Witam,
Niedawno stałem się wreszcie prawdziwym internautą – założyłem w domu Neostradę. Wiem już, że aby coś odszukać w sieci, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki, np. Google. Ale problem mój polega na tym, że nie chcę, aby Google podawała mi w odpowiedzi miliony wyników, bo co ja mogę z tym zrobić… Czy jest jakiś sposób na to?
GacekKażda wyszukiwarka internetowa może działać w dwóch trybach zapytań: prostym (ang. simple query, simple search) i zaawansowanym (ang. advanced). W trybie prostym rzeczywiście istnieje problem z milionami zwracanych wyników. Nie jest to oczywiście wina czy wada wyszukiwarki, wręcz przeciwnie, raczej zaleta, bo przecież im lepsza wyszukiwarka, tym więcej zasobów powinna indeksować, a więc tym więcej wyników zwracać. Ale na dłuższą metę jest to oczywiście męczące. Dlatego lepiej korzystać z zaawansowanego trybu zapytań, dzięki któremu można bardzo dokładnie sprecyzować przedmiot poszukiwania, czego efektem będzie znacznie mniejsza liczba odnalezionych adresów.
Powstaje teraz pytanie: skąd mam wiedzieć w jaki sposób zadawać pytania w trybie zaawansowanym? Należy skorzystać z pomocy, którą oferują wszystkie wyszukiwarki. Zazwyczaj wystarczy kliknąć odpowiedni odnośnik (np. advanced search, help lub odpowiednik po polsku) na stronie wyszkiwarki, by przejść do dokładnego opisu trybu zaawansowanego; w Google jest to po prostu odnośnik \”Zaawansowane szukanie\”. Co istotne, sposób zadawania zapytań w trybie zaawansowanym jest – na szczęście – taki sam (lub prawie taki sam) we wszystkich wyszukiwarkach, a więc jeśli poznamy go np. w Google, będziemy go mogli równie dobrze stosować w każdej innej wyszukiwarce.
Podstawową zasadą trybu zaawansowanego jest używanie w zapytaniu więcej niż jednego słowa, wykluczanie pewnych słów z wyników oraz łączenie kilku słów w jedną frazę. Do dyspozycji są też operatory logiczne, które pozwalają na zawężenie obszaru wyszukiwania, a co za tym idzie zmniejszenie liczby zwracanych rezultatów. Poniżej podaję najważniejsze i najczęściej stosowane sposoby precyzowania zapytań:
1. Umieszczenie poszukiwanej frazy w cudzysłowie. W takim przypadku wyszukiwarka zwróci adresy tylko tych stron, na których znajduje się użyta fraza w całości, a nie każdy wyraz z osobna.
2. Stosowanie znaków \”-\” i \”+\” (minus, plus) przed danym wyrazem. Użycie minusa sprawia, że wyszukiwarka podczas pracy będzie pomijała strony zawierające dany wyraz, np. dla zapytania:
Windows -98
zostaną znalezione wszystkie strony ze słowem \”Windows\”, ale bez oznaczenia \”98\”.
Działanie znaku plus, jak łatwo się domyśleć, jest odwrotne – na odnalezionych stronach musi się znajdować wyraz poprzedzony plusem.
Plus i minus stosujemy bez spacji, bezpośrednio przed wyrazem. Im więcej plusów czy minusów zastosujemy w zapytaniu, tym bardziej precyzyjna będzie odpowiedź wyszukiwarki.
Podane wyżej metody akceptują wszystkie wyszukiwarki. Niektóre jednak, jak choćby Google, oferują większe możliwości, warto więc zajrzeć do ich działów pomocy. (JB)