Połącz się z nami

Newsy

CES 2019: prototyp kroczącego samochodu od Hyundai

Pojazd przeznaczony dla służb ratowniczych.

Nawet specjalnie przystosowane do tego celu auto terenowe będzie miało trudności z wjechaniem na niektóre obszary, na przykład te dotknięte katastrofami naturalnymi. Hyundai Elevate to koncepcyjne auto, które ma pomóc ratownikom szybkim w dotarciu do najtrudniejszych miejsc.

Hyundai określa swój koncept mianem UMV, czyli Ultimate Mobility Vehicle. Auto ma być przystosowane do pokonywania skrajnie trudnych przeszkód, na przykład gruzowisk. Dzięki kołom umieszczonym na robotycznych ramionach Hyundai Elevate może nie tylko jeździć, ale także kroczyć i skakać – nogi pojazdu mają pięć stopni swobody i mogą poruszać się we wszystkie strony na sposób naśladujący kończyny ssaków i gadów. Każde koło wyposażone jest we własny silnik elektryczny zasilający ramię. W podstawowej formie nogi pojazdu pozostają złożone, ale mogą podnosić się w zależności od potrzeb.

Dzięki Hyundaiowi Elevate służby ratunkowe dotrą nie tylko na skraj obszaru dotkniętego katastrofą, ale także bezpośrednio do uwięzionych w nim ofiar. Producent rozważa również wykorzystanie tej technologii w urządzeniach przeznaczonych dla osób o ograniczonej możliwości ruchu oraz, w przyszłości, komercyjnych samochodach – możliwość wydostania się z niebezpiecznego miejsca na pewno ocaliłaby wiele żyć.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

NVIDIA i Mercedes stworzą autonomiczny system jazdy

Newsy

Honda padła ofiarą ataku ransomware

Newsy

LEGO prezentuje model Lamborghini Sián FKP 37

Newsy

TEST: Nextbase 322GW

Testy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!