Połącz się z nami

Newsy

CES 2019: prototyp kroczącego samochodu od Hyundai

Pojazd przeznaczony dla służb ratowniczych.

Opublikowane

dnia

Nawet specjalnie przystosowane do tego celu auto terenowe będzie miało trudności z wjechaniem na niektóre obszary, na przykład te dotknięte katastrofami naturalnymi. Hyundai Elevate to koncepcyjne auto, które ma pomóc ratownikom szybkim w dotarciu do najtrudniejszych miejsc.

Hyundai określa swój koncept mianem UMV, czyli Ultimate Mobility Vehicle. Auto ma być przystosowane do pokonywania skrajnie trudnych przeszkód, na przykład gruzowisk. Dzięki kołom umieszczonym na robotycznych ramionach Hyundai Elevate może nie tylko jeździć, ale także kroczyć i skakać – nogi pojazdu mają pięć stopni swobody i mogą poruszać się we wszystkie strony na sposób naśladujący kończyny ssaków i gadów. Każde koło wyposażone jest we własny silnik elektryczny zasilający ramię. W podstawowej formie nogi pojazdu pozostają złożone, ale mogą podnosić się w zależności od potrzeb.

Dzięki Hyundaiowi Elevate służby ratunkowe dotrą nie tylko na skraj obszaru dotkniętego katastrofą, ale także bezpośrednio do uwięzionych w nim ofiar. Producent rozważa również wykorzystanie tej technologii w urządzeniach przeznaczonych dla osób o ograniczonej możliwości ruchu oraz, w przyszłości, komercyjnych samochodach – możliwość wydostania się z niebezpiecznego miejsca na pewno ocaliłaby wiele żyć.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

GitHub umożliwia wspieranie twórców

Program Sponsors pozwoli na wspieranie programów open source.

Opublikowane

dnia

Otwarte oprogramowanie często zaskakuje bogatą funkcjonalnością, ale nie przynosi swoim twórcom aż tak dużych dochodów, jak w przypadku płatnych programów. Jeśli będziemy chcieli wesprzeć ulubiony projekt finansowo, już wkrótce będziemy to mogli zrobić za pomocą GitHub.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Panic Playdate – konsola z korbką zamiast joysticka

Z „pełnym sezonem” oryginalnych gier.

Opublikowane

dnia

Mimo rozwoju tytułów mobilnych, moda na przenośne konsole nie przemija. Panic, wydawca gier i oprogramowania, właśnie zapowiedział Playdate – miniaturową konsolkę z nietypowym systemem sterowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Konsumenckie drony DJI z funkcją wykrywania samolotów

Trafi do nowych urządzeń już w 2020 roku.

Opublikowane

dnia

Nieautoryzowane zbliżanie się dronów do lotnisk to jedna z najpowszechniejszych przyczyn przerwania ruchu lotniczego, a na dodatek grozi poważnymi wypadkami. DJI chce zapobiegać takim sytuacjom, dlatego ich nowe drony otrzymają technologię unikania innych statków powietrznych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google z informacjami o fotoradarach trafiają do Polski

Lokalizacje podczas wybierania trasy i w trybie nawigacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców korzysta chętniej z Map Google niż z wbudowanych systemów nawigacyjnych. Mamy dla nich dobrą wiadomość – aplikacja właśnie wzbogaciła się o kolejną funkcję. Teraz ostrzega ona o fotoradarach, na razie tylko na niektórych trasach

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne