Wiecie, jak to jest z kinem domowym – najpierw człowiek kupuje soundbara z subwooferem, potem decyduje, że potrzebuje głębszego brzmienia i dobiera do tego zestawu satelity, a potem ani się obejrzymy, a cały nasz salon pokryty jest siecią głośników i przewodów. Nie wszyscy dysponujemy jednak warunkami przestrzennymi do stworzenia pełnego systemu surround. W takich przypadkach warto zaprzyjaźnić się z systemami wirtualnego dźwięku przestrzennego, na przykład tymi zastosowanymi w JBL Bar 5.1 Surround.
Nowy zestaw od JBL składa się z soundbara i łączącego się z nim bezprzewodowo subwoofera. Jego prosty, estetyczny design nie przyciąga zbytnio uwagi podczas oglądania filmu, pozwalając skupić się na akcji. Niski profil i zaokrąglone krawędzie soundbara wyglądają uniwersalnie i nowocześnie, ładnie wpasowując się w przestrzeń pod telewizorem. Na górnej ściance znajdują się przyciski pozwalające na sterowanie funkcjami zestawu, w tym te służące do przełączania źródła dźwięku – obsługuje on zarówno Bluetooth, jak i streaming Wi-fi.
Po podłączeniu Bar 5.1 Surround do naszego telewizora, przyszedł czas na sprawdzenie jego możliwości. Głównym punktem sprzedażowym soundbara jest technologia MultiBeam, polegająca na takim ułożeniu przetworników, które umożliwia emitowanie strumieni dźwięku w konkretne strony, dając efekt przestrzennego rozmieszczenia ich źródeł. Sprawdza się ona bez zarzutu: sprzęt testowany był w pokoju o nieregularnym kształcie, a mimo tego zachowywał efekt przestrzenny.
Jak na sprzęt JBL przystało, najskuteczniej po pomieszczeniu niosą się basy – głębokie, soczyste i wprawiające podłogę w drżenie (subwoofer Bar 5.1 Surround to prawdziwy potwór w tym zakresie), ale średnica i tony wysokie również są doskonale oddane. Podczas maratonu serialu Czarnobyl urządzenie bardzo dobrze oddało subtelne, pełne grozy efekty dźwiękowe, tworząc sugestywną atmosferę. Złowieszcze, niskie tony brzmiały po prostu genialnie.
Z drugiej strony Bar 5.1 Surround poradził sobie także z mniej dramatycznym materiałem – sceny akcji w Spider-Man Uniwersum były kolorowe, dynamiczne i angażujące. Zauważyliśmy tutaj jeden minus: w szczególnie wypełnionych efektami dźwiękowymi momentach głębokie basy potrafiły przykryć dialogi; były one zrozumiałe, acz przytłumione.
Dzięki kompatybilności Bluetooth i modułowi Wi-fi, Bar 5.1 Surround może posłużyć także do strumieniowania muzyki. To całkiem satysfakcjonujące doznanie, najbardziej porywające, jeśli wybierzemy coś basowego – reprodukcja niskich tonów w sprzęcie JBL zawsze robi wrażenie.
Polecamy ten zestaw kina domowego przede wszystkim osobom, które marzą o dźwięku przestrzennym, ale nie mają warunków do stworzenia pełnego systemu surround.
Specyfikacja
- Cena 2 600 PLN
- Łączna moc wyjściowa 550 W
- Pasmo przenoszenia 40 Hz – 20 kHz
- Łączność wejście + wyjście HDMI, USB-A, Bluetooth 5.0
- Wymiary soundbara 1019 x 991 x 584 mm
- Wymiary subwoofera 439,4 x 304,8 x 304,8 mm
Werdykt
NASZYM ZDANIEM...
Bar 5.1 Surround udowadnia, że wirtualny dźwięk surround może brzmieć tak samo efektownie jak ten prawdziwy.
Plusy
Mocny, basowy dźwięk o sporej głośności i barwnej kolorystyce. Przekonujący efekt surround. Możliwość streamingu Bluetooth i Wi-fi.
Minusy
W głośnych scenach basy i średnica zjadają dialogi.