Do niedawna do orientacji w terenie używano tylko mapy oraz kompasu. Współczesna technologia umożliwia poruszanie się w terenie dzięki systemowi GPS, a wygodne, lekkie i poręczne urządzenia łączą wiele przyrządów w jednym. Dzięki nawigacji turystycznej możemy uprzyjemnić sobie wycieczkę oraz zwolnić więcej miejsca w plecaku.
Obieranie nowych, nieznanych dotąd tras nie musi wiązać się z wcześniejszym planowaniem oraz strachem przez zgubieniem drogi. Jeżeli nowy szlak nam się spodoba, pamięć podręczna w nawigacji pozwoli nam zapisać przebytą drogę, a także zaznaczyć na niej interesujące punkty, takie jak schroniska, obozy czy punkty widokowe. Mając na uwdze, że przemiezrajac trudne tarsy nawigacja może nam wypaść, najlepiej zaopatrzyć się w model z solidnym uchwytem. Magazyn pamięci może być niezwykle przydatny dla turystów regularnie odwiedzających dane tereny, pozwalając zobaczyć je z zupełnie nowych perspektyw.
Nawigacja odporna na pogodę
Wyruszając w teren musimy liczyć się z faktem, że pogoda może być różna. Podczas pochmurnych i deszczowych dni poruszamy się wolniej, a nasz ekwipunek może zamoknąć. Przy wyborze nawigacji turystycznej warto zwrócić uwagę na jej niepodatność na uszkodzenia fizyczne. W grę wchodzi nie tylko wodoszczelność urządzenia, lecz także na upadki i obtłuczenia. Dodatkową zaletą będzie również szeroka wytrzymałość na temperatury. Odpowiednia izolacja obudowy sprawia, że urządzenia mogą pracować nawet od -10 stopni C do 60 stopni C.
Wytrzymała bateria
Długa wytrzymałość baterii to bardzo ważny czynnik w planowaniu wycieczki terenowej. W końcu nie chcielibyśmy utknąć gdzieś w połowie drogi pozostając bez nawigacji. Im dłuższe działanie baterii tym lepiej, a standardem wśród produktów tego typu jest około od 16 do 20 godzin pracy. Dodatkowym rozwiązaniem może być zaopatrzenie w dodatkowy panel słoneczny, który pozwoli nam naładować baterię w drodze. Niektórzy producenci oferują też urządzenia, w których zamiennie można stosować wbudowany akumulator oraz i baterie AAA.
Jaka nawigacja na rower?
Dodatkowe opcje proponowane są dla nawigacji przeznaczonych do jazdy na rowerze. Ciekawą funkcją jest automatyczne znajdowanie tras po zaznaczeniu punktu docelowego. Program opisze typ nawierzchni trasy, pomoże zaplanować miejsca postoju oraz interesującą drogę powrotną. Po podłączeniu urządzenia do telefonu z internetem można udostępniać swoje trasy lub znaleźć ciekawe atrakcje w okolicy.
Profesjonalne nawigacje turystyczne posiadają dodatkowe funkcje, takie jak wysokościomierz barometryczny lub 3-osiowy kompas, wzmocnioną wytrzymałość, a nawet aparat fotograficzny. Warto zastanowić się jednak czy do prostych, pieszych wycieczek potrzebne są nam tak kosztowne gadżety. Może wystarczy zwykła mapa i kompas w kieszeni?
Artykuł przygotowany we współpracy z redakcją portalu www.nokauttrening.pl