Połącz się z nami

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

Libra będzie cyfrową walutą operującą w technologii blockchain, za którą staną rezerwy tradycyjnych środków finansowych – mają one chronić kryptowalutę przed nagłymi skokami i spadkami cen. Jej celem jest umożliwienie łatwych płatności online osobom bez możliwości dostępu do klasycznej bankowości, na przykład w krajach rozwijających się. Przesyłanie pieniędzy będzie mogło odbywać się poprzez Messengera i WhatsAppa. Do zarządzania portfelem z walutą użytkownicy będą korzystali z portfela Calibra, wbudowanego w dwie aplikacje do czatów i dostępnego jako samodzielna aplikacja z możliwością sprawdzania stanu konta i przeprowadzania transakcji. Portfel zarządzany będzie przez osobną spółkę-córkę Facebooka.

Libra nie będzie zarządzana bezpośrednio przez Facebooka, a przez nowy podmiot nazwany Libra Association. W jego skład wejdzie 27 inwestorów, działających zarówno na arenie usług finansowych (Visa, MasterCard, PayPal, PayU), jak i technologicznych (Ebay, Spotify, Lyft czy Vodafone). W projekt zaangażowały się także fundusze venture capital i marki spoza dwóch wskazanych branży. Facebook ma nadzieję, że do 2020 roku liczba ta zwiększy się do 100 instytucji. Co ciekawe, Facebook i Calibra będą miały takie same prawa w decydowaniu o przyszłości Libry, jak inne podmioty. Każdy członek stowarzyszenia będzie zarządzał jednym węzłem sieci, w którym zapisywane będą informacje na temat przeprowadzanych transakcji. Infrastruktura kryptowaluty będzie budowana w otwartym języku programowania Move.

Zgodnie z planami Libra ma ruszyć na początku przyszłego roku, jednak należy zauważyć, że już zdążyła wzbudzić spore kontrowersje. Francuski rząd sceptycznie wypowiedział się na temat pozwolenia Facebookowi na stworzenie suwerennej waluty i prowadzenie transakcji nieuregulowanych lokalnym prawem. Podobne głosy dochodziły od niemieckich europosłów, którzy obawiają się, że Libra okaże się parabankiem. Wiele wątpliwości budzi także bezpieczeństwo funduszy w portfelu Calibra. Facebook obiecuje, że system został stworzony w oparciu o bankowe standardy bezpieczeństwa, ale równie bezpieczne miały być dane użytkowników portalu społecznościowego, wielokrotnie ulegające wyciekowi. Czas pokaże, czy Libra stanie się ogólnoświatowym odpowiednikiem chińskich płatności poprzez komunikator WeChat wykorzystywanego do najróżniejszych płatności, czy też zostanie odrzucona przez społeczność.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Galaxy Tab S6 – przecieki na temat nowego tabletu Samsunga

Opublikowane

dnia

7 sierpnia Samsung pokaże swój nowy smartfon, czy raczej phablet, Galaxy Note 10, oraz zegarek Galaxy Watch Active 2. Wspominaliśmy, że w okolicach tego terminu powinniśmy także spodziewać się, że Galaxy Fold w końcu ujrzy światło dzienne. Teraz wiemy, że koreańska firma planuje coś jeszcze – istnieje duża szansa, że na sierpniowym evencie zobaczymy nowy tablet Samsunga – Galaxy Tab S6.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Creative Outlier Gold: Całkowicie bezprzewodowe słuchawki z oprogramowaniem Super X-Fi

Opublikowane

dnia

Creative Technology Ltd  ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek Creative Outlier Gold, kontynuację uznanego przez krytyków Creative Outlier Air, który wprowadził na rynek konkurencyjny cenowo, prawdziwie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Dzięki Outlier Gold użytkownicy mogą oczekiwać nowych ulepszeń, które wyznaczą nowy standard w tym segmencie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera soundbara Samsung Harman Kardon Q80R

Opublikowane

dnia

Samsung wprowadził właśnie do sprzedaży soundbara Samsung Harman Kardon Q80R, który w założeniu ma być idealnym towarzyszem dla telewizora QLED Q80.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Thule Gauntlet – nowe, „pancerne” futerały i aktówki na Macbooki (i nie tylko)

Opublikowane

dnia

Na polski rynek trafiły właśnie nowe modele ochronnych futerałów i aktówek na komputery przenośne Apple z serii Thule Gauntlet: Thule Gauntlet MacBook Pro Attaché (dla komputerów 13” i 15”) oraz Thule Gauntlet MacBook Pro Sleeve (Macbook 12/13/15”). Nowości charakteryzują się stylowym, eleganckim wzornictwem, wysokim poziomem ochrony oraz tym, że pozwalają na korzystanie z komputerów bez konieczności wyjmowania ich z futerałów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne