Jeszcze kilka lat temu mało kto z nas wpisywał swoje imię i nazwisko w celu sprawdzenia czy i jakie informacje znajdują się na ten temat w internecie. Obecnie jest to dosyć popularne.
Jak wynika z badań \”Digital Footprints: Online identity management and search in the age of transparency\” przeprowadzonym przez Pew Internet & American Life Project blisko połowa użytkowników (47%) szukało już informacji o sobie.
Wiele osób właśnie ten sposób uważa za najskuteczniejszy przy wyszukiwaniu dawnych znajomych i kontaktów do nich. Jak wynika z badania, w sieci najczęściej udostępniany jest adres e-mail a także adres domowy, telefon i miejsce zatrudnienia.
To co kiedyś wydawało się dla nas nie do przyjęcia, teraz w dobie wielu serwisów społecznościowych jak grono.net czy ostatnio popularna nasza-klasa.pl stało się wręcz oczywiste. Dodatkowo w sieci co chwila natrafiamy na blogi i filmy zamieszczane na YouTube. To wszystko sprawie, ze większość z nas nie martwi ta tendencja (ok. 60%), tylko część użytkowników rozpoczęło działania w celu ograniczenia dostępu do swoich danych osobowych.
Wyszukując danych o znajomych, najczęściej (72%) chcemy uzyskać dane kontaktowe, hobby poszukiwanej osoby interesuje już tylko 37% z nas. Jedna trzecie zasięga informacji na serwisach społecznościowych, gdzie poza danymi znajdują się również zdjęcia.