Witam Was,
Magazyn INTERNET opisywał już, jak zmniejszać obrazki do potrzeb WWW. Nie znalazłam żadnej odpowiedzi na następujące pytanie: robię aparatem cyfrowym krótkie, kilkuminutowe filmiki. Zapisywane są one w formacie .mov, w rozdzielczości 640 x 480. Zajmują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt MB. Chciałabym te filmiki umieścić na mojej witrynie. Jak zmniejszyć wielkość takiego pliku do potrzeb WWW ? Jakie do tego są potrzebne programy?
KatrinkaAby w ogóle zacząć myśleć o obróbce plików wideo, należy zaopatrzyć się w zestaw kodeków, które będą kodowały/dekodowały filmy (zarówno podczas odtwarzania, jak i podczas konwersji, obróbki, zapisywania). Oczywiście, kodeki powinny być w możliwie najnowszych wersjach. Przykładowe darmowe dystrybucje:
Nimo Codec Pack – http://nimo.titanesk.com
Codec Pack All in 1 – http://www.free-codecs.com/download/Codec_Pack_All_in_1.htm
K-Lite Mega Codec Pack – http://www.codecguide.com
W wymienionych pakietach (wystarczy zainstalować jeden) są praktycznie wszystkie kodeki, których obecnie używa się lub może zajść potrzeba ich używania, a więc np. kodeki MPEG-4 (DivX oraz XviD), MPEG-1, MPEG-2, AC3, MP3 (do ścieżek audio), OGG itp.
Kodeki do odtwarzania plików .mov instalują się wraz z darmowym QuickTime\’em (http://www.apple.com/quicktime/download/win.html). Ewentualnie można np. zainstalować RealPlayera 10.5 (http://www.real.com), który bez problemu potrafi odtwarzać filmy .mov, gdyż automatycznie instaluje w systemie odpowiednie kodeki, jednak lepiej skorzystać z oryginalnego QuickTime\’a.
Wracając do meritum. Najpierw należy przekonwertować pliki .mov na .avi, ponieważ po pierwsze format AVI jest najpopularniejszy, a po drugie jest mnóstwo darmowych narzędzi do obróbki plików AVI.
Konwersji dokonujemy za pomocą np. narzędzia Rad Video Tools (http://www.radgametools.com/bnkdown.htm) według instrukcji dostępnych np. na stronie http://www.videohelp.com/mov2avi.htm (bardzo proste, instrukcję można sobie w ogóle darować).
Podczas konwersji należy zdecydować się na rodzaj kompresji, czyli wybrać kodek. Najbardziej wydajną kompresję zapewniają oczywiście kodeki zgodne ze standardem MPEG-4, czyli DivX oraz XviD (ten drugi jest w pełni darmowy i równie popularny co DivX, jednocześnie pozbawiony ograniczeń co do proporcji obrazu – warto zatem stosować XviD). Koniecznie trzeba to zrobić, ponieważ \”goły\” plik AVI, tzn. bez kompresji, zajmuje strasznie dużo miejsca na dysku.
Teraz, gdy mamy już film w formacie AVI/XviD, możemy zmniejszyć rozmiary obrazu. Zmniejszenie z 640 x 480 do 320 x 240 da w efekcie plik o objętości ok. 4 razy mniejszej niż oryginał (2 razy mniejsza powierzchnia = 4 razy mniej danych). Można oczywiście zmniejszyć obraz jeszcze bardziej, zależnie od potrzeb.
Do tego rodzaju obróbki filmów najlepszy i darmowy program to VirtualDub – http://www.virtualdub.org. Nie wymaga on nawet instalacji, ściągnięte archiwum ZIP należy rozpakować i uruchomić plik VirtualDub.exe. Następnie wczytujemy film i wybieramy z menu opcję Video | Filters, potem w wyświetlonym okienku klikamy przycisk Add, wybieramy z listy resize i zatwierdzamy przyciskiem OK. VirtualDub od razu proponuje docelową rozdzielczość, ale w polach New width oraz New height możemy wpisać dowolne wartości (zależnie od kodeka – XviD nie ma tu żadnych ograniczeń).
Warto zwrócić uwagę na pole Filter mode: określa ono sposób (jakość) skalowania. Najszybszy, ale jednocześnie najgorszy pod względem jakości jest Nearest Neighbor – mogą wystąpić poszarpane krawędzie wynikające z braku antyaliasingu, przekłamania kolorów zwłaszcza na krawędziach obiektów itd. Znacznie lepsze rezultaty daje Bilinear, a jeszcze lepsze – Bicubic. Na potrzeby WWW nie ma potrzeby stosowania jeszcze lepszych algorytmów (np. Precise bicubic), zwłaszcza że pożerają one dużo mocy obliczeniowej procesora.
Teraz trzeba wybrać kodek, który zostanie użyty do zapisania nowego, przeskalowanego filmu – proponuję trzymać się XviD-a, a więc plik zostanie zapisany w formacie AVI. Wybieramy z menu Video | Compression… a potem z listy: XviD MPEG-4 Codec.
Na koniec musimy jeszcze ustawić jedną opcję: Video | Normal recompress (film zostanie przekodowany na nowo – jest to jedyne możliwe ustawienie przy wybranym skalowaniu obrazu).
Ustawień związanych z dźwiękiem nie ruszamy, choć zaawansowani użytkownicy mogą się i tym pobawić, żeby uzyskać zmniejszenie objętości plików wynikowych; opcje dźwięku są dostępne w menu Audio; można np. zdecydować, że film w ogóle zostanie pozbawiony dźwięku, co pozwoli zaoszczędzić kolejne megabajty.
Ostatecznie, po tych wszystkich ustawieniach, wybieramy File | Save as AVI, wskazujemy katalog, wpisujemy nazwę pliku i klikamy OK. VirtualDub rozpocznie pracę, która potrwa ładnych kilka czy kilkanaście minut (zależnie od czasu trwania filmu i ustawionych parametrów).
Przydatne adresy:
http://www.divx-digest.com
http://www.videohelp.com
http://www.divx.com/support/guides/
(JB)