Świadomy konsument przy zakupach bardzo często kieruje się stosunkiem jakości do ceny. W większości przypadków ta złota zasada ma swoje zrozumiałe zastosowanie, ale od czasu do czasu na rynku pojawia się produkt, za który po prostu warto zapłacić więcej niż wskazywałby na to zdrowy rozsądek.
Tak właśnie jest m.in. w przypadku najnowszego systemu dźwiękowego od firmy Yamaha, będącego drogim, ale zarazem niezwykle urokliwym urządzeniem o ponadprzeciętnej jak na współczesne standardy funkcjonalności. YSP-2500 to zestaw składający się ze smukłego aluminiowego soundbara pełniącego rolę jednostki centralnej oraz bezprzewodowego subwoofera, mogącego pracować zarówno w pionowej, jak i poziomej pozycji. Pierwsze spojrzenie na listwę zawierającą aż szesnaście głośników od razu daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z produktem wyjątkowym. Momentalnie można zakochać się w zgrabnej obudowie wykonanej z eleganckiego aluminium oraz w klasycznym, ale równie stylowym pilocie pozwalającym na obsługę tego japońskiego cacka. Dzięki zastosowaniu w soundbarze tak dużej liczby pojedynczych przetworników uzyskano bardzo przekonującą jakość przestrzennego brzmienia, które zyskuje dodatkowej głębi dzięki160-watowemu głośnikowi niskotonowemu. Sprzęt Yamahy wspiera praktycznie wszystkie wysokiej jakości standardy kodowania dźwięku i doskonale radzi sobie również z transmisją strumieniową realizowaną za pośrednictwem technologii Bluetooth aptX. Pod względem czysto technologicznym mamy więc do czynienia z naprawdę udanym urządzeniem – producent wyposażył je nawet w złącza HDMI 2.0 – i szkoda, że aby w pełni docenić jego wszystkie walory należy najpierw pomęczyć się z ustawianiem odpowiednich parametrów pracy soundbara. Możemy co prawda zostawić sprzęt w domyślnym trybie generowania brzmienia przestrzennego, ale o wiele lepiej jest poświęcić nieco czasu na dobór któregoś z sześciu dostępnych trybów emisji dźwięku, pozwalającego dopasować jego charakter do warunków przestrzennych w naszym salonie.
Gdyby YSP-2500 kosztował choć 3/4 swojej ceny i „z marszu” oferował optymalną jakość doznań dźwiękowych, z miejsca otrzymałby od nas pięć gwiazdek.
Specyfikacja
CAŁKOWITA MOC MUZYCZNA 162 W
ŚREDNI POBÓR MOCY 75 W
WYMIARY JEDNOSTKI CENTRALNEJ 944x73x144 mm
WYMIARY SUBWOOFERA 147x 444x 353 mm
PASMO PRZENOSZENIA 40 Hz – 22 kHz
ŁĄCZNOŚĆ Bluetooth aptX, HDMI 2.0 (3 wejścia/1 wyjście), wejście optyczne, koaksjalne, analogowe wejście audio, 3,5 mm
Gorąca cecha
DŹWIĘK PRZESTRZENNY
W soundbarze skrywa się aż szesnaście głośników odpowiedzialnych za generowanie kierunkowych wiązek dźwięku, który przy odpowiedniej konfiguracji urządzenia jest w stanie trafić do każdego miejsca w salonie.
Suche fakty
JAKOŚĆ BRZMIENIA
Inżynierowie Yamahy sprawili się na medal, gdyż dźwięk dochodzący z soundbara nie zawodzi w praktycznie żadnym aspekcie, zachwycając bogactwem detali i dobrym zbilansowaniem.
WYGLĄD
Pod względem jakości wykonania produktowi Yamahy nie można zarzucić praktycznie nic – co więcej, smukła obudowa wykonana z aluminium prezentuje się olśniewająco.
NOWOCZESNOŚĆ
Poza obsługą standardu Bluetooth aptX, sprzęt ten wyposażony został też w zestaw portów HDMI 2.0.
Ocena
Zdaniem T3
Soundbar, który zaprzecza twierdzeniu, jakoby wirtualny dźwięk przestrzenny był namiastką rezultatów osiąganych przez pełne zestawy kina domowego.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena