Przez wiele dekad bohaterowie serialu „Star Trek” dawali nam do zrozumienia, że tablety są sprzętem przyszłości. Pierwsze dostępne na rynku modele nie były jednak aż tak oszałamiające, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę grube na cal urządzenia produkowane przez Microsoft. Wszystko zmieniło się w 2010 roku, kiedy Apple zaprezentowało światu pierwszego iPada.
Od momentu jego premiery technologiczny rozwój tego typu sprzętu niesamowicie przybrał na sile, czego efektem są modele, które przy zaskakująco smukłych gabarytach oraz potężnej specyfikacji sprzętowej, są w stanie coraz częściej z powodzeniem zastępować znacznie mniej poręczne laptopy.
Chcąc kupić tablet trzeba jednak uwzględnić kilka czynników, wśród których najważniejszymi są bez wątpienia rozdzielczość wyświetlacza oraz zainstalowany w urządzeniu system operacyjny. Jeśli weźmiemy pod uwagę te dwie kwestie, ostateczny wybór naszego faworyta w większości przypadków staje się podyktowany niemal wyłącznie stricte personalnymi preferencjami użytkownika.
Może jabłuszko?
Najpopularniejszym tabletem świata jest niewątpliwie produkowany przez Apple iPad Air 2, czyli najnowszy z dostępnych modeli. W naszym odczuciu jest doskonałym sprzętem dla osób chcących nabyć sprzęt, będący w stanie godnie służyć im przez wiele dobrych lat. Poza znakomitym wykonaniem oraz lekką i bardzo smukłą konstrukcją, Air 2 posiada świetną specyfikację sprzętową, której najistotniejszymi wyznacznikami są mocny, 64-bitowy chip A8X oraz 9,7-calowy wyświetlacz Retina, pracujący w rozdzielczości 2048×1536 pikseli. Apple ma w swej ofercie również nieco mniejszy model mini 4 – w stosunku do Aira 2 jest lżejszy i posiada nieco mniejszy, bo 7,9-calowy wyświetlacz (oferujący swoją drogą identyczną rozdzielczość, co ekran iPada Air 2). Tablety produkowane przez firmę z Cupertino funkcjonują w oparciu o system iOS, który w naszym odczuciu pod względem płynności działania oraz oferowanego bezpieczeństwa najzwyczajniej w świecie nie ma sobie równych. iOS oferuje też dostęp do ogromnej liczby dedykowanych tabletom aplikacji, dostępnych z poziomu App Store. Decydując się na wybór tego systemu warto pamiętać, że jest on bardzo mocno ograniczony w kontekście opcji związanych z personalizacją i nie pozwala na instalację aplikacji pochodzących spoza oficjalnego sklepu Apple.
Jeśli z jakiegoś powodu iPad nie trafia w twoje technologiczne gusta, rzuć okiem na tablety z systemem Android. Tutaj wybór jest o wiele trudniejszy, ponieważ liczba dostępnych modeli liczona jest już w setkach, a sam OS bardzo często posiada interfejs zmodyfikowany w oparciu o nakładki stworzone przez producentów określonych marek. Sklepik z aplikacjami na Androida podobnie jak App Store oferuje dostęp do ogromnej liczby aplikacji. Trzeba mieć na uwadze, że spora część z nich nie jest dopracowana aż tak, jak iOS-owe appki, ale z drugiej strony użytkownik ma możliwość instalacji oprogramowania spoza oficjalnych źródeł, np. strony internetowej dewelopera itp. Zaletą Androida w zestawieniu z iOS-em jest nieporównanie większa „otwartość” całego systemu, pozwalająca średnio doświadczonemu użytkownikowi na wprowadzanie drastycznych zmian mających wpływ na wygląd i samo działanie systemu.
Na które modele warto więc zwrócić uwagę? Zacznijmy może od Lenovo Yoga Tablet 2, który poza solidnymi parametrami kusi również swą unikalną konstrukcją obudowy, pozwalającą na użytkowanie urządzenia w kilku różnych pozycjach, a nawet powieszenie go na ścianie. W środku znajdziemy m.in. czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3745, 2 GB RAM-u, aparaty 8 Mpix/1,6 Mpix oraz 16 GB pamięci (z opcją poszerzenia o kartę microSD). Zaletą tego produktu jest również wyświetlacz pracujący w rozdzielczości 1920×1200 pikseli oraz jedna z najwydajniejszych baterii, jakie są obecnie montowane w tabletach.
