W przeszłości granie z czysto konsumenckiego punktu widzenia było o wiele prostszym w realizacji hobby niż ma to miejsce dziś. Z jednej strony mieliśmy do dyspozycji japońskie konsole od takich rynkowych potentatów jak Nintendo czy Sega, z drugiej zaś mogliśmy bawić się za pośrednictwem potężnych jak na owe czasy komputerów PC z 16-bitowymi procesorami, pozwalających na rozgrywkę w nieco bardziej „dorosłe” pozycje pokroju chociażby pierwszego Dooma, który w swoim czasie zapoczątkował ogromną rewolucję w branży gier wideo.
Po upływie wielu lat doczekaliśmy momentu, kiedy to granie przestało być traktowane jako hobby dla postrzeganych stereotypowo wyobcowanych społecznie geeków i stało się jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi multimedialnego przemysłu, generującą przychody nieosiągalne dla wielu innych branż. Liczba dostępnych platform umożliwiających granie jest obecnie o wiele większa niż kiedyś, a wybór tej jedynej nie jest rzeczą łatwą – jeśli zamierzasz w najbliższym czasie nabyć jedną z nich, to w poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na większość nurtujących cię pytań.
Dla graczy
Takim hasłem Sony reklamuje PlayStation 4 – najmocniejszą pod względem specyfikacji i najszybciej sprzedającą się konsolę dostępną obecnie na rynku. W środku standardowego modelu sprzedawanego w cenie 1 550 PLN znajdziemy 8-rdzeniowy procesor AMD, 8 GB pamięci GDDR5 oraz dysk twardy o pojemności 500 GB. W sprzedaży dostępny jest również wariant z dyskiem 1 TB – jeśli jesteś w stanie zapłacić ok. 150 PLN więcej, to polecamy zakup właśnie tego modelu, gdyż niektóre z gier po zainstalowaniu na dysku i pobraniu wszystkich niezbędnych aktualizacji potrafią zajmować nawet około 50 GB.
Najlepsza konsola ever?
PlayStation 4 pozwala na zabawę z wieloma grami oferującymi oprawę graficzną w rozdzielczości 1080p, o płynności utrzymującej się w coraz większej liczbie pozycji na poziomie do 60 fps. Poza potężną specyfikacją zaletami sprzętu Sony są również m.in. opcja grania już w momencie pobierania tytułu z PSN, funkcja automatycznego wznowienia rozgrywki od ostatniego ukończonego momentu nawet po całkowitym wyłączeniu konsoli oraz szereg opcji związanych z udostępnianiem rozgrywki przez sieć.
Japońska konsola może też pełnić rolę domowego centrum multimedialnej rozgrywki dzięki czytnikowi płyt Blu-ray oraz licznym aplikacjom umożliwiającym dostęp do różnych materiałów wideo. Przy zakupie PS4 koniecznie trzeba mieć na uwadze, że aby grać przez sieć i korzystać z niektórych funkcji PSN (np. kopiowanie save’ów gier do chmury) należy wykupić abonament PlayStation Plus. Dostępny jest on w wariantach o różnym czasie trwania subskrypcji – jeśli mamy zamiar skupiać się na tytułach nastawionych na rozgrywkę sieciową, to bez wahania można zdecydować się na zakup rocznego abonamentu. Kosztuje on 195 PLN, a jego wykupienie poza dostępem do ww. funkcji wiąże się również z comiesięcznym otrzymywaniem kilku darmowych gier.
Największym rywalem maszynki Sony jest oczywiście sprzęt wyprodukowany przez MS, czyli konsola Xbox One. Choć pod względem technicznych możliwości ździebko odstaje ona od PlayStation 4, to posiada ona jednak wiele zalet, nie wspominając już o nieco niższej cenie (można ją kupić już za 1 400 PLN). Po pierwsze, mamy tu do czynienia ze sprzętem Microsoftu, a firma ta oferuje o wiele lepszy serwis oraz stabilniej działającą platformę sieciową niż Sony. Jeśli masz alergię na częste konserwacje usługi umożliwiającej granie po sieci oraz niezbyt stabilną prędkość pobierania plików z grami, to w takim właśnie kontekście zakup Xboxa One jest jedynym słusznym wyborem. Drugą mocną stroną Xboxa jest jego pad, uważany przez wielu graczy za najlepszy gamingowy kontroler w historii. Oferuje on wysoką ergonomię, długi czas pracy na baterii oraz automatyczną kompatybilność z produkcjami wypuszczanymi na komputery PC. Kolejnym atutem konsoli MS jest bez dwóch zdań sensor Kinect. To kosztujące ok. 600 PLN akcesorium znacząco poszerza funkcjonalność konsoli, gdyż dzięki wbudowanym kamerom oraz mikrofonowi pozwala na kontrolę nad konsolą za pomocą gestów i komend głosowych. Specjalnie pod Kinecta produkowanych jest również wiele gier fitness, przy których spokojnie można wyrobić codzienną normę wymaganej aktywności fizycznej. Godną wzmianki cechą Xboxa One jest możliwość grania przy jednoczesnym korzystaniu z innej uruchomionej aplikacji, np. przeglądarki internetowej – mowa tu o funkcji Snap, która dzieli ekran na dwie niezależne od siebie strefy. Warto mieć też na uwadze, że gry na konsolę Microsoftu w większości przypadków są nieco tańsze od ich odpowiedników przeznaczonych na konsolę Sony (widać to zwłaszcza przy okazji różnych cyfrowych wyprzedaży) oraz fakt, że na chwilę obecną Xbox One posiada chyba ciut bardziej atrakcyjną ofertę gier ekskluzywnych.
Ta trzecia
Szukasz nieco mniej „dorosłych” gier, oferujących ciut bardziej wysublimowaną rozgrywkę i pozwalających poczuć klimat dawnych produkcji, w których ponad grafikę zawsze była stawiana grywalność? W takim razie daj szansę Wii U – konsola stworzona przez Nintendo nie powala może na kolana pod względem technologicznego potencjału, ale tworzone na nią gry i tak prezentują się bardzo ładnie, zwłaszcza w oczach dzieciaków lubiących feerię barw wylewającą się z ekranu. W sprzedaży dostępne są dwa modele Wii U różniące się od siebie ilością wbudowanej pamięci: wersję z 8 GB można kupić za 900 PLN, z 32 GB za ok. 1 150 PLN.
GamePad do Wii U łączy w sobie cechy tabletu oraz tradycyjnego kontrolera do gier.
Integralnym elementem konsoli Wii U jest GamePad, który stanowi w zasadzie hybrydę 6,2-calowego tabletu oraz kontrolera wyposażonego w dwie gałki analogowe. Wbrew pozorom korzystanie z takiego „pada” jest zaskakująco wygodne, a jego sporą zaletą jest to, że deweloperzy gier bardzo często projektują je tak, aby obecny w nim ekran dotykowy odgrywał dużą rolę w rozgrywce. Konsola Nintendo jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla osób lubiących gry platformowe – takiej ilości pozycji z tego gatunku jak tutaj na próżno szukać na pozostałych konsolach.
Kieszonsolki
Preferujesz granie w podróży, ale produkcje dostępne na smartfony nie trafiają w twoje gamingowe gusta? Zainteresuj się w takim razie którąś z konsol przenośnych! Chcąc nabyć taki sprzęt możesz wybierać w zasadzie spośród zaledwie dwóch produktów: konsoli PlayStation Vita oraz New Nintendo 3DS.
Pierwsze z urządzeń poza grami stworzonymi stricte na tę konsolę oferuje dostęp do ogromnej cyfrowej biblioteki gier na pierwsze PlayStation oraz poprzednią kieszonsolkę Sony, czyli PlayStation Portable. Vita posiada też duży czytelny wyświetlacz LCD i jest w stanie współpracować z PS4 w oparciu o funkcję Remote Play. Pozwala ona na strumieniowe przesyłanie gier z dużej konsoli na małą za pośrednictwem sieci Wi-Fi, dzięki czemu w razie potrzeby możesz zwolnić swojej lepszej połówce telewizor, umożliwiając jej obejrzenie odcinka ulubionego serialu.
3DS pod względem specyfikacji jest o wiele słabszym sprzętem niż Vita, jednakże umożliwia zapoznanie się z seriami gier, które od lat ukazują się na platformy Nintendo (Mario, Donkey Kong itp.). Jeśli posiadałeś wcześniej konsolę Nintendo DS, to miej świadomość, że przeznaczone na nią gry bez problemu uruchomisz na 3DS dzięki wstecznej kompatybilności.
Trójwymiar w kieszeni
Nintendo 3DS posiada dwie, niezwykle charakterystyczne dla tego sprzętu cechy. Górny wyświetlacz konsoli jest panelem autostereoskopowym, czyli pozwala na oglądanie obrazu 3D bez konieczności posiadania specjalnych okularów. Efekt ten można podziwiać praktycznie we wszystkich większych produkcjach tworzonych na japońską kieszonsolkę i potrafi wpłynąć na zwiększenie doznań płynących z rozgrywki. Dolny wyświetlacz obsługuje natomiast dotyk i może być miziany z użyciem dołączonego do konsoli rysika.
Decydując się na kupno peceta zyskujemy dostęp do zasobów platformy Steam.
Jak więc widać, w kontekście funkcjonalności i wygody z codziennego użytkowania konsole oferują naprawdę sporo, natomiast jest pewna rzecz, z której nie można skorzystać za ich pośrednictwem. Mowa tu oczywiście o dedykowanej pecetom platformie Steam, stanowiącej najpopularniejsze medium dystrybucji gier w wersji cyfrowej. Steam poza dostępem do ogromnego zbioru gier liczącego obecnie ponad sześć tysięcy pozycji, oferuje również swoim użytkownikom możliwość sprawdzenia gier znajdujących się na wczesnym etapie produkcji. Aby korzystać ze Steama konieczne jest posiadanie peceta lub któregoś z urządzeń z linii Steam Machines (nota bene również są one pecetami, tyle że zamkniętymi w efektownie prezentujących się obudowach). My polecamy wybór pierwszego rozwiązania – komputer zdolny bezproblemowo uciągnąć najnowsze tytuły w rozdzielczości 1080p i 60 fps można złożyć za kwotę oscylującą w okolicach 3 500 – 4 000 PLN. Zapłacimy za niego więcej niż
za konsolę, ale warto zdawać sobie sprawę z faktu, że gry na PC są o wiele (czasami wręcz kilkukrotnie) tańsze od ich konsolowych odpowiedników, a komputer o mocnej konfiguracji będzie w stanie z powodzeniem służyć do pracy z nawet najbardziej wymagającym oprogramowaniem.
Który model warto dodać do listy zakupów?
Wyprodukowany przez Sony sprzęt jest bez dwóch zdań najpotężniejszą pod względem specyfikacji konsolą w historii dziejów gier wideo i na chwilę obecną oferuje dostęp do najlepiej wykonanych pod względem technicznym tytułów multiplatformowych. W zdecydowanej większości przypadków produkcje stworzone na japońską konsolę prezentują się ładniej niż te przeznaczone na Xboxa One i nie ulega wątpliwości, że z czasem jak deweloperzy będą rozgryzać architekturę PS4, różnice w wyglądzie gier tworzonych na ww. konsole będą coraz większe.
Decydując się na zakup PlayStation 4 pamiętaj jednak, że lepiej nabyć model z dyskiem o pojemności 1 TB. Pliki instalacyjne gier nierzadko potrafią zajmować po kilkadziesiąt gigabajtów, a jeśli nie jesteś niedzielnym graczem i regularnie będziesz kupował nowe produkcje to szybko może się okazać, że standardowy dysk 500 GB zapełni się w mgnieniu oka.