Znaleźć dobrą pracę w dobie kryzysu nie jest łatwo. Przekonują nas o tym kolejne portale poświęcone pośrednictwu pracy, gdzie oprócz typowych ofert zatrudnienia znajdujemy coraz częściej informacje o aktualnych trendach na rynku pracy, wzorowo sporządzonym życiorysie bądź też zasadach rekrutacji.W portalach z ofertami pracy możemy także stworzyć swój profil, co docelowo ma nas uczynić jeszcze bardziej widocznymi i atrakcyjnymi kandydatami do zatrudnienia. Na ile pomaga, sprawdzimy w naszej analizie.
Pracuj.pl
Ocena 9/10
{ikona-gn09}
Ogólnie wortal Pracuj.pl jest bardzo dobrze przygotowany. Nie ma tu rażących uchybień. Część naszych uwag będzie miała bardzo niski priorytet, czasami po prostu będziemy się czepiać.
Kolorystyka przyjemna i estetyczna, jedynie kontrast niebieskich nagłówków mógłby być trochę większy, ale nie jest źle. Układ czytelny, prosty, bez zbędnych animacji, muzyki czy przeładowania reklamami. Strona wygląda na użyteczną, przejdźmy więc do właściwej inspekcji:
{ikona-nn01}Dwie uwagi na temat logo. Po pierwsze brakuje motto, które pomaga budować świadomość marki – Panasonic na przykład używa „Ideas for life”, Honda „The power of dreams”, a Nestle „Good food, good life”. Po drugie tekst alternatywny kryjący się pod grafiką z logo to po prostu „pracuj”. Brzmi to trochę zbyt minimalistycznie. Palce w tym maczał prawdopodobnie specjalista od SEO, dla którego ważne są tylko wyszukiwarki
{ikona-nn02}Co oznacza opcja „Mój Pracuj” w menu głównym? Ktoś kto używa internetu na co dzień prawdopodobnie się domyśli, że to coś w rodzaju „Moje konto”, ale nie tylko takie osoby szukają pracy.
{ikona-nn03}”Manager +” brzmi tajemniczo, szczególnie znak plus. Użytkownik powinien od razu wiedzieć dokąd prowadzą poszczególne linki z menu.
{ikona-nn04}Brakuje nam w menu głównym opcji „Kontakt”, szczególnie dlatego, że nie ma jej także w stopce. Jest trochę ukryta na dole strony w niebieskim boksie pod nagłówkiem „O pracuj.pl”.
{ikona-nn05}Breadcrumbs, czyli okruchy chleba są dodatkowym narzędziem nawigacji, które bardzo dobrze się sprawdza. Stało się de facto standardem tworzenia stron internetowych. Jako pierwszą opcję w ścieżce przyjęło się umieszczać słowo „Strona główna” lub nazwę witryny, w tym wypadku „Pracuj.pl”. Natomiast ostatni człon powinien być „nieklikalny” w myśl zasady „nie linkujemy do miejsca, w którym się znajdujemy”. Należy także dodać przed ścieżką tekst „Twoja lokalizacja” lub „Jesteś tu”, aby mniej doświadczeni użytkownicy bez wahania domyślili się do czego ten element służy. Prawidłowo więc okruchy chleba powinny wyglądać tak: „Twoja lokalizacja: Strona główna > kariera > prawo pracy” lub „Jesteś tu: Pracuj.pl > kariera > prawo pracy”.
{ikona-nn06}Kontrast pomiędzy błękitnym tłem a białym tekstem jest zbyt mały, osoby o słabszym wzroku mogą mieć problem z jego odczytaniem.
{ikona-nn07}Wygląda na to, że prawa kolumna nieco się obsunęła i nie jest w jednej linii z boksami „Aplikuj do” oraz „Praca – Oferty dnia”. Ale może tak właśnie ma być?
{ikona-nn08}Nie widać związku pomiędzy nazwą zakładki „Kryzysowe CV” a tytułem artykułu „Tata w pracy – dlaczego warto zatrudniać ojców?”. Logika w konstruowaniu zawartości strony jest bardzo ważna, aby nie dezorientować użytkowników.
{ikona-nn09}Nie ma wśród nas eksperta d/s pośrednictwa pracy, ale zdaje nam się, że agencje zarabiają na pracodawcach. Dlatego boks „Szukasz pracownika?” wydaje nam się dużo ważniejszy. Stąd powinien być przesunięty w górę prawej kolumny.