Jeśli jesteś w stanie przymknąć oko na niespecjalnie powalającą rozdzielczość wyświetlacza kosztem jakości wykonania tabletu oraz jego funkcjonalności, możesz zainteresować się modelem Samsung Galaxy Tab A. Urządzenie to oferuje obraz w rozdzielczości 1024×768, która powinna być wystarczającą dla mało wymagających użytkowników korzystających z tabletu do sporadycznego przeglądania internetu, słuchania muzyki czy zabawy z różnymi aplikacjami.
Pod względem parametrów podzespołów tablet Samsunga zbliżony jest do konkurenta marki Lenovo, choć nie sposób nie wspomnieć o zauważalnie krótszym czasie pracy baterii i nieco słabszym aparacie fotograficznym. Plusem koreańskiego produktu jest fakt, że wyświetla on obraz w rozdzielczości 4:3 i umożliwia wygodną obsługę dwóch aplikacji otworzonych w znajdujących się obok siebie oknach.
Pod względem płynności działania iOS najzwyczajniej nie ma sobie równych.
Osoby lubiące gmerać w systemie operacyjnym i ceniące sobie możliwości, jakie daje otwarta struktura Androida, powinny sprawdzić w akcji tablet Google Nexus 9. Produkowane przez firmę HTC urządzenie można kupić już za niecałe 1 500 PLN, a to, co znajdziemy w jego środku, spodoba się każdemu, kto szuka sprzętu mogącego pochwalić się bardzo wysoką wydajnością. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się tutaj 64-bitowy procesor NVIDIA Tegra K1 2,3 GHz, który w połączeniu z 2 GB RAM-u zapewnia moc obliczeniową pozwalającą na komfortowe korzystanie z praktycznie każdej aplikacji lub gry. HTC wyposażyło też swój produkt w bardzo wyrazisty i chroniony za pomocą Gorilla Glass 3 wyświetlacz QXGA, generujący obraz w rozdzielczości 1536×2048 pikseli w proporcjach 4:3. Wisienką na torcie jest oczywiście sam system operacyjny – w przypadku Nexusa 9 mamy bowiem do czynienia z Androidem 5.0 Lollipop w najczystszej, nie skażonej zbędnym bloatwarem postaci, co znacząco zwiększa szybkość pracy tego tabletu w zestawieniu z konkurencją korzystającą z systemowych interfejsowych nakładek.
Wszystkie z opisanych do tej pory tabletów działają w oparciu o systemy operacyjne, jakie w tej lub podobnej formie znajdują się na smartfonach, co dla wielu użytkowników stanowi niepodważalną zaletę. Pomimo tego jest jednak grupa konsumentów, którzy nie mogą rozstać się z obecnym w pecetach Windowsem i kupując tablet szukają modelu z wgranym OS-em Microsoftu. Zalet takiego wariantu jest wiele, gdyż bardzo łatwo zintegrować wtedy ze sobą oprogramowanie zainstalowane na kilku urządzeniach z „okienkami”, a sam fakt posiadania tabletu z Windowsem stwarza okazję do korzystania z praktycznie każdej aplikacji, jaka funkcjonuje na komputerze klasy PC. W przypadku zdecydowania się na taki wariant, podczas przeczesywania marketów z elektroniką można zwrócić swą uwagę w kierunku Surface Pro 3 – stworzonego przez Microsoft hybrydowego urządzenia, które po dokupieniu opcjonalnej klawiatury może pełnić rolą zarówno tabletu, jak i w pełni funkcjonalnego laptopa z Windowsem na pokładzie. Sprzęt ten nie należy niestety do najtańszych, choć pod względem jakości wykonania oraz możliwości oferowanych swemu nabywcy zasługuje na gromki aplauz. Surface 3 Pro sprzedawany jest w wielu różnych wariantach konfiguracyjnych. Najtań-szy wyposażony jest w procesor Intel Core i3 oraz 4 GB RAM-u. Jeśli jednak nie ograniczają nas fundusze, możemy pokusić się o zakup wersji z układem Core i5 i 8 GB pamięci operacyjnej – taki sprzęt zapewni nam wyjątkowo dużą moc obliczeniową i poza wydajną pracą umożliwi też komfortową zabawę z grami.
Osoby lubiące gmerać w systemie powinny wybrać Nexusa 9.
Każde z zaprezentowanych w tym tekście urządzeń jest łatwe w obsłudze i nie przysparza problemów podczas początkowej konfiguracji, która w większości przypadków sprowadza się w zasadzie do wpisania/założenia konta określonej usługi, umożliwiającej korzystanie z sieciowych funkcji tabletu. Jako przykład można wziąć dowolny tablet z Androidem, który przy pierwszym włączeniu prosi nas o podanie danych z naszego konta Google lub stworzenie nowego, jeśli jeszcze takowego nie posiadamy. Po tej czynności oraz skonfigurowaniu przydatnych nam opcji, użytkownik ma możliwość stworzenia kopii zapasowej ustawień i zapisania jej na serwerze Google. W przypadku urządzeń z Windowsem backup systemu najlepiej sporządzić z w staromodny sposób, używając do tego jakiegoś zewnętrznego nośnika danych.
Po chwili spędzonej na zapoznaniu się z obsługą urządzenia oraz okiełznaniu sposobu działania najważniejszych opcji systemu, tablet momentalnie staje się w pełni funkcjonalnym narzędziem służącym do pracy lub rozrywki, a to, w jaki sposób będziesz korzystać z jego możliwości, zależy już wyłącznie od ciebie. Każdy tablet posiada domyślnie wgrane oprogramowanie służące do przeglądania internetu, sprawdzania poczty czy odtwarzania plików multimedialnych, ale mimo to i tak warto od razu wejść do sklepiku z aplikacjami, by przetestować inne programy i zainstalować na urządzeniu takie, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom. W tym właśnie momencie najlepiej widać też przewagę, jaką naszym zdaniem posiadają iPady w zestawieniu z konkurencją. Oferta App Store obejmuje bardzo dużą liczbę aplikacji przygotowanych specjalnie dla tabletów Apple, dzięki czemu cechują się one świetną optymalizacją. Na iOS deweloperzy tworzą znacznie więcej aplikacji specjalistycznych, jakich nie można znaleźć na żadnych innych mobilnych platformach. Przykładem mogą być chociażby rozbudowane edytory plików graficznych, programy służące do zaawansowanej obróbki wideo czy narzędzia pozwalające na modelowanie grafiki 3D.
Siłą App Store są także gry, przy których każdy posiadacz tabletu lubi przecież spędzać niemałą ilość swojego wolnego czasu. Wśród produkcji dostępnych w sklepie Apple znaleźć można wiele tytułów przygotowanych wyłącznie na platformę iOS oraz porty gier ze stacjonarnych konsol, których optymalizacja jest najczęściej o klasę wyższa niż w przypadku identycznych produkcji na Androida.
Jeśli posiadasz już smartfona z dużym wyświetlaczem, kupno tabletu może okazać się niezbyt trafioną inwestycją z racji tego, że oba te urządzenia w znacznym stopniu będą dublować swą funkcjonalność. W innym wypadku warto, byś przekonał się o możliwościach któregoś z porządniejszych tabletów, gdyż po wgraniu zestawu odpowiednich aplikacji, możesz trzymać w dłoniach sprzęt, który być może będzie nawet w stanie zastąpić ci laptopa…
Który model warto dodać do listy zakupów?
Tablety na pierwszy rzut oka są bardzo podobnymi do siebie urządzeniami i dla nie obeznanego z nimi konsumenta ostateczny wybór bardzo często wiąże się z osobistymi preferencjami, które niekiedy mają nawet wyłącznie wizualny charakter. Jak w wielu aspektach życia, diabeł tkwi jednak w szczegółach, których zlekceważenie może przyczynić się do sporego zawodu. Kupując tablet, poza mocą jego podzespołów szczególnie trzeba mieć na uwadze rozdzielczość wyświetlacza oraz ogólną jakość wykonania, która pozwoli na długie i komfortowe użytkowanie table-tu na co dzień.
W naszym odczuciu tabletem najlepiej wpisującym się w powyższą charakterystykę jest iPad Air 2. Poza godną podziwu wydajnością, oferuje on dostęp do najlepszych i zarazem najbardziej dopracowanych pod względem technicznym tabletowych aplikacji, posiada spektakularny wyświetlacz Retina, a pod względem designu w chwili obecnej po prostu nie ma sobie równych.
01/ Microsoft Surface Pro 3
3 600 PLN, www.microsoft.com/pl-pl
02/ Samsung Galaxy Tab A
1 200 PLN, www.samsung.pl
03/ Lenovo Yoga Tablet 2
Od 1 200 PLN, www.lenovo.com/pl
04/ Apple iPad Air 2
Od 2 100 PLN, www.apple.com/pl
05/ Google Nexus 9
Od 1 450 PLN, www.google.com/nexus/9