Creative to marka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Karty dźwiękowe Sound Blaster wprowadzone na rynek w latach 90-tych na długie lata zagościły w naszych komputerach. Creative idzie jednak z duchem czasu, czego dowodem są karty dźwiękowe do komputerów przenośnych. Przetestowaliśmy trzy z nich: Sound Blaster X-Fi Go!, Sound Blaster X-Fi Notebook oraz Sound Blaster X- Fi Surround 5.1.
Cena każdego z testowanych modeli nie przekracza 350 zł. Różnią się one rozmiarem, rodzajem interfejsu, designem, ale każda z kart jest kartą zewnętrzną, co oznacza że można ją podłączyć do laptopa. Creative zastosował we wszystkich kartach układ dźwiękowy X-Fi, dostosowany do trzech różnych scenariuszy: gry, rozrywki i kreatywności.
Testowane karty to:
- Sound Blaster X-Fi Go! (cena ok. 170zł)
- Sound Blaster X-Fi Notebook (cena ok. 270zł)
- Sound Blaster X- Fi Surround 5.1 (cena ok. 320zł)
Sound Blaster X-fi Go!
Na początek, najtańsza i najmniejsza karta X-fi Go! Wielkością i kształtem przypomina zwykłego pen drive’a. To nie przypadek, bowiem w kartę wbudowano 1GB pamięci flash, z czego 136MB zajmują sterowniki i oprogramowanie. Urządzenie komunikuje się z komputerem przez port USB. Poza złączem USB karta muzyczna X-Fi Go! ma dwa gniazda mini-jack na mikrofon oraz analogowe słuchawki (lub głośniki stereofoniczne). Brakuje jednak cyfrowego wyjścia audio.
Instalacja tej karty jest bajecznie prosta, ogranicza się zaledwie to włożenia jej w port USB, a reszta dzieje się sama. Jeśli chodzi o aplikacje dostępne wraz z kartą, otrzymujemy między innymi program Creative Alchemy, dzięki któremu nawet starsze gry zabrzmią teraz zdecydowanie lepiej.
Karta X-fi Go! obsługuje technologię CMSS 3D, która zapewnia dźwięk przestrzenny. Zadaniem CMSS 3D jest skonwertować dźwięk wielokanałowy tak, aby utracił jak najmniej ze swojej przestrzenności podczas odsłuchu, również na słuchawkach. Z kolei wdrożona technologia Voice FX daje wybór ponad 18 różnych efektów głosowych. Ponadto karta zgodna jest ze standardem EAX Advanced HD, obsługuje X-Fi Crystalizer – system poprawiający jakość dźwięku plików audio poddanych kompresji stratnej.
- niewielkie rozmiary
- cena
- prosta instalacja
Minusy:
- jakość dźwięku nie zachwyca
Obsługa programów dołączonych do karty jest dość intuicyjna, nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników. Osoby, którym zależy na dźwięku lepszej jakości niż ta, którą oferują karty zintegrowane w uboższych komputerach, nie powinny się zawieść. Jednak użytkownicy szukają prawdziwie audiofilskich doznań powinni sięgnąć po modele opisane poniżej.
Cena: ok. 170 zł
Zawartość opakowania: karta X-Fi Go!, słuchawki, instrukcja obsługi.
Sound Blaster X-Fi Notebook
Sound Blaster X-Fi Notebook to, jak sama nazwa wskazuje, karta dedykowana dla komputerów przenośnych. Łączy się z laptopem poprzez port ExpressCard 34. Dla starszego sprzętu ze złączem ExpressCard 54, producent dołączył odpowiednią przejściówkę. Niestety karta, tkwiąc w komputerze jest niestabilna. Bardzo łatwo ją przypadkiem wyjąć przy odłączaniu słuchawek lub mikrofonu.
Od innych kart odróżnia ją jedna istotna rzecz – możliwość bezprzewodowej transmisji wygenerowanego dźwięku. Odbiornikiem może być dowolny zestaw audio wyposażony w Creative Wireless Receiver.
Instalacja jest bezproblemowa. Po umieszczeniu karty w odpowiednim porcie, jest ona automatycznie wykrywana przez systemy operacyjne z rodziny Windows. Producent nie postarał się niestety o sterowniki dla innych systemów.
Korzystanie z zaawansowanych funkcji wymaga instalacji oprogramowania z płyty, którą znajdziemy w zestawie. Tutaj producent postarał się trochę bardziej, niż miało to miejsce w przypadku poprzedniej testowanej karty. Wybór aplikacji jest naprawdę imponujący. Zacznijmy od wspomnianego już Creative Alchemy. Kolejny to konwerter plików audio Creative MediaSource Converter 5. Na płytce znajdziemy też wersję trial Creative Media Toolbox 6, czyli centrum sterowania dźwiękiem. Najbardziej przydatny jest Creative Entertaiment Mode. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zarządzać kartą i modyfikować jej ustawienia.
