Wraz z rozwojem Internetu Rzeczy zwiększa się także zapotrzebowanie na szybkie połączenia internetowe. 5G jest jednym ze sposobów na jego dostarczenie, ale coraz więcej firm zastanawia się nad innym rozwiązaniem – satelitami dostarczającymi szerokopasmowy internet.
Jedną z takich inicjatyw jest zaproponowany przez Amazon Project Kuiper, który ma polegać na umieszczeniu 3 236 satelitów w niskiej orbicie okołoziemskiej. Mają one zapewniać szybkie, nieobciążone opóźnieniami połączenie szerokopasmowe milionom użytkowników na całym świecie. Z ich usług skorzystają przede wszystkim społeczności zamieszkujące trudno dostępne miejsca, w których nie powstała jeszcze dedykowana infrastruktura komunikacyjna.
Aby uzyskać jednolite pokrycie zasięgiem, Amazon planuje umieścić 784 satelity na wysokości 590 km, 1 296 na 610 km i 1 156 na 630 km. Ma to zapewnić stałe połączenie internetowe dla obszarów leżących na szerokościach geograficznych pomiędzy 56°N a 56°S, które zamieszkuje około 95% ludzkiej populacji.
Minie jeszcze sporo czasu, zanim dowiemy się czegoś więcej o Project Kuiper – na razie przedstawiciele Amazonu nie chcą się wypowiadać na temat dokładnej charakterystyki satelitów i samego połączenia. Wiadomo jedynie, że szybkością i latencją ma ono przypominać internet światłowodowy. Wśród firm, które planują stworzenie orbitalnej sieci internetowej, znajdują się także SpaceX, OneWeb i Facebook.