Apple podczas konferencji w Nowym Jorku ujawniło swoje wejście na rynek edukacyjny w USA, a w szczególności – cyfrowych podręczników. W związku z tym, przedstawiono drugą odsłonę aplikacji iBooks dla urządzeń z systemem iOS oraz nowy program – iBooks Author dla komputerów Mac.
iBooks 2 wprowadza wiele nowości, takich jak obsługa ?iBooks textbooks?. Są to cyfrowe podręczniki szkolne, bogate w multimedia (zdjęcia, wideo) i interaktywne funkcje (np. możliwość manipulowania trójwymiarowymi modelami), wszystko to okraszone wyjątkowo intuicyjnym interfejsem za sprawą Multi-Touch. Użytkownik może też zaznaczać ważne fragmenty, korzystać z wbudowanego słownika oraz tworzyć tzw. Study Cards.
Cyfrowe podręczniki szkolne będą pochodzić z takich wydawnictw jak: McGraw-Hill, Pearson oraz Houghton Mifflin Harcourt. Odpowiadają oni za około 90% rynku podręczników w Stanach Zjednoczonych. W iBooks 2 na samym początku udostępnienie będą dla książki dla licealistów. Ich koszt nie będzie przekraczał 15 dolarów, co jest o wiele tańszą ofertą w porównaniu do papierowych odpowiedników. Podręczniki w iBooks Store będą cały czas aktualizowane za darmo, dzięki czemu będą one posiadały cały czas aktualną zawartość. Jak na razie wybór podręczników nie jest zbyt duży, jednak z czasem ma się on znacznie powiększyć.
Ważnym elementem ofensywy Apple na rynku edukacyjnym jest iBooks Author. W gruncie rzeczy, program ten umożliwia tworzenie własnych e-booków (podręczników, książek kucharskich itd.). Apple zapewnia, że dzięki temu narzędziu, można w łatwy sposób osiągnąć imponujące efekty w postaci książek wypełnionych po brzegi multimediami. Po stworzeniu książki, autor może zdecydować się na jej opublikowanie w iBooks Store. Książka może być udostępniona za darmo lub w cenie nie przekraczającej 15 dolarów. Wcześniej zawartość książki musi jednak przejść standardowy proces weryfikacji. Zysk ze sprzedaży jest dzielony – 70 procent trafia do autora, a reszta należy do Apple.
Obydwie aplikacje ? iBooks 2 oraz iBooks Author dostępne są w Mac App Store za darmo. Nowinki książkowe zawitały także do iTunes.
Więcej na ten temat można przeczytać na oficjalnej stronie Apple.
Może niedługo doczekamy się podobnej oferty w Polsce. Kilka szkół podjęło już inicjatywę wprowadzania iPadów jako pomocy naukowych. Teraz trzeba tylko poczekać na atrakcyjną ofertę cyfrowych książek.