Połącz się z nami

Newsy

CES 2020: latająca taksówka od Ubera i Hyundaia

Czterech pasażerów, 300 km/h, 100 km.

Poruszanie się po aglomeracjach miejskich staje się coraz trudniejsze. Część możliwych rozwiązań zakłada skorzystanie z podziemnych tuneli, ale część zwraca się ku przestrzeni nad miastem. Jednym z najciekawszych tego typu projektów są latające taksówki – jedną z nich tworzą wspólnie Hyundai i Uber.

S-A1 to elektryczny pojazd latający VTOL, czyli potrafiący startować i lądować w pionie. W jego wnętrzu mogą zasiadać czterej pasażerowie i pilot, chociaż docelowo taksówka ma być w pełni autonomiczna. Jego zasięg to 100 km, pułap – od 300 do 610 m nad ziemią, a maksymalna prędkość – 300 km/h. Projektem i budową S-A1 ma zająć się Hyundai, a do obowiązków Ubera będzie należała obsługa techniczna lotów. Poza modelem pojazdu producenci zaprezentowali także wizualizację stacji, na której lądować będzie taksówka. Plany zakładają, że prosto z latającego pojazdu pasażerowie będą mogli przesiąść się do innych środków transportu, elektrycznych busów lub samochodów.

Hyundai to najnowszy członek projektu Uber Elevate. Jego celem jest stworzenie przyjaznych dla środowiska alternatyw transportowych dla miast. Oprócz koreańskiego producenta samochodów, biorą w nim udział także Boeing, Embraer i wiele innych mniejszych firm zajmujących się projektowaniem rozwiązań lotniczych. Zgodnie z planami Ubera, pierwsze, pokazowe loty taksówkami VTOL odbędą się już w tym roku, a do 2023 r. pojazdy będą dostępne komercyjnie w miastach na całym świecie.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

MicroLED, QLED 8K i The Sero, czyli telewizory Samsung na CES 2020

Newsy

CES 2020: Facebook i Apple o ochronie danych użytkowników

Newsy

CES 2020: Alexa trafia do aut Lamborghini

Newsy

CES 2020: Qualcomm prezentuje system Snapdragon Ride

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!