Połącz się z nami

Publikacje

Certyfikaty gwarancją jakości i trwałości telewizora

Oferta telewizorów nigdy nie była tak bogata.

Opublikowane

dnia

Zakup nowego produktu najczęściej poprzedzony jest szczegółową analizą – użytkownicy porównują parametry, ceny, szukają opinii. Taki schemat działania odnosi się także do telewizorów. W tym przypadku warto dodatkowo zwrócić uwagę na certyfikaty, które potwierdzają jakość i właściwości, takie jak np. brak efektu wypalenia.

Oferta telewizorów nigdy nie była tak bogata. Wielość producentów, różne technologie i nazewnictwo – wszystko to może być dla użytkowników wyzwaniem. Jeśli chodzi o jakość obrazu i trwałość produktów wspólny mianownik dla całej branży stanowią certyfikaty przyznawane przez renomowane laboratoria i organizacje badawcze. To najlepsze potwierdzenie, że produkt posiada określone parametry (rozdzielczość, jasność, odwzorowanie kolorów) i trwałość (brak efektu wypalenia).

Rynkowe drogowskazy

Każda prestiżowa rekomendacja dla telewizora poprzedzona jest wieloetapowym procesem weryfikacji. Międzynarodowe organizacje podczas testów kierują się ściśle określonymi standardami i procedurami, dlatego ich certyfikaty są najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem parametrów oraz cech analizowanego produktu, a także jego trwałości.

W przypadku telewizorów jednym z kluczowych elementów jest jakość obrazu, to jak sprzęt radzi sobie w różnych warunkach i przy różnym oświetleniu, jak bardzo szczegółowy i realistyczny jest obraz. Rynek bardzo się zmienia. Klienci coraz częściej wybierają modele z dużą, np. 55 calową przekątną ekranu. W zeszłym roku na świecie sprzedano więcej telewizorów UHD niż Full HD, a zgodnie z szacunkami do 2022 roku ich udział w globalnym rynku wzrośnie do 60 proc. Wyższa rozdzielczość i większa przekątna wyznaczają nowe standardy, ale także  stawiają przed producentami jeszcze wyższe wymagania jakościowe.

Urządzenia, które spełniają rygorystyczne kryteria dotyczące rozdzielczości i jakości obrazu  mogą uzyskać certyfikaty, takie jak: Ultra High Definition (UHD; przyznawany przez Digital Europe) i 4K UHD (przyznawany przez Consumer Technology Association; CTA™). Certyfikat ULTRA HD PREMIUM™ (przyznawany przez UHD Alliance)  potwierdza, że urządzenie, które go otrzymało spełnia  rygorystyczne kryteria w zakresie rozdzielczości 4K, dynamiki obrazu (HDR) i odwzorowania szerokiej gamy kolorów. Produkty, które otrzymują ten prestiżowy logotyp – takie jak telewizory czy odtwarzacze UHD Blu-ray – pozwalają odtwarzać treści w najwyższej możliwej jakości obrazu.

Wybierając produkty, które zostały poddane testom sprawdzającym zgodność ze standardami, widzowie mają pewność, że obraz jaki zostanie wyświetlony na ich telewizorze będzie najwyższej jakości.

Dla użytkowników, którzy cenią sobie odwzorowanie kolorów szczególnie ważny będzie też certyfikat przyznawany przez VDE (Verband Deutscher Elektrotechniker). I tak na przykład w przypadku telewizorów Samsung QLED pozytywna weryfikacja VDE potwierdza, że odtwarzają one 100% kinowej przestrzeni kolorów DCI-P3 przy różnych poziomach jasności obrazu. Kupując telewizor szukajmy więc  takiego, w którym natężenie kolorów będzie wysokie bez względu na to, czy oglądamy horror czy kreskówkę. Ten przełom w zakresie jakości obrazu udało się osiągnąć dzięki wprowadzeniu nowych, metalicznych kropek kwantowych. Umożliwiają one wyświetlanie znacząco rozszerzonej palety barw z maksymalną jasnością, oddając przy tym o wiele więcej szczegółów niż było to dotychczas możliwe. W praktyce widzowie otrzymają bardziej realistyczne, dokładne i żywe obrazy HDR o wysokiej jasności, które wiernie oddają rzeczywistość.

W przypadku telewizorów, których cykl życia produktu jest dość długi, ważnym elementem jest trwałość, a w szczególności brak efektu wypalenia. „Wypalenie” lub inaczej „efekt pamięci”, „zjawy” czy „przetrzymania obrazu” znacząco pogarsza wrażenia podczas oglądania. Może pojawić się na niektórych ekranach przy dłuższym czasie wyświetlania statycznego elementu, takiego jak np. logotyp stacji telewizyjnej, którą najczęściej ogląda użytkownik, pasek wiadomości kanału informacyjnego czy interfejs gry oraz ikony. Od tych efektów wolne są  telewizory Samsung QLED z 2018 roku, co  potwierdza certyfikat Testlab. Produkty, które pomyślnie przeszły złożony i wieloetapowy proces testów (https://www.connect-testlab.com) mogą być uznawane za odporne na efekt wypalenia opisany powyżej. Widzowie zyskują pewność, że jakość obrazu utrzyma się na stałym poziomie w trakcie całego czasu użytkowania.

Gdzie szukać informacji o certyfikatach?

Certyfikaty najczęściej posiadają swoje formy graficzne w postaci charakterystycznych logotypów. Zazwyczaj wyeksponowane są one na stronach produktowych producentów, ale znajdują się także na opakowaniach produktów i w punktach sprzedaży. Zawsze można zajrzeć także do specyfikacji lub dopytać doradcę klienta. W przypadku telewizorów, których zakup najczęściej dokonywany jest raz na kilka lat i wiąże się z większym wydatkiem, warto poświęcić czas na sprawdzenie, czy produkt spełnia branżowe standardy i będzie zgodny z oczekiwaniami.

Od dziewięciu lat redaktor naczelny Magazynu T3. Ekspert w dziedzinie nowych technologii. Częsty gość programów radiowych i telewizyjnych. Prowadzący konferencji technologicznych. Autor wydawnictw książkowych o grach oraz organizator koncertów. Pasjonat muzyki, kina i literatury.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

Teoria wielkiej potrzeby rozwoju

Z którymi technologiami przyjdzie nam się w niedługim czasie pożegnać? Czy zmiany zawsze wychodzą nam na dobre?

Opublikowane

dnia

przez

Każdy z nas inaczej radzi sobie ze stratą. Dla jednych jest to osobista tragedia, która powoli prowadzi do depresji. Inni szukają pocieszenia w pracy i uciekają od problemów w używki, seks czy gry planszowe. Dla mnie jest to zawsze moment zadumy. Nie inaczej było w kwietniu tego roku, kiedy przyszło nam się pożegnać z Tonym Starkiem i Stevem Rogersem. Miesiąc później ostatni raz pomachaliśmy grupie nerdów z Teorii wielkiego podrywu i mieszkańcom Westeros, którzy zakończyli swoją Grę o tron. Ta atmosfera zamykania pewnych rozdziałów przywiodła mi ostatnio na myśl jeden z naszych felietonów, który lata temu opublikowaliśmy na łamach „Magazynu T3”. Jego tytuł głosił „Wojny formatów” i traktował o zwycięskich oraz przegranych rozwiązaniach w świecie technologii, które przez lata zdominowały lub zostały kompletnie zapomniane przez rynek i konsumentów. Ponieważ jak wiemy krąg życia nigdy nie ustaje, to pojawia się pytanie: kto następny padnie pod ciosem ponurego żniwiarza?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Wszyscy obywatele kosmosu

O burzliwych dziejach powstawania pewnej gry komputerowej opowiada Agnieszka Stradecka.

Opublikowane

dnia

Jest rok 2012, a moda na crowdfunding przybiera na sile. Na portalu Kickstarter pojawia się kampania prosząca o wsparcie finansowe obiecującego tytułu – rozbudowanego symulatora kosmicznego, w którym każdy gracz będzie mógł napisać swoją historię jako pilot statku bojowego, handlarz czy odkrywca. Deweloperzy ze studia Cloud Imperium ustawiają swój cel na pół miliona dolarów, ale w ciągu dwóch tygodni udaje się zebrać cztery razy tyle.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Złote piaski, Słoneczny Brzeg… gdzie na wakacje do Bułgarii?

Opublikowane

dnia

przez

Szerokie plaże, ciepłe Morze Czarne, gwarantowana pogoda i atrakcyjne ceny – to nie jedyne zalety wczasów w Bułgarii. Na wakacje szczególnie warto wybrać się tam do dużych kurortów Słonecznego Brzegu lub Złotych Piasków, które leżą w najpiękniejszych regionach kraju. Nie brakuje w nich komfortowych hoteli, restauracji, klubów nocnych i atrakcji, które przyciągają urlopowiczów w każdym wieku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Cenne wskazówki

Klasyczne zegarki nigdy nie wychodzą z mody!

Opublikowane

dnia

Legendarne prototypy z lat 60., które dopiero teraz ujrzały światło dzienne i high-endowe zegarki wykonane z recyklingowych materiałów… oto najciekawsze czasomierze na rynku!

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Czy warto wymieniać starego smartfona na Samsunga Galaxy S10? Podpowiadamy.

Opublikowane

dnia

Choć od lutowej premiery Samsunga Galaxy S10 minęło już trochę czasu, smartfon ten nadal sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Nie bez przyczyny – S10-tka bez wątpienia będzie jednym z pretendentów do miana najlepszego telefonu 2019 roku. Zastanawiasz się nad wymianą obecnego smartfona na najnowszego flagowca Samsunga? Sprawdź, dlaczego warto to zrobić.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne