Połącz się z nami

Newsy

CES 2020: futurystyczny Mercedes… pokryty łuskami

Pojazd został zainspirowany kultowym filmem Avatar.

Światy kinematografii i motoryzacji często się przenikają. Całkiem niedawno Porsche stworzyło statek kosmiczny do świata Gwiezdnych wojen, a teraz Mercedes postanowił poszukać inspiracji w innym słynnym obrazie. Vision AVTR to pojazd stworzony w oparciu o film Jamesa Camerona – i z błogosławieństwem reżysera.

Design koncepcyjnego Mercedesa prawie nie przypomina klasycznych samochodów. Opływowe linie auta i ogromne opony przywodzą na myśl egzotyczną florę Pandory, planety, na której rozgrywała się akcja Avatara. Jego tylna szyba pokryta jest 33 ruchomymi „łuskami” – bionicznymi klapkami, które umożliwiają kierowcy i pasażerom podejrzenie tego, co dzieje się na zewnątrz. Zamiast klasycznej deski rozdzielczej i tunelu centralnego auto otrzymało ogromny ekran, gdzie wyświetlane są trójwymiarowe obrazy inspirowane Pandorą.

Równie niesamowity jest sposób interakcji z Vision AVTR. Samochód został zaprojektowany w taki sposób, aby naśladować znaną z filmu „psychiczną więź” pomiędzy jeźdźcami a ich wierzchowcami – wykrywa puls i oddech kierowcy. Zamiast kierownicy (koncepcyjny Mercedes to pojazd autonomiczny) otrzymuje on do dyspozycji specjalny kontroler, wyświetlający projekcje prosto na jego dłoni. Pasażerowie siedzący z tyłu będą mogli skorzystać z rodzinnej funkcji AR lub zagrać w jedną z edukacyjnych gier – te funkcje zaprojektowane są przede wszystkim dla dzieci.

Kosmiczny samochód musiał otrzymać równie kosmiczny akumulator. Został on wykonany z organicznych ogniw bez domieszek metali ziem rzadkich, które utrudniają recykling klasycznych ogniw. Cały Vision AVTR to zresztą pokaz dbania o środowisko: jego wnętrze składa się przede wszystkim z recyklingowanych plastików i odpowiedzialnie wyprodukowanej, wegańskiej skóry, a opony mają być delikatne dla leśnego poszycia. Dzięki mocno skrętnym osiom auto może jechać w bok bez skręcania.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Wyciek danych klientów wypożyczalni aut 99rent

Newsy

NVIDIA i Mercedes stworzą autonomiczny system jazdy

Newsy

Honda padła ofiarą ataku ransomware

Newsy

LEGO prezentuje model Lamborghini Sián FKP 37

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!