Wraz z ogólnoświatowym wzrostem zachorowań na choroby serca i całego układu krążenia kardiologia staje się jedną z wiodących dziedzin współczesnej medycyny. Coraz częściej będziemy słyszeć o nowych rozwiązaniach technologicznych przeznaczonych do lepszej diagnostyki i leczenia schorzeń kardiologicznych. Jednym z nich jest Cardiologs, system automatycznego rozpoznawania patologicznych zmian w EKG.
Na pierwszy rzut oka Cardiologs działa podobnie jak większość systemów bazujących na algorytmach rozpoznawania obrazu – porównuje elektrokardiogram danego pacjenta z zebraną bazą obrazów oznaczonych jako poprawne lub wadliwe i w oparciu o nią uczy się rozpoznawać, które elementy wykresu wskazują na konkretną chorobę. System oczywiście „uczy się” w oparciu o każdy przeanalizowany przypadek. Wyróżnia go jednak jego przeznaczenie – system nie ma zastępować lekarza, ale pomagać mu w analizie danych. Cardiologs może w ciągu ułamka sekundy przeanalizować zapis EKG z całego badania, wskazać możliwy obszar problemowy i podsunąć lekarzowi rozwiązanie. Maszynowo-ludzkie działanie systemu zdecydowanie przyspieszy proces diagnostyczny i wyeliminuje zarówno błąd ludzki jak i możliwość złego zadziałania algorytmu.
Cardiologs pozostaje w fazie testów – nie uzyskało ono jeszcze aprobaty Agencji Żywności i Leków. Prac nad rozwiązaniem na pewno nie spowolni brak funduszy, startup zebrał bowiem na ten cel aż 6,4 mln USD.