Połącz się z nami

Newsy

Apple ma wyniki finansowe za Q1 2016 i jest problem

Brak innowacyjnych i odważnych rozwiązań zaczyna powoli zbierać żniwo.

Pomimo, iż Apple zainkasowało w ostatnim kwartale więcej niż jakakolwiek inna firma w historii, to ma ona problem związany ze sprzedażą swoich produktów. Przy kwocie 18,4 mld USD zarobionych w Q1 2016 ciężko tu jeszcze mówić o kryzysie, ale wyraźnie sprzedaż produktów Apple spada.

Najbardziej dotkliwy może się dla Apple okazać niedługo brak wyraźnego wzrostu sprzedaży iPhone’a. W Q1 2015 firma sprzedała 74,4 mln jednostek. W tym roku wzrost był marginalny, gdyż wyniósł tylko 400 000 sztuk (w górę o 1%). Jest to najsłabszy wzrost sprzedaży dla iPhone’a od czasu jego premiery w 2007 roku.

Trochę gorzej sprawy się mają w przypadku iPada. Pomimo premiery modelu Pro odnotował on 25-procentowy spadek sprzedaży w porównaniu do zeszłego roku. W Q1 2016 Apple sprzedało jedynie 16 milionów jednostek. Również sprzedaż Maców poszła w dół 0 4% w stosunku do Q1 2015.

Na plus Apple może sobie zaliczyć sprzedaż produktów w kategorii „Inne” do której zaliczają się Apple TV, Apple Watch, asortyment Beats, iPody i akcesoria. Tutaj wzrost wyniósł aż 62% w stosunku do Q1 2015, co firma z pewnością zawdzięcza swojemu smartwatchowi i nowemu Apple TV.

Opublikowane wyniki nie są oczywiście początkiem końca, ale pokazują, że brak innowacyjnych i odważnych rozwiązań z czasów Steve’a Jobsa zaczyna powoli zbierać żniwo. W tym roku z pewnością zobaczymy nowego iPhone’a, który nadal jest głównym źródłem przychodu firmy i jeśli usunięcie gniazda słuchawkowego będzie jedyną innowacją w tym modelu to wyniki za Q1 2017 mogą być dla Apple bardzo niezadowalające.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

iOS 13.5 z ułatwieniami dla osób noszących maseczki

Newsy

Okulary AR od Apple mogą ukazać się w przyszłym roku

Newsy

Błąd bezpieczeństwa złącza Thunderbolt

Newsy

Premiera nowego 13-calowego MacBooka Pro

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!