Połącz się z nami

Newsy

CES 2020: futurystyczny Mercedes… pokryty łuskami

Pojazd został zainspirowany kultowym filmem Avatar.

Opublikowane

dnia

Światy kinematografii i motoryzacji często się przenikają. Całkiem niedawno Porsche stworzyło statek kosmiczny do świata Gwiezdnych wojen, a teraz Mercedes postanowił poszukać inspiracji w innym słynnym obrazie. Vision AVTR to pojazd stworzony w oparciu o film Jamesa Camerona – i z błogosławieństwem reżysera.

Design koncepcyjnego Mercedesa prawie nie przypomina klasycznych samochodów. Opływowe linie auta i ogromne opony przywodzą na myśl egzotyczną florę Pandory, planety, na której rozgrywała się akcja Avatara. Jego tylna szyba pokryta jest 33 ruchomymi „łuskami” – bionicznymi klapkami, które umożliwiają kierowcy i pasażerom podejrzenie tego, co dzieje się na zewnątrz. Zamiast klasycznej deski rozdzielczej i tunelu centralnego auto otrzymało ogromny ekran, gdzie wyświetlane są trójwymiarowe obrazy inspirowane Pandorą.

Równie niesamowity jest sposób interakcji z Vision AVTR. Samochód został zaprojektowany w taki sposób, aby naśladować znaną z filmu „psychiczną więź” pomiędzy jeźdźcami a ich wierzchowcami – wykrywa puls i oddech kierowcy. Zamiast kierownicy (koncepcyjny Mercedes to pojazd autonomiczny) otrzymuje on do dyspozycji specjalny kontroler, wyświetlający projekcje prosto na jego dłoni. Pasażerowie siedzący z tyłu będą mogli skorzystać z rodzinnej funkcji AR lub zagrać w jedną z edukacyjnych gier – te funkcje zaprojektowane są przede wszystkim dla dzieci.

Kosmiczny samochód musiał otrzymać równie kosmiczny akumulator. Został on wykonany z organicznych ogniw bez domieszek metali ziem rzadkich, które utrudniają recykling klasycznych ogniw. Cały Vision AVTR to zresztą pokaz dbania o środowisko: jego wnętrze składa się przede wszystkim z recyklingowanych plastików i odpowiedzialnie wyprodukowanej, wegańskiej skóry, a opony mają być delikatne dla leśnego poszycia. Dzięki mocno skrętnym osiom auto może jechać w bok bez skręcania.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Disney+ trafi do Europy już w marcu

Wśród zapowiedzianych państw niestety nie ma Polski.

Opublikowane

dnia

Serwis streamingowy Disneya był do tej pory dostępny jedynie w czterech krajach świata. Pod koniec marca do usługi dołączy wiele państw europejskich, a lista ta rozszerzy się dodatkowo latem. Data polskiej premiery usługi jest na razie niepotwierdzona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla broni się przed oskarżeniami o błędy konstrukcyjne

Mają być one skoordynowanym atakiem na wartość przedsiębiorstwa.

Opublikowane

dnia

Firma Elona Muska po raz kolejny stanęła przed poważnym problemem. Tym razem chodzi o skargi klientów, którzy zwrócili uwagę na pewne niepokojące zachowanie auta. Według Tesli nie ma powodów do obaw, ponieważ oskarżenia są sfabrykowane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Qualcomm prezentuje nowe procesory ze średniej półki

Szybkie 4G i sztuczna inteligencja dla każdego.

Opublikowane

dnia

Chociaż standard 5G rozpowszechnia się coraz szybciej (lecz nie u nas), Qualcomm nie zapomina o wciąż popularnym 4G LTE. Podczas konferencji w Delhi producent zaprezentował trzy nowe procesory Snapdragon przeznaczone do urządzeń ze średniej i niższej półki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Huawei zastąpi Mapy Google nawigacją TomTom

Skuteczny sposób na obejście amerykańskiego embargo.

Opublikowane

dnia

Ograniczony dostęp do amerykańskich technologii i usług stał się bolączką wielu chińskich producentów. Gdy nie mogą oni skorzystać z produktów Google, zwracają się ku alternatywom, na przykład tym pochodzącym z Europy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne