Działalność człowieka ma potężny wpływ na kondycję i strukturę środowiska naturalnego, ale wiele spośród tych zmian postępuje na tyle powoli, że trudno je zauważyć gołym okiem. Nieco zapomniana usługa Google Earth zaprezentuje nam je w formie trójwymiarowych filmów poklatkowych.
Najnowsza aktualizacja zabiera nas na wyprawę po najbardziej wyrazistych (a niekiedy przerażających) zmianach, jakie dokonały się na naszej planecie w ciągu ostatnich kilku dekad. Zdjęcia satelitarne z lat 1984-2020 zostały złożone w trójwymiarowe filmy poklatkowe, które prezentują, jak na przestrzeni czasu wyglądały poszczególne miejsca na Ziemi.
Klipy zostały podzielone na kilka kategorii – jedne koncentrują się na zmianach klimatycznych, inne na lesistości konkretnych obszarów, a jeszcze inne – postępującej urbanizacji. Wśród nich zobaczymy na przykład postępujące wysychanie Jeziora Aralskiego, topnienie lodowców na Alasce (i na szczycie Kilimandżaro) lub zmiany linii brzegowej Zatoki Perskiej.
Aby stworzyć trójwymiarowe wizualizacje, Google wykorzystało ponad 24 miliony obrazów satelitarnych, które zostały połączone w mozaikę o rozdzielczości 4,4 terapikseli. Kolekcja zdjęć zajmuje łącznie ponad 20 petabajtów (20 mln GB). Google zaznacza, że prace nad projektem prowadzone były w neutralnych węglowo centrach danych zasilanych jedynie energią odnawialną. Filmy poklatkowe można obejrzeć w przeglądarkowej wersji Google Earth, a klipy przedstawiające poszczególne zjawiska – pobrać w formacje MP4.