- wysoka jakość dźwięku
- duża ilość załączonych programów
- bezprzewodowa transmisja dźwięku
- dołączony pokrowiec
Minusy:
- brak programów w jęz. polskim
- niestabilne złącze ExpressCard
- brak obsługi dźwięku 5.1
Jakość dźwięku generowanego przez X-Fi Notebook pozytywnie zaskakuje. Dźwięk jest przestrzenny i wyraźny. Nie zdarzają się zniekształcenia, a odpowiednia konfiguracja za pomocą dołączonego oprogramowania oraz włączenie Crystalizera wyraźnie poprawia jakość odtwarzanej muzyki. Niestety urządzenie nie obsługuje formatu 5.1, zatem pozostaje tylko stereo. Mimo wszystko to i tak o wiele więcej, niż oferują karty dźwiękowe wbudowane w zwyczajne notebooki.
Cena: ok. 270 zł
Zawartość opakowania: karta X-Fi Notebook, słuchawki, pokrowiec, instrukcja, przejściówka dla złącza ExpressCard 54.
Sound Blaster X- Fi Surround 5.1
Sound Blaster X- Fi Surround 5.1 to najbardziej zaawansowana karta z całej opisywanej trójki. Dzięki obsłudze wielokanałowej 5.1, doznania dźwiękowe są na dużo wyższym poziomie. Kartę, która przypomina niewielką skrzynkę, podłączamy do PC lub laptopa za pomocą kabla USB.
Jeśli chodzi o systemy przetwarzania dźwięku, to nie ma tutaj istotnych różnic pomiędzy każdą z testowanych kart. Technologie X-Fi Crystalizer czy CMSS-3D dają jednak trochę lepsze efekty przy połączeniu z odpowiednio ustawionymi głośnikami 5.1.
Obudowa jest dosyć ładna, nowoczesna, z twardego i wytrzymałego plastiku. Składa się z dwóch pokryw z zaokrąglonymi wykończeniami. Górna część pokryta jest świecącym plastikiem, dolna matowym. Karta wyposażona jest w 9 gniazd. Sześć z tyłu:
Left, Right chinch, Rear, C/Sub, Optical OUT, USB oraz trzy gniazda z boku: Headphone OUT, Line IN, MIC IN.
Pokrętło umieszczone na obudowie pozwala zwiększać lub zmniejszać co 5% poziom głośności. Jest dobrze wyprofilowane, a palec nie ślizga się po jego powierzchni. Jego wciśnięcie całkowicie wycisza dźwięk. Pozostała regulacja odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu pilota na podczerwień. Dzięki niemu możemy nie tylko sterować kartą, ale i całym komputerem. Umożliwia on wyłączenie, restart lub hibernację systemu. Pilot współgra ponadto z programami Creative Entertainment, Creative MediaSoure 5 oraz nagrywaniem fonii. Można także na odległość zmieniać efekty X-fi Crystalizer oraz X-fi CMSS 3D.
- gustowny design
- dołączony pilot do zdalnego sterowania
- obsługa Surround 5.1
- kilka rodzajów wyjść
Minusy:
- brak obsługi 7.1
- większy rozmiar w stosunku do pozostałych kart X- Fi
Dźwięk z karty jest bardzo czysty, mocny i bez zakłóceń. Efekt X-fi Crystalizer
poprawia dźwięk Mp3 w znacznym stopniu, natomiast X-fi CMSS-3D
używany na głośnikach 2.1 daje wrażenie jakby się słuchało 5.1.Nagrywanie też daje zadowalające efekty, fonia nagrywana jest bez zniekształceń.
Cena: ok. 320 zł
Zawartość opakowania: karta X-Fi Surround 5.1 USB, pilot zdalnego sterowania, instrukcja obsługi, adapter stereo RCA-minijack, przewód USB.
Podsumowanie
Jedyną istotną różnicą między omawianymi kartami jest fakt obsługi dźwięku 5.1 przez model Sound Blaster X-Fi Surround 5.1. Reszta zależy od potrzeb i wymagań użytkowników, zarówno tych wizualnych jak i sprzętowych.
Dźwięk słyszany z kart serii X- Fi jest naprawdę bardzo wysokiej jakości. Dołączone oprogramowanie pozwala w pełni wykorzystać możliwości sprzętowe i cieszyć się brzemieniem gier, filmów i plików audio. Nie jest także zbyt przeładowane dodatkami, co zdarzało się firmie Creative w przeszłości. Oczywiście każde z tych urządzeń posiada drobne minusy. Jednak cena, za jaką można je nabyć jest na tyle niska, że nikt nie poczuje się rozczarowany.