Połącz się z nami

Newsy

Akumulatory BMW i3 wykorzystane jako magazyn energii

Przechowają „zieloną energię” z farmy wiatrowej.

Opublikowane

dnia

Narzekamy na niewielkie pojemności akumulatorów w autach elektrycznych i często nie doceniamy ich możliwości. To, czego nie widzą kierowcy, dostrzegł sektor energetyki odnawialnej. Instalacja złożona z 500 baterii BMW i3 została wykorzystana jako magazyn energii wyprodukowanej przez farmę wiatrową.

Instalacja została włączona do sieci na farmie wiatrowej Pen y Cymoedd w południowej Walii. Składa się z sześciu kontenerów po brzegi wypełnionych bateriami z BMW i3, z których każdy ma pojemność 33 kWh. Jednostka ma za zadanie ustabilizowanie przepływu energii odnawialnej do sieci – będzie magazynować wyprodukowaną energię w wietrzne dni i oddawać ją do sieci w te, w które produkcja będzie niższa. Baterie wykorzystane do jej budowy zostały wyprodukowane przez BMW specjalnie do tego projektu, ale nie różnią się niczym od tych montowanych w samochodach. Marka liczy na to, że w przyszłości do tego celu będą mogły być wykorzystywane nie tylko nowe części, ale i te pochodzące ze starych aut.

To największa instalacja tego typu złożona z samochodowych baterii, ale nie jedyna. Podobny projekt prowadzi Renault, które chce wykorzystać baterie i systemy inteligentnego ładowania odzyskane z samochodów Renault Zoe do stworzenia pierwszego na świecie w pełni odnawialnego i automatycznego systemu energetycznego opartego na recyklingu. Projekt prowadzony jest w Portugalii, na sąsiadującej z Maderą wyspie Porto Santo. Nie należy również zapominać o Tesli i jej ogromnych instalacjach złożonych z baterii Powerpack.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

GitHub umożliwia wspieranie twórców

Program Sponsors pozwoli na wspieranie programów open source.

Opublikowane

dnia

Otwarte oprogramowanie często zaskakuje bogatą funkcjonalnością, ale nie przynosi swoim twórcom aż tak dużych dochodów, jak w przypadku płatnych programów. Jeśli będziemy chcieli wesprzeć ulubiony projekt finansowo, już wkrótce będziemy to mogli zrobić za pomocą GitHub.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Panic Playdate – konsola z korbką zamiast joysticka

Z „pełnym sezonem” oryginalnych gier.

Opublikowane

dnia

Mimo rozwoju tytułów mobilnych, moda na przenośne konsole nie przemija. Panic, wydawca gier i oprogramowania, właśnie zapowiedział Playdate – miniaturową konsolkę z nietypowym systemem sterowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Konsumenckie drony DJI z funkcją wykrywania samolotów

Trafi do nowych urządzeń już w 2020 roku.

Opublikowane

dnia

Nieautoryzowane zbliżanie się dronów do lotnisk to jedna z najpowszechniejszych przyczyn przerwania ruchu lotniczego, a na dodatek grozi poważnymi wypadkami. DJI chce zapobiegać takim sytuacjom, dlatego ich nowe drony otrzymają technologię unikania innych statków powietrznych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google z informacjami o fotoradarach trafiają do Polski

Lokalizacje podczas wybierania trasy i w trybie nawigacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców korzysta chętniej z Map Google niż z wbudowanych systemów nawigacyjnych. Mamy dla nich dobrą wiadomość – aplikacja właśnie wzbogaciła się o kolejną funkcję. Teraz ostrzega ona o fotoradarach, na razie tylko na niektórych trasach

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne