Połącz się z nami

Internet Maker

Photoshop: abstrakcyjny portret

Opublikowane

dnia

W tym tutorialu pokażę jak w prosty sposób wykonać abstrakcyjny portret na zasadzie fotomanipulacji. Opierać się będziemy w głównej mierze na zabawie z warstwami oraz pędzlami w Photoshopie.

Do wykonania tej pracy potrzebne nam będą również poniższe elementy:

Wskazówka: Chociaż tutorial ten pokazuje krok po kroku wybrane ustawienia, warto jest niejednokrotnie samemu puścić wodze fantazji i poeksperymentować z kolorami i nie tylko. Odwaga, jeśli chodzi o abstrakcję, jest wysoce wskazana…

Krok 1

Stwórz nowy dokument 1200x800px i ustaw kolor tła jako bardzo ciemnoszary. Stwórz nową warstwę, ustaw jej krycie na 30%. Następnie namaluj kilka elementów przy użyciu pędzli Grunge.

Zduplikuj warstwę i obróć ją w poziomie. Powinniśmy otrzymać mniej więcej taki efekt:

Krok 2

Teraz zajmiemy się głównym elementem naszej pracy, mianowicie twarzą. Na pobranym zdjęciu obrysowujemy twarz, tak jak jest to pokazane poniżej. Sposobów na to jest wiele, ja posłużyłam się narzędziem Pióra (Pen Tool).

Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy gdzieś na rysunku i wybieramy opcję Wczytaj zaznaczenie (Make Selection). Ustawiamy wtapianie (Feather Radius) na 0 pikseli i klikamy OK.

Żeby lekko wygładzić krawędź, użyjemy polecenia Popraw krawędź (Refine Edge). Wywołamy je poprzez kombinację klawiszy Ctrl+Alt+R.

Pozostało nam jedynie skopiowanie osiągniętego efektu i wklejenie go do głównego dokumentu. Nie zapomnijmy jednak, że przydałoby się trochę zmniejszyć twarz, aby pasowała do wyznaczonego obszaru:

Krok 3

Teraz stworzymy abstrakcyjny efekt maski. Użyjemy pędzli Water Colors jako gumki, wymazując części twarzy. Przykładowy efekt przedstawiam poniżej, warto jednak poeksperymentować trochę na własną rękę.

Krok 4

Teraz dodamy kilka warstw dopasowania. Wywołujemy je poprzez menu Warstwa > Nowa warstwa dopasowania (Layer > New Adjustment Layer).

Poziomy (Levels):

Krzywe (Curves):

Black & White:

Wymażemy fragmenty tej maski wokół oczu oraz w miejscu ust, tak żeby je uwydatnić. Przykład oczywiście poniżej:

Tak powinien wyglądać cały efekt:

Krok 5

Najważniejsze już za nami, czas na kosmetyczne zmiany w naszej pracy. Wszystko zależy od inwencji twórczej i wyobraźni, nie bójmy się więc wszelkich eksperymentów. Ja dodałam małe łezki przy pomocy małego, miękkiego pędzla w kolorze czarnym.

Ponadto dodałam chmury przy użyciu filtra o takiej samej nazwie. Dodają one lekkiego dramatyzmu. Najpierw stworzyłam nową warstwę o kryciu około 15%, następnie dodałam filtr, a potem gumką o zmniejszonym kryciu pousuwałam fragmenty chmur.

Użyłam jeszcze innych, małych pędzli i umieściłam trochę plamek nad głową. Pomocna tu będzie zmiana ustawień odstępów pomiędzy kolejnymi odciskami pędzla, możliwa do ustawienia w okienku Pędzle.

Krok 6

Na sam koniec zostawiłam zabawę z kolorami. Najpierw jednak połączyłam wszystkie warstwy w jedną i zduplikowałam ją. Następnie użyłam filtru Redukuj szumy (Reduce Noise), żeby lekko wyostrzyć nasz obrazek.

Czas na kolor. Dodałam nową warstwę dopasowania Kolor selektywny (Selective Colour), aby trochę namieszać z kolorami. Modyfikowałam jedynie biele, neutrale i czernie, oto użyte przeze mnie ustawienia:

  

Kolejna warstwa dopasowania to Balans kolorów (Colour Balance):

 

I ostatnia, Krzywe (Curves):

A oto efekt końcowy:

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Internet Maker

Pozycjonowanie strony internetowej a reklamy w Internecie – czym się różnią?

Nie masz cierpliwości do pozycjonowania? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Opublikowane

dnia

przez

Chcesz osiągnąć sukces w e-biznesie i zwiększyć widoczność swojej strony w sieci? Nie pozostaje Ci nic innego jak zająć się promocją witryny. Zacznij od inwestycji w pozycjonowanie, czyli zgodnej ze wskazówkami Google optymalizacji strony pod wyszukiwarkę internetową. Pamiętaj, że największa ilość wejść pochodzi właśnie z wyszukiwarek, dlatego zajmowanie wysokiej pozycji w rankingu Google szybko przełoży się na lepsze statystyki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak szybko i łatwo stworzyć stronę mobilną

Opublikowane

dnia

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Ba! Samo surfowanie po sieci to w sumie już przeszłość – obecnie zakupy czy płatności mobilne to chleb powszedni dla polskich internautów. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Strona na WordPressie? Grunt to dobry hosting

Opublikowane

dnia

WordPress jest powszechnie uważany za najlepszy system zarządzania treścią zarówno dla prostych blogów i stron, jak i większych serwisów internetowych oraz sklepów. Szacuje się, że już 23% witryn na świecie korzysta z WordPressa, a wśród nich takie marki jak BBC,  MTV czy Sony.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak zabezpieczyć swoje zdjęcia w chmurze

Opublikowane

dnia

Niedawny wyciek nagich zdjęć znanych osobistości wznowił dyskusje na temat bezpieczeństwa naszych prywatnych danych. Jako że część fotografii została wykradziona poprzez iCloud, prezentujemy dziś jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak usunąć historię swojej aktywności z Facebooka?

Opublikowane

dnia

Usunięcie swojej aktywności z Facebooka nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Portal społecznościowy daje możliwość zachowania kopii swoich postów oraz zamknięcia całego konta, jednak co w przypadku gdy chcemy usunąć tylko poszczególne wpisy? (więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne