„Zen stosowania CSS” nie jest kolejnym nudnawym podręcznikiem CSS ani zbiorem setek stron wypełnionych po brzegi ciężkostrawnym kodem.
Autorzy: Dave Shea, Molly E. Holzschlag Format: 210×235, stron 304 Ocena: 5/5 |
Zgodnie z zamysłem autorów, ma on na celu uczyć na najlepszych przykładach. Stąd pomysł, by w jednym miejscu zgromadzić kilkadziesiąt projektów stron przygotowanych na potrzeby serwisu Zen Garden (http://www.csszengarden.com).
Autorzy książki zaprezentowali w niej najciekawsze
prace wykonane przez najlepszych webmasterów. To wystarcza, by stała się ona nieocenionym zbiorem porad dotyczących CSS.
Od strony wizualnej jest to bardzo ładnie przygotowana pozycja w pełnym kolorze, której bliżej do wydania albumowego niż tradycyjnej książki informatycznej. Dzięki ciekawemu pomysłowi oraz przyjemnej w odbiorze i bogato ilustrowanej formie, możliwe stało się zwrócenie uwagi czytelnika na rozmaite niuanse języka CSS.
Książka opisuje wszystkie ciekawe aspekty wybranych projektów – przede wszystkim ich kodu CSS. Obficie korzystając z ilustracji i przykładów
kodu, koncentruje się na detalach, które warto poznać. Prowadzi czytelnika po różnych stopniach zaawansowania, ale w sposób przyjemny
oraz lekkostrawny. Zawiera setki cennych uwag i wskazówek.
Opisano tutaj ciekawe rozwiązania oraz najczęściej napotykane przez webmasterów problemy wraz ze sposobami radzenia sobie z nimi. A każdy, kto miał do czynienia z CSS wie, jak bardzo problematyczne może być tworzenie semantycznych stron i pozycjonowanie ich dzięki CSS. Co ważne, autorzy stronią od teorii – zamiast tego przedstawiono żywe serwisy i techniki wykorzystywane przez ich twórców.
\”Zen stosowania CSS\” prezentuje też wiele sztuczek opisanych pod kątem określonych przeglądarek – głównie Internet Explorera, który z ogólnie przyjętymi standardami ma niewiele wspólnego. Książka opisuje także kwestie związane z rozmaitymi aspektami designu oraz elementami typografii.
Ponieważ jednak jest to przewodnik z praktycznymi wskazówkami, a nie kompletny podręcznik – książka nie jest adresowana do zupełnie początkującego czytelnika. Przed lekturą warto poznać składnię CSS i mieć już pewne obycie. \”Zen…\” pozwoli natomiast tę podręcznikową teorię przekuć w praktykę i pokaże, jak rozwiązać problemy, które być może już wielokrotnie napotykałeś. Kupując \”Zen stosowania CSS\”, trzeba mieć też świadomość, że jest to książka z cyklu tych, gdzie więcej jest luźnych wskazówek i źródła inspiracji niż konkretnej i wyczerpującej
treści.
Ale właśnie w tym tkwi ogromna siła tej pozycji. Nie jest to kolejny podręcznik opisujący język CSS. Zamiast tego \”Zen…\” jest pozycją pokazującą, jak tworzyć dobre i zgodne z obecnymi standardami strony WWW. Ładne, kolorowe i przejrzyste wydanie sprawia, że chłonięcie wiedzy jest niezwykle przyjemne. Jeżeli można mieć jakieś zastrzeżenia, to tylko takie, że tak ciekawe pozycje zawsze powinny być dwa razy obszerniejsze. Ale i w tym zakresie 300 kolorowych stron w dużym formacie i umiarkowanej cenie nie powinny sprawić nikomu zawodu.