{ikona-nn10}Mała niekonsekwencja – w boksie „Proces rekrutacji” widoczna jest dodatkowa linia po ostatnim linku.
{ikona-nn11}Badania użyteczności wykazały, że informacje o serwisie na stronie głównej są prawie zawsze pomijane przez użytkowników. Witryna musi „opowiedzieć o sobie” w inny sposób – poprzez logo, motto, menu oraz nagłówki i linki. To na podstawie tych elementów użytkownik powinien się domyśleć czemu służy strona. Poza tym mało kto czyta tekst, który znajduje się na samym dole witryny (nie mówię tu o stopce).
{ikona-nn12}Brak w stopce linku „Polityka prywatności” oraz „Mapa strony” – standardowych elementów, które powinien posiadać każdy profesjonalny serwis internetowy. Obie opcje są bardzo ważne. Pierwsza informuje użytkownika jakie informacje właściciel serwisu o nim zbiera i co z nimi robi. Chodzi tu szczególnie o dane osobowe. Mapa strony natomiast służy do szybkiej nawigacji w razie zagubienia się w serwisie, ale także pozytywnie wpływa na SEO. Wbrew pozorom bardzo się przydaje.
Inne strony internetowe o podobnej tematyce:
MonsterPolska.pl
Ocena 5/10
{ikona-gn05}
Serwis jest lustrzanym odbiciem jego angielskiej wersji. Zawiera dużo elementów graficznych i animacji, które zostały przygotowane z myślą o lepszych łączach internetowych – wielkość strony to prawie 900kb. Według nas trochę za dużo tu autoreklamy, a za mało konkretów.
Na stronie głównej ogrom miejsca zajmuje flashowy obiekt informujący o tym jak wspaniały jest Monster. Tego prawie nikt nie czyta! Ktoś kto przychodzi na stronę szuka ofert pracy, kategorii zawodów oferowanych przez pracodawców, tutaj tego nie znajdziemy. Kolejny duży obszar miejsca (nieproporcjonalny do swojej wagi) zajmuje ankieta, która nawet po wypełnieniu nie znika ze strony głównej. Można ją wypełniać, wypełniać i wypełniać… Podsumowując, za dużo ozdobników, za mało konkretów.
OtoPraca.pl
Ocena 9/10
{ikona-gn08}
Od razu widać kontrast w porównaniu z tym, o czym mówiłem w przypadku Monstera. Serwis OtoPraca.pl prawdopodobnie dobrze przetestował swoją stronę, zanim wypuścił ją na rynek. Na stronie głównej można od razu znaleźć ważne informacje: „Popularne kategorie”, „Promowane oferty pracy” czy „Niezbędnik kandydata”. Serwis jest logicznie podzielony na trzy jasne części „otoPraca” (czyli strona główna), „Dla kandydatów” oraz „Dla pracodawców”.
Zakładki są doskonale widoczne, także opcje najczęściej używane, czyli wyszukiwarka, „dodaj CV” oraz „dodaj ogłoszenie” rzucają się od razu w oczy. Linki są niebieskie i podkreślone, zachowano wysoki kontrast pomiędzy tłem i tekstem, nie ma się za bardzo do czego przyczepić nawet jeśli chodzi o dostępność. Właściciel serwisu – Grupa Allegro – wie co robi, w końcu na rynku internetowym są już dobrych 10 lat.
Praca.pl
Ocena 7/10
{ikona-gn07}
Serwis Praca.pl jest także całkiem dobrze przygotowany, układ jest jasny i przejrzysty. Bez problemu możemy znaleźć wyszukiwarkę, promowane oraz najnowsze oferty pracy (trochę ich jednak zbyt dużo, wystarczyłoby po 10). Boks „Twoja praca – branże” na dole środkowej kolumny jest mało użyteczny – zbyt wiele tu linków, ciężko znaleźć to, czego się szuka. Można by branże podzielić na podkategorie, aby ułatwić skanowanie tekstu wzrokiem. Przydało by się także nieco „odchudzić” boczne kolumny. Jaka na przykład jest różnica pomiędzy modułem z mapką, gdzie można wybrać interesujące województwo, a boksem „Regiony”, w którym można zrobić dokładnie to samo?
Zaskoczyło nas menu główne, które zmienia się w zależności od podstrony – opcje dla pracodawcy lub pracownika. Po wybraniu „Pracodawca” i przejściu do strony głównej pokazują się nam linki odpowiednie dla tej pierwszej grupy („Oferty pracy”, „Moja praca”, „Wprowadź CV”), a przecież jesteśmy pracodawcą.