Laboratorium Panda Security wykryło serię fałszywych wiadomości email, które krążą w sieci i rozprzestrzeniają trojana o nazwie Agent.JEN. Wiadomości rzekomo pochodzą od firmy kurierskiej UPS i zawierają temat: „UPS packet N3621583925”. Trojan Agent.JEN umożliwia hakerowi przedostanie się do komputera i wykonanie niebezpiecznych działań.
W treści emaila znajduje się informacja o braku możliwości dostarczenia przesyłki oraz zalecenie wydrukowania kopii załączonej faktury. Załącznik to plik \”zip\” , który zawiera wykonywalny plik Microsoft Word o nazwie \”UPS_invoice\”. Po otworzeniu dokumentu przez użytkownika do jego komputera dostaje się niebezpieczny trojan Agent.JEN.
Ten złośliwy kod przedostaje się do systemu i zmienia plik Userinit.exe w systemie operacyjnym Windows. Plik ten uruchamia przeglądarkę Internet Explorer, interfejs systemu i inne podstawowe procesy. Niebezpieczny trojan kopiuje plik systemowy do innego miejsca pod nazwą userini.exe. Użytkownik komputera, ze względu na to, że jego sprzęt pracuje prawidłowo, nawet nie podejrzewa, że komputer został zainfekowany. \”Ten atak to potwierdzenie panującego trendu: cyberprzestępcy działają z ukrycia, bowiem nie są zainteresowani sławą i rozgłosem, ale uzyskaniem finansowych korzyści\” – mówi Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa firmy Panda Security Polska.
Ostatecznzie Agent.JEN nawiązuje połączenie z domeną rosyjską, wykorzystywaną już przez niektóre trojany bankowe. Stamtąd użytkownik przekierowywany jest na domenę niemiecką w celu pobrania rootkita i programu typu adware, wykrytych przez PandaLabs jako Rootkit/Agent.JEP i Adware/AntivirusXP2008. To z kolei zwiększa ryzyko dalszych infekcji.
\”Atak z wykorzystaniem trojana Agent.JEN to rzadko spotykany przypadek ataku na komputery. Do tej pory w celu nakłonienia użytkowników do uruchomienia zainfekowanych plików cyberprzestępcy wykorzystywali zdjęcia erotyczne, kartki świąteczne, listy miłosne czy fałszywe zwiastuny filmów – dodaje Sobianek. To jasno obrazuje, że przestępcy próbują rozprzestrzenić zagrożenia tak, aby nie wzbudzić podejrzenia użytkowników.
Więcej informacji o trojanie Agent.JEN dostępnych jest na blogu PandaLabs:
(http://pandalabs.pandasecurity.com/archive/Fake-UPS-Invoice-Email.aspx)