Platforma OpenLaszlo znana była wcześniej jako komercyjna alternatywa dla programu Flex od Macromedii (obecnie Adobe). Do czasu, aż jego właściciele nie zadecydowali o udostępnieniu go za darmo jako projektu open source.
Dla wielu programistów oznaczało to zupełnie nową możliwość tworzenia bogatych aplikacji internetowych (ang. Rich Internet Application), uruchamianych w oknie przeglądarki za pośrednictwem flashowej wtyczki oraz kombinacji XML i JavaScriptu.
Fakt, że aplikacje Laszlo działają w najpopularniejszym multimedialnym odtwarzaczu sprawia, że otwiera się przed nimi potencjalnie ogromny rynek. Inne argumenty, takie jak wykorzystanie XML oraz JavaScriptu, które są doskonale znanymi technologiami, tylko potwierdzają, że ten pakiet ma naprawdę solidne fundamenty.
Na pochwałę zasługuje również dołączona do OpenLaszlo dokumentacja i aktywna społeczność internetowa skupiona wokół projektu. Problemem jest jedynie mała popularność, której nie brakuje Fleksowi. Kolejnym zmartwieniem jest tempo, z jakim ten stan rzeczy się zmienia. Cała sytuacja przypomina historyczny spór o wyższość dwóch formatów wideo: Betamax vs. VHS, tyle że Laszlo to niestety nie VHS.
Sztuka wyboru
Porównanie z poprzedniego akapitu jest może nieco niesprawiedliwe, ponieważ Laszlo nie znajduje się na zupełnie straconej pozycji, jak niegdyś Betamax. Prawda jest bardziej złożona. Oba systemy oparte są na podobnej technologii – serwletach Java. Oba wykorzystują także tę samą platformę po stronie klienta – odtwarzacz Flasha.
Pytanie, który z programów wybrać, zada sobie tylko garstka osób. Ci, którzy dokonają wyboru kierując się filozofią open source podążą za Laszlo, z kolei zwolennicy dominującego standardu na rynku postawią na Fleksa.
Jak do tej pory ograniczenia programów tworzonych za pomocą Laszlo wcale nie przeszkadzały w codziennej praktyce. Co więcej, wraz z nadejściem nowego odtwarzacza Flasha ich potencjał jeszcze wzrośnie. Więcej, jeżeli ten opis wzbudził twoje zainteresowanie, to wiedz, że właśnie teraz jest najlepszy moment, aby wejść na pokład i dołączyć do reszty załogi.
Jeżeli chcesz zapewnić odwiedzającym twoją stronę bardziej różnorodne lub interesujące atrakcje, będziesz potrzebował takiej technologii. Jeżeli natomiast wystarczają ci same słowa pozbawione zbytniej interaktywności, obejdziesz się i bez tego.
Najważniejsze funkcje
1. Język Laszlo
Pracę z OpenLaszlo możesz rozpocząć od razu po zakończeniu instalacji. Jedyne narzędzie, jakiego będziesz potrzebował, to twój ulubiony edytor (tekstu lub HTML). Jeżeli program, z którego korzystasz, posiada wsparcie dla XML, powinieneś ustawić ten język jako podstawowy w OpenLaszlo.
2. Odtwarzacz Flash
Ludzie z Laszlo lubią wspominać o kinowych doznaniach użytkowników. Oznacza to, że aplikacje tworzone za pomocą Laszlo przypominają filmy. Jest to możliwe dzięki integracji wielu różnych elementów w jednym środowisku – odtwarzaczu Flash.
3. Poznaj swojego nauczyciela
OpenLaszlo nie zawodzi również na froncie edukacji użytkowników. Dzięki prezentacjom, przykładowym partiom kodu i doskonałej dokumentacji, każdy – nawet osoby z niewielką techniczną wiedzą – będzie w stanie rozpocząć pracę z programem praktycznie od zaraz. Najlepsze jest to, że jedna z obietnic: \”Naucz się OpenLaszlo w 10 minut\” naprawdę nie kłamie!
Werdykt
OpenLaszlo czerpie korzyści ze swojego komercyjnego rodowodu. Lecz to, co stanie się z nim w przyszłości, zależy już tylko od jakości wprowadzanych zmian.
Możliwości: 4/5
Funkcjonalność: 4/5
Łatwość obsługi: 4/5
Stosunek cena/jakość: 5/5
Razem: 4/5
Informacje
Producent: Laszlo Systems
Strona WWW: http://www.laszlosystems.com
Wymagania: Windows 2000 lub XP, Linux lub Unix, środowisko uruchomieniowe Java (Java Runtime Environment – JRE) w wersji 1.4.2 lub wyższej, 175 MB przestrzeni dyskowej, 512 MB RAM, Pentium 800 MHz
Cena: licencja darmowa (open source)