Połącz się z nami

Publikacje

Certyfikaty gwarancją jakości i trwałości telewizora

Oferta telewizorów nigdy nie była tak bogata.

Opublikowane

dnia

Zakup nowego produktu najczęściej poprzedzony jest szczegółową analizą – użytkownicy porównują parametry, ceny, szukają opinii. Taki schemat działania odnosi się także do telewizorów. W tym przypadku warto dodatkowo zwrócić uwagę na certyfikaty, które potwierdzają jakość i właściwości, takie jak np. brak efektu wypalenia.

Oferta telewizorów nigdy nie była tak bogata. Wielość producentów, różne technologie i nazewnictwo – wszystko to może być dla użytkowników wyzwaniem. Jeśli chodzi o jakość obrazu i trwałość produktów wspólny mianownik dla całej branży stanowią certyfikaty przyznawane przez renomowane laboratoria i organizacje badawcze. To najlepsze potwierdzenie, że produkt posiada określone parametry (rozdzielczość, jasność, odwzorowanie kolorów) i trwałość (brak efektu wypalenia).

Rynkowe drogowskazy

Każda prestiżowa rekomendacja dla telewizora poprzedzona jest wieloetapowym procesem weryfikacji. Międzynarodowe organizacje podczas testów kierują się ściśle określonymi standardami i procedurami, dlatego ich certyfikaty są najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem parametrów oraz cech analizowanego produktu, a także jego trwałości.

W przypadku telewizorów jednym z kluczowych elementów jest jakość obrazu, to jak sprzęt radzi sobie w różnych warunkach i przy różnym oświetleniu, jak bardzo szczegółowy i realistyczny jest obraz. Rynek bardzo się zmienia. Klienci coraz częściej wybierają modele z dużą, np. 55 calową przekątną ekranu. W zeszłym roku na świecie sprzedano więcej telewizorów UHD niż Full HD, a zgodnie z szacunkami do 2022 roku ich udział w globalnym rynku wzrośnie do 60 proc. Wyższa rozdzielczość i większa przekątna wyznaczają nowe standardy, ale także  stawiają przed producentami jeszcze wyższe wymagania jakościowe.

Urządzenia, które spełniają rygorystyczne kryteria dotyczące rozdzielczości i jakości obrazu  mogą uzyskać certyfikaty, takie jak: Ultra High Definition (UHD; przyznawany przez Digital Europe) i 4K UHD (przyznawany przez Consumer Technology Association; CTA™). Certyfikat ULTRA HD PREMIUM™ (przyznawany przez UHD Alliance)  potwierdza, że urządzenie, które go otrzymało spełnia  rygorystyczne kryteria w zakresie rozdzielczości 4K, dynamiki obrazu (HDR) i odwzorowania szerokiej gamy kolorów. Produkty, które otrzymują ten prestiżowy logotyp – takie jak telewizory czy odtwarzacze UHD Blu-ray – pozwalają odtwarzać treści w najwyższej możliwej jakości obrazu.

Wybierając produkty, które zostały poddane testom sprawdzającym zgodność ze standardami, widzowie mają pewność, że obraz jaki zostanie wyświetlony na ich telewizorze będzie najwyższej jakości.

Dla użytkowników, którzy cenią sobie odwzorowanie kolorów szczególnie ważny będzie też certyfikat przyznawany przez VDE (Verband Deutscher Elektrotechniker). I tak na przykład w przypadku telewizorów Samsung QLED pozytywna weryfikacja VDE potwierdza, że odtwarzają one 100% kinowej przestrzeni kolorów DCI-P3 przy różnych poziomach jasności obrazu. Kupując telewizor szukajmy więc  takiego, w którym natężenie kolorów będzie wysokie bez względu na to, czy oglądamy horror czy kreskówkę. Ten przełom w zakresie jakości obrazu udało się osiągnąć dzięki wprowadzeniu nowych, metalicznych kropek kwantowych. Umożliwiają one wyświetlanie znacząco rozszerzonej palety barw z maksymalną jasnością, oddając przy tym o wiele więcej szczegółów niż było to dotychczas możliwe. W praktyce widzowie otrzymają bardziej realistyczne, dokładne i żywe obrazy HDR o wysokiej jasności, które wiernie oddają rzeczywistość.

