Połącz się z nami

Newsy

CES 2020: latająca taksówka od Ubera i Hyundaia

Czterech pasażerów, 300 km/h, 100 km.

Opublikowane

dnia

Poruszanie się po aglomeracjach miejskich staje się coraz trudniejsze. Część możliwych rozwiązań zakłada skorzystanie z podziemnych tuneli, ale część zwraca się ku przestrzeni nad miastem. Jednym z najciekawszych tego typu projektów są latające taksówki – jedną z nich tworzą wspólnie Hyundai i Uber.

S-A1 to elektryczny pojazd latający VTOL, czyli potrafiący startować i lądować w pionie. W jego wnętrzu mogą zasiadać czterej pasażerowie i pilot, chociaż docelowo taksówka ma być w pełni autonomiczna. Jego zasięg to 100 km, pułap – od 300 do 610 m nad ziemią, a maksymalna prędkość – 300 km/h. Projektem i budową S-A1 ma zająć się Hyundai, a do obowiązków Ubera będzie należała obsługa techniczna lotów. Poza modelem pojazdu producenci zaprezentowali także wizualizację stacji, na której lądować będzie taksówka. Plany zakładają, że prosto z latającego pojazdu pasażerowie będą mogli przesiąść się do innych środków transportu, elektrycznych busów lub samochodów.

Hyundai to najnowszy członek projektu Uber Elevate. Jego celem jest stworzenie przyjaznych dla środowiska alternatyw transportowych dla miast. Oprócz koreańskiego producenta samochodów, biorą w nim udział także Boeing, Embraer i wiele innych mniejszych firm zajmujących się projektowaniem rozwiązań lotniczych. Zgodnie z planami Ubera, pierwsze, pokazowe loty taksówkami VTOL odbędą się już w tym roku, a do 2023 r. pojazdy będą dostępne komercyjnie w miastach na całym świecie.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Netflix wyprodukuje film anime w uniwersum Wiedźmina

Za oprawę audiowizualną odpowiedzialni będą twórcy Legendy Korry.

Opublikowane

dnia

Wiedźmin okazał się przełomową produkcją dla Netflixa – to najpopularniejsza produkcja w historii serwisu streamingowego, która przyciągnęła przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Nic dziwnego, że powstają kolejne plany ekspansji tego uniwersum.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Premiera Motoroli Razr już w lutym

W Polsce trafi do oferty jednego operatora.

Opublikowane

dnia

Żadna inna premiera nie wzbudza takiego uczucia nostalgii, jak ta. Po miesiecznym opóźnieniu w nasze ręce trafi wyczekiwana Motorola Razr – nowoczesna wariacja na temat telefonu z klapką.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Disney+ trafi do Europy już w marcu

Wśród zapowiedzianych państw niestety nie ma Polski.

Opublikowane

dnia

Serwis streamingowy Disneya był do tej pory dostępny jedynie w czterech krajach świata. Pod koniec marca do usługi dołączy wiele państw europejskich, a lista ta rozszerzy się dodatkowo latem. Data polskiej premiery usługi jest na razie niepotwierdzona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla broni się przed oskarżeniami o błędy konstrukcyjne

Mają być one skoordynowanym atakiem na wartość przedsiębiorstwa.

Opublikowane

dnia

Firma Elona Muska po raz kolejny stanęła przed poważnym problemem. Tym razem chodzi o skargi klientów, którzy zwrócili uwagę na pewne niepokojące zachowanie auta. Według Tesli nie ma powodów do obaw, ponieważ oskarżenia są sfabrykowane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne