzbudzić spore kontrowersje. Francuski rząd sceptycznie wypowiedział się na temat pozwolenia Facebookowi na stworzenie suwerennej waluty i prowadzenie transakcji nieuregulowanych lokalnym prawem. Podobne głosy dochodziły od niemieckich europosłów, którzy obawiają się, że Libra okaże się parabankiem. Wiele wątpliwości budzi także bezpieczeństwo funduszy w portfelu Calibra. Facebook obiecuje, że system został stworzony w oparciu o bankowe standardy bezpieczeństwa, ale równie bezpieczne miały być dane użytkowników portalu społecznościowego, wielokrotnie ulegające wyciekowi. Czas pokaże, czy Libra stanie się ogólnoświatowym odpowiednikiem chińskich płatności poprzez komunikator WeChat wykorzystywanego do najróżniejszych płatności, czy też zostanie odrzucona przez społeczność.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Apple planuje ekspansję na rynku AR

W planach headset, okulary i nowe funkcje na iPadzie.

Opublikowane

dnia

O tym, że Apple z nadzieją patrzy w stronę rozwiązań AR, wiadomo nie od dziś. Póki co firma stara się zachować w sekrecie swoje plany związane z rzeczywistością rozszerzoną, ale najnowsze przecieki zdają się potwierdzać, że już wkrótce mocno zaznaczy ona swoją pozycję na tym rynku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Oficjalna premiera Disney+

Serwis streamingowy dostępny dla subskrybentów w trzech krajach.

Opublikowane

dnia

To chyba najbardziej oczekiwana premiera wśród serwisów streamingowych – w końcu po raz pierwszy w jednym miejscu dostępne będą wszystkie produkcje z uniwersum Marvela, Gwiezdnych Wojen czy klasyczne, disneyowskie filmy. Czego jeszcze możemy spodziewać się po usłudze Disney+?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google otwiera projekt Google Cardboard

Teraz każdy może stworzyć aplikację VR.

Opublikowane

dnia

Ledwie miesiąc temu pożegnaliśmy Google Daydream, najambitniejszy projekt zakładający wprowadzenie wirtualnej rzeczywistości na smartfony. Na otarcie łez Google daje nam otwarty dostęp do kodu źródłowego i narzędzi służących do budowania apek na nieco bardziej, hmm, chałupniczy headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple iOS 13.2.2 już dostępny

Rozwiązuje błąd związany z zamykaniem apek w tle.

Opublikowane

dnia

iOS i iPadOS to systemy operacyjne nastawione na produktywność, ale i one nie zawsze ustrzegają się błędów, które mogą na nią negatywnie wpłynąć. Przykładem niech będzie wprowadzony w iOS 13 bug, przedwcześnie zamykający apki działające w tle i często powodujący utratę wyników pracy. Nowa aktualizacja ma go wyeliminować.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Basilisk Ultimate i Basilisk X HyperSpeed już dostępne

Myszy o 25% szybsze od innych bezprzewodowych gryzoni.

Opublikowane

dnia

Jeszcze kilka lat temu gracze niezbyt przychylnie patrzyli na bezprzewodowe myszy i klawiatury. Technologia poszła jednak do przodu, a obecnie dostępne peryferia potrafią rywalizować z tymi przewodowymi. Przykładem mogą być nowe myszy z serii Basilisk od Razera.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne