Połącz się z nami

Przewodnik klienta

Certyfikaty gwarancją jakości i trwałości telewizora

Oferta telewizorów nigdy nie była tak bogata.

Opublikowane

dnia

Zakup nowego produktu najczęściej poprzedzony jest szczegółową analizą – użytkownicy porównują parametry, ceny, szukają opinii. Taki schemat działania odnosi się także do telewizorów. W tym przypadku warto dodatkowo zwrócić uwagę na certyfikaty, które potwierdzają jakość i właściwości, takie jak np. brak efektu wypalenia.

Oferta telewizorów nigdy nie była tak bogata. Wielość producentów, różne technologie i nazewnictwo – wszystko to może być dla użytkowników wyzwaniem. Jeśli chodzi o jakość obrazu i trwałość produktów wspólny mianownik dla całej branży stanowią certyfikaty przyznawane przez renomowane laboratoria i organizacje badawcze. To najlepsze potwierdzenie, że produkt posiada określone parametry (rozdzielczość, jasność, odwzorowanie kolorów) i trwałość (brak efektu wypalenia).

Rynkowe drogowskazy

Każda prestiżowa rekomendacja dla telewizora poprzedzona jest wieloetapowym procesem weryfikacji. Międzynarodowe organizacje podczas testów kierują się ściśle określonymi standardami i procedurami, dlatego ich certyfikaty są najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem parametrów oraz cech analizowanego produktu, a także jego trwałości.

W przypadku telewizorów jednym z kluczowych elementów jest jakość obrazu, to jak sprzęt radzi sobie w różnych warunkach i przy różnym oświetleniu, jak bardzo szczegółowy i realistyczny jest obraz. Rynek bardzo się zmienia. Klienci coraz częściej wybierają modele z dużą, np. 55 calową przekątną ekranu. W zeszłym roku na świecie sprzedano więcej telewizorów UHD niż Full HD, a zgodnie z szacunkami do 2022 roku ich udział w globalnym rynku wzrośnie do 60 proc. Wyższa rozdzielczość i większa przekątna wyznaczają nowe standardy, ale także  stawiają przed producentami jeszcze wyższe wymagania jakościowe.

Urządzenia, które spełniają rygorystyczne kryteria dotyczące rozdzielczości i jakości obrazu  mogą uzyskać certyfikaty, takie jak: Ultra High Definition (UHD; przyznawany przez Digital Europe) i 4K UHD (przyznawany przez Consumer Technology Association; CTA™). Certyfikat ULTRA HD PREMIUM™ (przyznawany przez UHD Alliance)  potwierdza, że urządzenie, które go otrzymało spełnia  rygorystyczne kryteria w zakresie rozdzielczości 4K, dynamiki obrazu (HDR) i odwzorowania szerokiej gamy kolorów. Produkty, które otrzymują ten prestiżowy logotyp – takie jak telewizory czy odtwarzacze UHD Blu-ray – pozwalają odtwarzać treści w najwyższej możliwej jakości obrazu.

Wybierając produkty, które zostały poddane testom sprawdzającym zgodność ze standardami, widzowie mają pewność, że obraz jaki zostanie wyświetlony na ich telewizorze będzie najwyższej jakości.

Dla użytkowników, którzy cenią sobie odwzorowanie kolorów szczególnie ważny będzie też certyfikat przyznawany przez VDE (Verband Deutscher Elektrotechniker). I tak na przykład w przypadku telewizorów Samsung QLED pozytywna weryfikacja VDE potwierdza, że odtwarzają one 100% kinowej przestrzeni kolorów DCI-P3 przy różnych poziomach jasności obrazu. Kupując telewizor szukajmy więc  takiego, w którym natężenie kolorów będzie wysokie bez względu na to, czy oglądamy horror czy kreskówkę. Ten przełom w zakresie jakości obrazu udało się osiągnąć dzięki wprowadzeniu nowych, metalicznych kropek kwantowych. Umożliwiają one wyświetlanie znacząco rozszerzonej palety barw z maksymalną jasnością, oddając przy tym o wiele więcej szczegółów niż było to dotychczas możliwe. W praktyce widzowie otrzymają bardziej realistyczne, dokładne i żywe obrazy HDR o wysokiej jasności, które wiernie oddają rzeczywistość.

W przypadku telewizorów, których cykl życia produktu jest dość długi, ważnym elementem jest trwałość, a w szczególności brak efektu wypalenia. „Wypalenie” lub inaczej „efekt pamięci”, „zjawy” czy „przetrzymania obrazu” znacząco pogarsza wrażenia podczas oglądania. Może pojawić się na niektórych ekranach przy dłuższym czasie wyświetlania statycznego elementu, takiego jak np. logotyp stacji telewizyjnej, którą najczęściej ogląda użytkownik, pasek wiadomości kanału informacyjnego czy interfejs gry oraz ikony. Od tych efektów wolne są  telewizory Samsung QLED z 2018 roku, co  potwierdza certyfikat Testlab. Produkty, które pomyślnie przeszły złożony i wieloetapowy proces testów (https://www.connect-testlab.com) mogą być uznawane za odporne na efekt wypalenia opisany powyżej. Widzowie zyskują pewność, że jakość obrazu utrzyma się na stałym poziomie w trakcie całego czasu użytkowania.

Gdzie szukać informacji o certyfikatach?

Certyfikaty najczęściej posiadają swoje formy graficzne w postaci charakterystycznych logotypów. Zazwyczaj wyeksponowane są one na stronach produktowych producentów, ale znajdują się także na opakowaniach produktów i w punktach sprzedaży. Zawsze można zajrzeć także do specyfikacji lub dopytać doradcę klienta. W przypadku telewizorów, których zakup najczęściej dokonywany jest raz na kilka lat i wiąże się z większym wydatkiem, warto poświęcić czas na sprawdzenie, czy produkt spełnia branżowe standardy i będzie zgodny z oczekiwaniami.

Od dziewięciu lat redaktor naczelny Magazynu T3. Ekspert w dziedzinie nowych technologii. Częsty gość programów radiowych i telewizyjnych. Prowadzący konferencji technologicznych. Autor wydawnictw książkowych o grach oraz organizator koncertów. Pasjonat muzyki, kina i literatury.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewodnik klienta

Najlepsza ładowarka do twojego domu

Wielogniazdowe, indukcyjne, uniwersalne – na każdą kieszeń i sytuację.

Opublikowane

dnia

Mawia się, że dom to miejsce, w którym można po męczącym dniu naładować baterie. To sympatyczne powiedzenie zyskuje nowe znaczenie, gdy spojrzymy na to, ile gadżetów musimy codziennie doładowywać. Smartfony, smartwatche, bezprzewodowe słuchawki… Właśnie dlatego warto jest zadbać o to, żeby pod ręką zawsze mieć kilka praktycznych ładowarek, w szczególności, że należą one do przedmiotów, które łatwo się gubią.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Przewodnik klienta

Nowoczesne smartwatche

Czas na zmiany na twoim nadgarstku.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Sześć nowoczesnych smartwatchy, jedno miejsce na twoim nadgarstku – który powinien je zająć? Sprawdzamy najciekawszych graczy na rynku!

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Przewodnik klienta

Test porównawczy: Drony

Który z tych przenośnych dronów 4K to najlepszy kompan dla fotografów i filmowców? Sprawdziliśmy to dla was w naprawdę odlotowym teście…

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Dawniej drony fotograficzne można było podzielić na dwie wyraźne kategorie: high-endowe, profesjonalne maszyny  wyposażone w zaawansowane kamery, które zastępowały kosztowne filmowanie z helikoptera, i niewielkie urządzenia komercyjne – proste w obsłudze, fajne do zabawy i potrafiące nakręcić w miarę wyraźny materiał z przestworzy. Ostatnio coraz popularniejsze stają się drony łączące cechy powyższych grup w jedno przyjemnie przenośne, acz po brzegi wypakowane nowoczesnymi technologiami rozwiązanie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Przewodnik klienta

Twój własny inteligentny dom

Żyj stylowo i komfortowo z gadżetami smart home, które oszczędzą twój czas i pieniądze.

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Współczesne wnętrza to nie tylko modne dodatki, kolory i oryginalne projekty. Coraz częściej nowoczesne domy to również inteligentne rozwiązania technologiczne, które mają za zadanie upraszczać nawet tak trywialne czynności jak zapalanie światła. Jak zatem zbudować swoje idealne wnętrze? Oto kilka pomysłów od czego możecie zacząć.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Przewodnik klienta

Test porównawczy: Komputery All-in-One

Komputery typu All-in-One świetnie wyglądają na twoim biurku i sprawnie wykonają każdą pracę.

Opublikowane

dnia

przez

Komputery typu wszystko-w-jednym, z angielska nazywane All-in-One lub AIO, zajmują dość niewielką niszę rynkową, ale nie należy ich lekceważyć. Wszechstronne i funkcjonalne, stanowią doskonały kompromis pomiędzy oszczędnością miejsca i technicznymi możliwościami. Są mniej mobilne niż laptopy, ale za to mają duże ekrany, które są przydatne w pracy biurowej lub podczas pracy w edytorach graficznych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne