Witam. W moim liście chcę się zapytać, w jaki sposób zrobić domową sieć internetową. Mam komputer z Windows XP a na nim internet Dialog 512 przez ISDN. Zakupiłem nowy komputer z Windows Vista i chcę, aby na nim również był internet o prędkości 512 kb/s. Z tego co już wiem należy zwiększyć prędkość w Dialogu do 1 Mb/s. Jednak chodzi mi o szczegóły techniczne tj. gdy zwiększę prędkość, jak podłączyć internet do drugiego komutera (bezprzewodowo)? Chodzi mi o opis krok po kroku wraz z potrzebnym sprzętem. Pozdrawiam.
Konrad
Wcale nie trzeba zwiększać przepustowości do 1 Mb/s. Można dzielić jedno łącze na dwa komputery i wówczas każdy z nich będzie miał 512 kb/s – oczywiście gdy nie będą korzystały z sieci DOKŁADNIE w tym samym czasie.
Może być np. taka sytuacja, że jeden komputer pobiera dane, a drugi wysyła – wówczas zarówno pierwszy będzie miał prawie pełną przepustowość, czyli 512 kb/s (download), jak i drugi (64 kb/s upload). Rzadko kiedy zdarza się, by dwa komputery do tego stopnia wykorzystywały przepustowość, że będą sobie nawzajem zabierały dostępne pasmo. Często w małych firmach na jednym łączy 512 kb/s pracuje 5-8 komputerów i nie odczuwa się znaczącego zmniejszenia transferu danych. Wynika to z faktu, że to co nam się wydaje równoczesne, dla komputerów wcale niekoniecznie musi być równoczesne, ponieważ operacje komputerowe nie są ciągłe.
Przykładowo, jeden komputer wysyła żądanie do sieci, np. o połączenie z jakąś stroną WWW. Następuje chwila przerwy, w czasie której na łączu nic się nie dzieje, gdyż komputer czeka na odzew serwera. W tej właśnie chwili, która może trwać kilka czy kilkanaście milisekund, drugi komputer może przeprowadzić swoją operację, mając do dyspozycji pełną przepustowość łącza.
Oczywiście, podczas pobierania czy wysyłania większych ilości danych taki komfort już nie występuje, ale i tak dość często zdarzają się przerwy w transferze (niezauważalne dla człowieka), w które może \”wskakiwać\” drugi komputer ze swoimi zadaniami.
Teraz jak połączyć komputery bezprzewodowo – są dwie możliwości:
1) Tylko jeden komputer ma dostęp do łącza internetowego i służy jako serwer. W takim przypadku ten komputer musi być stale włączony, jeśli chcemy korzystać z internetu na nim i na drugim komputerze. W obu komputerach powinny być karty sieciowe (jeśli bezprzewodowe, to WiFi) i w komputerze-serwerze za pomocą:
panel sterowania | Połączenia sieciowe | Kreator konfiguracji sieci
wybieramy opcję Ten komputer łączy się bezpośrednio z Internetem. Inne komputery w mojej sieci łączą się z internetem za pośrednictwem tego komputera (jak na załączonej ilustracji) i dalej postępujemy wg wskazówek kreatora. Natomiast w komputerze-kliencie wybieramy drugą opcję z ilustracji, czyli Ten komputer łączy się z Internetem przez lokalną bramę lub za pośrednictwem innego komputera w mojej sieci.
Wadą tego rozwiązania jest konieczność utrzymywania jednego komputera cały czas włączonego.
2) Kupujemy ruter, podłączamy go do internetu i dopiero do niego podłączamy dwa komputery. Wówczas każdy komputer może korzystać z internetu niezależnie od drugiego. Oczywiście w obu komputerach powinny być karty sieciowe (ethernet lub WiFi, zależnie od rutera i indywidualnych upodobań).
Zalety tego rozwiązania: internet dostępny cały czas dla obydwu maszyn, minimalne zużycie energii przez ruter (ok. 10-15 W), możliwość dowolnej konfiguracji sieci (np. jeden komputer będzie za firewallem rutera, drugi nie, dla jednego przeznaczymy jakieś tam porty, dla drugiego inne itd. – ograniczeniem jest tylko własna fantazja). Wada: konieczność dokupienia rutera, ale to jest obecnie wydatek rzędu 150-300 zł, więc nie tak dużo.
Obecnie zdecydowana większość użytkowników internetu stosuje drugie rozwiązanie, jako bardziej praktyczne, oszczędniejsze (pomimo początkowego wydatku na ruter) i dające możliwość poszerzenia domowej sieci o następne komputery. (JB)