Połącz się z nami

Newsy

Agencje marketingu internetowego idą pod prąd

Przenoszenie budżetów reklamowych z mediów tradycyjnych do internetu chroni agencje interaktywne przed negatywnymi skutkami kryzysu gospodarczego – takie wnioski płyną z najnowszego badania „Client-Agency Economic Outlook Survey” przeprowadzonego w maju 2009 r. w USA.

Badania ze Stanów Zjednoczonych niezbicie dowodzą pogorszenia się sytuacji ekonomicznej agencji marketingowych. 87% badanych agencji odczuwa negatywny wpływ kryzysu gospodarczego na ich działalność. Nieliczne z nich (7%) przyznają, że kryzys oddziałuje na ich firmy pozytywnie. Tylko co 20. badana agencja nie odczuwa żadnej korelacji między sytuacją na rynku a działalnością firmy.

Wyniki badań RSW pokazują jednak, że agencje specjalizujące się w marketingu internetowym nie muszą obawiać się o swoją przyszłość. Niekorzystna sytuacja gospodarcza skłania klientów do przedefiniowania swoich dotychczasowych strategii reklamowych, co przejawia się rosnącym zainteresowaniem reklamodawców internetem. Dlatego też jest to czas „żniw” dla agencji interaktywnych i pozycjonujących w internecie.

W tegorocznych strategiach e-marketingowych dominują trzy kanały promocji: social media, e-mail marketing oraz pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Respondenci zauważają zdecydowanie przesuniecie nakładów finansowych na nowoczesne formy promocji w sieci. W ponad połowie przypadków fundusze na e-marketing rosną – nakłady na serwisy społecznościowe zwiększyły w 69% agencji, na marketing poprzez e-maile w 55%, a na pozycjonowanie w 50% przypadków. Marketing w internecie jest wyjątkową formą promocji, ponieważ notuje minimalny spadek budżetów – tylko 4-8% badanych agencji zauważyło taką tendencję.

Za promocją w internecie przemawia łatwość rozliczania konwersji wykupionych kampanii, co potwierdza na przykładzie e-mailingu Błażej Miernikiewicz, prezes jednej z największych w Polsce agencji specjalizujących się w marketingu internetowym Artefakt.pl: Zainteresowanie mailingami rosło ostatnio bardzo intensywnie. Włączenie do oferty wydawców mailingów rozliczanych za kliknięcie (CPC) pozwala marketerom na szybką ocenę efektywności tego typu działań. Często okazują się one skuteczniejsze i tańsze od klasycznej reklamy w TV czy prasie.

Polskie analizy odzwierciedlają trendy w Stanach Zjednoczonych dotyczące internetowych form promocji. Według badania domu mediowego MPG w I kwartale 2009 r. krajowy rynek reklamy skurczył się o 160 mln zł, czyli prawie o 1/10 w stosunku do I kwartału 2008 r. Jedynie reklama internetowa zanotowała 7% wzrost przychodów w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2009 r. Analiza domu mediowego ZenithOptimedia jest jeszcze bardziej korzystna dla tego sektora – analitycy prognozują mu 20% wzrost w tym roku. Prognozy potwierdza codzienna praktyka agencji marketingu internetowego:

– Polskich agencji specjalizujących się w marketingu w wyszukiwarkach kryzys nie dotkął – stwierdza Błażej Miernikiewicz z Artefakt.pl – Zainteresowanie linkami sponsorowanymi oraz i pozycjonowaniem rośnie. Po pierwszym półroczu obsługujemy ponad 15% więcej klientów niż na koniec 2008 r., co przekłada się na ponad 300 polskich i zagranicznych serwisów internetowych. Podobnie jest w przypadku innych agencji SEO/SEM, z którymi mamy kontakt – dodaje Miernikiewicz.

Źródło: www.praktycy.com

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Pozycjonowanie strony internetowej a reklamy w Internecie – czym się różnią?

Internet Maker

Pozycjonowanie w mapach Google

Internet Maker

Szkolenia z SEO… przy whisky

Newsy

Szkolenia z SEO marketingu

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!