W przypadku telewizorów, których cykl życia produktu jest dość długi, ważnym elementem jest trwałość, a w szczególności brak efektu wypalenia. „Wypalenie” lub inaczej „efekt pamięci”, „zjawy” czy „przetrzymania obrazu” znacząco pogarsza wrażenia podczas oglądania. Może pojawić się na niektórych ekranach przy dłuższym czasie wyświetlania statycznego elementu, takiego jak np. logotyp stacji telewizyjnej, którą najczęściej ogląda użytkownik, pasek wiadomości kanału informacyjnego czy interfejs gry oraz ikony. Od tych efektów wolne są  telewizory Samsung QLED z 2018 roku, co  potwierdza certyfikat Testlab. Produkty, które pomyślnie przeszły złożony i wieloetapowy proces testów (https://www.connect-testlab.com) mogą być uznawane za odporne na efekt wypalenia opisany powyżej. Widzowie zyskują pewność, że jakość obrazu utrzyma się na stałym poziomie w trakcie całego czasu użytkowania.

Gdzie szukać informacji o certyfikatach?

Certyfikaty najczęściej posiadają swoje formy graficzne w postaci charakterystycznych logotypów. Zazwyczaj wyeksponowane są one na stronach produktowych producentów, ale znajdują się także na opakowaniach produktów i w punktach sprzedaży. Zawsze można zajrzeć także do specyfikacji lub dopytać doradcę klienta. W przypadku telewizorów, których zakup najczęściej dokonywany jest raz na kilka lat i wiąże się z większym wydatkiem, warto poświęcić czas na sprawdzenie, czy produkt spełnia branżowe standardy i będzie zgodny z oczekiwaniami.

Od dziewięciu lat redaktor naczelny Magazynu T3. Ekspert w dziedzinie nowych technologii. Częsty gość programów radiowych i telewizyjnych. Prowadzący konferencji technologicznych. Autor wydawnictw książkowych o grach oraz organizator koncertów. Pasjonat muzyki, kina i literatury.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

QNAP HS-453DX – domowe centrum rozrywki?

Idealny nie tylko dla hipsterów, których ulubionych filmów i muzyki na próżno szukać na Netfliksie i Spotify.

Opublikowane

dnia

Multimedialny serwer domowy typu NAS to ciekawa alternatywa dla standardowych odtwarzaczy strumieniowych – jeśli oglądasz przede wszystkim filmy i słuchasz muzyki z dysków twardych, warto uzupełnić swoje kino domowe o ten element. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Inteligentny dom dla początkujących

Wypróbuj niezawodne inteligentne sprzęty domowe, które nie zrujnują twojego budżetu.

Opublikowane

dnia

przez

Urządzenia smart home coraz liczniej trafiają na nasz rynek. Implementacja ich w domu nie tylko sprawia, że nasze życie staje się trochę łatwiejsze, ale daje również okazję poczuć się jak prawdziwa rodzina Jetsonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Epickie porachunki na najwyższym szczeblu

Epic Games Store chce rządzić na rynku cyfrowej dystrybucji gier, ale jakim kosztem?

Opublikowane

dnia

Wydawałoby się, że w roku 2019 spory o konsole są tylko reliktem przeszłości. Większość najważniejszych tytułów ukazuje się na pecetach, PS4 i Xboksie One, czasami zaglądając także na Switcha; gry na wyłączność oczywiście istnieją (na przykład recenzowany w tym numerze Judgment), ale możliwość zagrania tylko na jednej konsoli nie wzbudza już takich kontrowersji jak niegdyś. Niedawno na pecetowym poletku pojawił się jednak nowy gracz, który w niektórych kręgach szybko urósł do rangi wroga numer jeden. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

LEGO po jasnej stronie mocy

Wywiad z Jensem Kronvoldem Frederiksenem.

Opublikowane

dnia

przez

Już od 20 lat Jens Kronvold Frederiksen jest głównym Mistrzem Jedi pracującym dla LEGO Star Wars. Jako dyrektor kreatywny odpowiada on za przekształcenie ciekawych koncepcji w rozbudzające pasję i kreatywność projekty. Wystarczy chwilę z nim porozmawiać, aby przekonać się, jak bardzo uwielbia on swoją pracę. Opowiada o niej z czułością i zaangażowaniem, co nie powinno dziwić – w końcu poświęcił jej spory kawałek swojego życia. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Streaming Wars

Czy efektem streamingowych wojen będzie kompletna dewaluacja muzyki i wzrost skali filmowego piractwa?

Opublikowane

dnia

Wswoich założeniach legalny streaming był rzeczą wspaniałą. Spójrzmy tylko na sytuację związaną z muzyką. Przez długie lata borykaliśmy się z problemem udostępniania przez prywatnych użytkowników dyskografii wszelkich artystów na YouTubie – nie tylko bez wiedzy, a co za tym idzie zgody twórców, ale także jakiegokolwiek wynagrodzenia. I oto w końcu płacąc jakieś 30 PLN miesięcznie, mieliśmy przyczyniać się do tego, że wszystko będzie dobrze… Tylko że… no właśnie nie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne