Jeśli chodzi o sprzedaż, MacBook Air znacznie ucieka swojej ultrabookowej konkurencji. Co ciekawe, śmiało podejmuje walkę również z większymi, bardziej potężniejszymi laptopami.
Do testu wzięliśmy cztery komputery z procesorami Core i trzeciej generacji, które swoją specyfikacją na papierze odstawiają MacBooka Air w tyle.
Dodatkowo sprawdziliśmy również, jak w tak zacnym towarzystwie poradziłby sobie nieposiadający Retiny MacBook Pro, kosztujący tyle samo co Air. Na początku warto jednak napisać, że każdy z tych laptopów jest pod pewnym względem zwycięzcą.
Niestety, ?szef wszystkich szefów? jak zawsze może być tylko jeden?
TOSHIBA SATELLITE P875-103
5 750 PLN, TOSHIBA.PL
DANE TECHNICZNE
SPECYFIKACJA:
SYSTEM OPERACYJNY Windows 7 Home Premium 64
EKRAN 17 cali, 1600×900
PROCESOR 2,3GHz Intel Core i7
GRAFIKA 2 GB Nvidia GeForce GT630M
RAM 16 GB
DYSK 750 GB HDD
NAPĘD Blu-ray
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, Gigabit ethernet, 4x USB 3.0, HDMI, VGA, 3,5 mm audio in/out
DEKLAROWANY CZAS PRACY 4,5 godziny
WYMIARY:
WYSOKOŚĆ 306 mm
SZEROKOŚĆ 418 mm
GRUBOŚĆ 28 mm
WAGA 3 kg
Duża moc, duży ekran i sporo pomniejszych niedociągnięć?
Ten 17-calowy laptop nie jest może najpiękniejszym kawałkiem hardware?u, w odróżnieniu od Macbooka Air czy Acera Aspire S5 posiada raczej iście ?niedźwiedzi? urok. Choć jest wielki, ciężki i obudowany szczotkowanym metalem z pewnością może być obiektem uwielbienia. Mówiąc dokładniej ? to specyfikacyjny potwór, który najbardziej nawet wymagające gry przyjmie ?na klatę?.
Procesor Intel Core i7 trzeciej generacji i kolosalna ilość (16 GB) pamięci RAM są sercem i płucami tej nieprzeciętnej maszyny oraz przyczyną, z powodu której komputer ten zrobił niemałe zamieszanie w przeróżnych benchmarkach. Nadzwyczajnie komfortowemu graniu przysługuje się także karta Nvidia GeForce GT630M ? po prostu czysta moc.
Jedną z przewag 17-calowych laptopów jest ilość miejsca na wbudowane porty. Tutaj do dyspozycji mamy aż cztery USB 3.0, HDMI, VGA i Gigabit Ethernet ? w tym przypadku Toshiba nie ma sobie równych.
Rozdzielczość ekranu 1600×900 nie zdumiewa, a słabiutkie kąty widzenia i niedociągnięcia w kwestii kontrastu zdecydowanie nie przemawiają za tym, by oglądać na tym sprzęcie filmy na Blu-ray?u. Przyjemnie dla oka prezentuje się z kolei cienka ramka obudowy ekranu.
W odróżnieniu od Acera S5 i MacBooka Air, mamy tutaj jedynie 8 GB dysku SSD przeznaczonego dla Windowsa 7. Dzięki szybkości dysku SSD Toshiba bootuje się szybko, jednak jego większy rozmiar pomógłby z pewnością przy szybszym otwieraniu aplikacji.
Pojemność dysku twardego wynosząca 750 GB stanowi rozsądne minimum. Z uwagi na fakt dużych gabarytów oraz wagi nie porażającej swoją mobilnością Satellite jawi się raczej jako zastępstwo dla desktopa. Trzeba przyznać dzięki swoim ?wnętrznościom? z powodzeniem wypełni to zadanie?
SUCHE FAKTY:
1/KLAWIATURA
Duże klawisze ułatwiają pisanie, nie zachwycają jednak jakością wykonania.
2/EKRAN
Nieco ciemnawy, brakuje 1080p a kąty widzenia mogłyby być większe.
3/GŁOŚNIKI
Harman Kardon są naprawdę głośne, ale dźwięk powinien brzmieć lepiej.
4/WYKONANIE
17-calową obudowę zagospodarowano w bardzo przemyślany sposób
LUBIMY Moc gwarantującą niezwykle przyjemne dla oka granie. Z powodzeniem zastąpi komputer stacjonarny. Całkiem solidnie wykonany.
ALE Mały dysk SSD w porównaniu do rywali. Słaby ekran i nieprzekonująca klawiatura oraz touchpad.
ZDANIEM T3 Niezła maszynka do grania i obsługi co bardziej wymagających aplikacji. Szkoda, że jakość klawiatury i ekranu nie idzie w parze ze świetną specyfikacją
AKCESORIA
Cube to mysz o jednym z najbardziej intrygujących designów ostatnimi czasy ? rozmiarem przypomina gumkę do ścierania. Doskonała na wszelkiego rodzaju prezentacje.
310 PLN, LOGITECH.COM/PL-PL
OCENA: 3/5[divider]
SAMSUNG SERIES 5 550P
5 200 PLN, SAMSUNG.COM/PL
DANE TECHNICZNE
SPECYFIKACJA:
SYSTEM OPERACYJNY Windows 7 Home Premium
EKRAN 17,3 cala, 1600×900
PROCESOR 2,3GHz Intel Core i7
GRAFIKA 2 GB Nvidia GeForce GT650M
RAM 8 GB
DYSK 1 TB HDD
NAPĘD Blu-ray
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, Gigabit ethernet, 3x USB 3.0, HDMI, SD card, 3,5 mm audio in/out
DEKLAROWANY CZAS PRACY 6,5 godziny
WYMIARY:
WYSOKOŚĆ 408 mm
SZEROKOŚĆ 270 mm
GRUBOŚĆ 29,2 mm
WAGA 3 kg
Wierzcie czy nie, ale przed wami stoi jeszcze lepszy następca desktopów niż w przypadku Toshiby.
550P wizualnie robi podobne wrażenie co Satellite: duży, sporo waży i jakoś nie pasuje do niego określenie ?mobilny?. Jest on jednak najtańszym sprzętem w tym zestawieniu i za małe pieniądze oferuje najwyższą jakość multimedialnych i gamingowych doznań ? dedykowany komputer do grania spokojnie kosztuje o kilka tysięcy więcej.
Tak jak u poprzednika ekran zapewnia rozdzielczość 1600×900, lecz dodatkowo posiada on matowe wykończenie. Dzięki temu o wiele lepiej będzie się sprawował w dobrze oświetlonych przestrzeniach, bez obawy o jakże denerwujące odblaski.
Procesor jest identyczny jak ten zastosowany w Toshibie. 550P posiada ?tylko? 8 GB pamięci RAM , nie ma tu także comba SSD/HDD obecnego u poprzednika. Zostajemy jednak wynagrodzeni lepszą i bardziej wydajniejszą kartą graficzną, która pozwala na granie bez konieczności martwienia się o ilość uzyskanych fps nawet w bardziej wymagających tytułach.
Napęd Blu-ray jest ulgą dla wielbicieli kina, mających na półce sporą kolekcję swoich ulubionych filmów. Dysk 1 TB (większy o 250 GB od tego w Toshibie) stanowi potężne zaplecze do przechowywania wszystkich waszych cyfrowych zbiorów.
W kwestii multimediów laptop ten pokazuje swój pazur: 17,3-calowy ekran i zintegrowane głośniki JBL (?listwa? szerokości ekranu oraz porządny jak na laptop subwoofer) gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie.
Jeśli pragniecie zastąpić swój desktop laptopem nowej generacji, to Samsung najzwyczajniej w świecie będzie najlepszym i najbardziej opłacalnym zakupem jakiego możecie dokonać. Jest świetny zarówno do grania jak i codziennej pracy i choć może nie wygląda może zbyt atrakcyjnie, to i tak wart jest waszych pieniędzy.
SUCHE FAKTY:
1/KLAWIATURA
Bardzo wygodna i komfortowa, świetnie sprawdza się z klasycznym, lecz jakże użytecznym 2-przyciskowym trackpadem.
2/EKRAN
Jasnemu 17,3-calowemu ekranowi brakuje tylko jednego ? rozdzielczości 1080p.
3/GŁOŚNIKI
Za stronę audio odpowiada JBL. W tym aspekcie lepszy jest jedynie MacBook Pro.
4/WYKONANIE
Solidna robota, choć oszałamiającego designu należy szukać gdzieś indziej.
LUBIMY Mocne podzespoły wysokiej klasy. Duży, precyzyjny trackpad i długą żywotność baterii. Robiący wrażenie stosunek jakości do ceny.
ALE Mobilny to on nie jest. Brak SSD i 1080p.
ZDANIEM T3 Za taką kasę ciężko będzie wam znaleźć laptopa, posiadającego równie potężną specyfikację i możliwości. Chyba czas pozbyć się stacjonarki?
AKCESORIA
Podłącz bezprzewodowo swój laptop do telewizora, dzięki czemu będziesz mógł oglądać na dużym ekranie streamowane z komputera filmy Blu-ray.
880 PLN, HP.COM/PL
OCENA: 4/5[divider]
ACER ASPIRE S5
6 250 PLN, ACER.PL
DANE TECHNICZNE
SPECYFIKACJA:
SYSTEM OPERACYJNY Windows 7 Home Premium 64
EKRAN 13,3 cala, 1366×768
PROCESOR 1,9 GHz Intel Core i7
GRAFIKA 128 MB Intel HD 4000
RAM 4 GB
DYSK 128 GB SSD
NAPĘD None
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, 2x USB 3.0, HDMI, Thunderbolt, 3,5 mm audio out
DEKLAROWANY CZAS PRACY 6,5 godziny
WYMIARY:
WYSOKOŚĆ 227 mm
SZEROKOŚĆ 324 mm
GRUBOŚĆ 11 mm
WAGA 1,2 kg
Najsmuklejszy 13-calowiec, kryjący w swojej 11-milimetrowej obudowie spore pokłady mocy.
To obecnie najcieńszy Ultrabook na świecie i sam ten fakt robi niemałe wrażenie. Bardziej zaskakuje jednak to, że zawartość cienkiej obudowy jest całkiem szybka, głównie dzięki umieszczonemu pod maską procesorowi Core i7.
Z taktowaniem 1,9 GHz, układ ten zapewnia najlepsze wyniki wśród wszystkich testowanych przez nas Ultrabooków, a dysk SSD o pojemności 128 GB sprawia, że system ładuje się piekielnie szybko.
Zintegrowana grafika Intel HD 4000 plasuje się pod względem wydajności raczej średnio, ale spokojnie pozwala na odtwarzanie filmów 1080p. Żywotność baterii tak jak w przypadku MacBooka Air stoi na porządnym, choć nie spektakularnym poziomie ? wystarczy na 220 minut oglądania video HD.
S5 jest tak cienki, że porty nie mogły zostać umieszczone w obudowie w standardowy sposób. Zamiast tego, wsadzono je w klapkę o nazwie MagicFlip I/O, która odsłania się po wciśnięciu dedykowanego przycisku. Całość komputera podnosi się wtedy o kilkanaście mm odsłaniając dwa porty USB 3.0, HDMI i port Thunderbolt 20 Gbps. Zmyślne rozwiązanie, prawda? W praktyce jednak wolelibyśmy aby laptop był grubszy o te kilka mm, a w zamian otrzymalibyśmy normalny dostęp do gniazd.
Pomimo ceny zbliżonej do tej, jaką trzeba zapłacić za Macbooka Air, S5 przegrywa z nim w kilku kluczowych kwestiach. Ekran o rozdzielczości 1366×768 jest co prawda jasny i wyraźny, ale do jakości tego który posiada Air niestety sporo mu brakuje.
Klawiatura również mogłaby być lepsza, a 128 GB dysku SSD to połowa wartości, jaką możemy odnaleźć u rywala od Apple.
Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w tak ascetycznej obudowie kryje się naprawdę pokaźna moc obliczeniowa, Acer S5 jawi się jako sprzęt wart swojej ceny. To doskonały przykład tego, do czego zmierza obecna generacja Ultrabooków.
SUCHE FAKTY:
1/KLAWIATURA
Wątpliwa jakość wykonania sprawia, że nie jest ona dobrym wyborem dla często piszących osób.
2/EKRAN
Wyraźny, lecz rozdzielczość 1366×768 wypada blado przy ekranie MacBooka Air.
3/GŁOŚNIKI
Jakość dźwięku i jego głośność stoi na bardzo przyzwoitym poziomie.
4/WYKONANIE
Najcieńszy na świecie Ultrabook ukrywa swoje porty w wysuwanej klapce.
LUBIMY Ultracienki design przyciąga wzrok. Ciekawe rozwiązanie z ukryciem portów. Potężną wydajność ukrytą w tak cienkiej obudowie.
ALE Słaba klawiatura i przeciętna karta graficzna. Ograniczona pojemność dysku.
ZDANIEM T3 Odchudzony rywal Macbooka Air. Mały, ale potrafi zadziwić.
AKCESORIA
Poręczny przenośny głośnik oferujący porządne wzmocnienie basów. O wiele lepszy niż ten obecny w S5.
210 PLN, ALTECLANSING.NET.PL
OCENA: 3/5[divider]
APPLE MACBOOK AIR
7 000 PLN, APPLE.COM/PL
DANE TECHNICZNE
SPECYFIKACJA:
SYSTEM OPERACYJNY OS X Mountain Lion
EKRAN 13,3 cala, 1440×900
PROCESOR 1,8 GHz Intel Core i5
GRAFIKA 128 MB Intel HD 4000
RAM 4 GB
DYSK 256 GB SSD
NAPĘD None
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, 2x USB 3.0, Thunderbolt, SD card, 3,5 mm audio in/out
DEKLAROWANY CZAS PRACY 7 godzin
WYMIARY:
WYSOKOŚĆ 227 mm
SZEROKOŚĆ 325 mm
GRUBOŚĆ 17 mm
WAGA 1,4 kg
Prekursor cienkich laptopów także i w 2012 roku pręży z dumą swoje muskuły.
Macbook Air był swoistym pierwowzorem Ultrabooków i w oparciu o analityków IDC, sprzedał się lepiej niż wszystkie inne cienkie laptopy razem wzięte. Ulepszenia Aira mają na celu zachowanie status quo, głównie poprzez zwiększanie mocy obliczeniowej przy zachowaniu unikalnego stylu i niesłychanej mobilności.
Wymiary obudowy w stosunku do oryginalnego modelu niemal się nie zmieniły. Acer Aspire S5 jest co prawda cieńszy i lżejszy, ale w przypadku tych parametrów Air również nie ma powodu do jakiekolwiek wstydu.
Odstawiając na bok kwestię mobilności, klawiatura w laptopie Apple jest jedną z jego największych zalet. Pokaźne rozmiary klawiszy i ich wykonanie wprost zachęca do nałogowego pisania długich dokumentów. Trackpad również nie ma sobie równych, pozwalając na intuicyjne poruszanie się po OS X Lion.
Procesor Core i5 jest najbardziej podstawowym modelem z obecnych w naszym teście układów, jednak pamiętajmy o tym, że OS X wydaje się systemem zdecydowanie mniej wymagającym od sprzętu niż Windows. Mocy obliczeniowej spokojnie wystarcza na obróbkę zdjęć lub pracę na wielu aplikacjach jednocześnie.
Zabójczą cechą jest jednak fantastyczny 13,3-calowy ekran o rozdzielczości 1440×900 ? to prawie tyle co w testowanych modelach 17-calowych. Oprócz tego otrzymujemy tutaj 256 GB dysku SSD, który powinien pomieścić większość waszych multimediów.
Air w wersji 2012 jest nie tylko pięknie zaprojektowanym kawałkiem mobilnej technologii ? oprócz wyglądu oferuje sporą moc za rozsądną cenę. Jego główną wadą jest dość bateria, pozwalająca na to samo co w przypadku Acera S5, czyli 220 minut oglądania materiału video HD. Niby nieźle, ale chciałoby się czegoś więcej.
Pomimo tego, dzięki genialnemu ekranowi, dużemu dyskowi SSD i fantastycznej wydajności Air jest prawdziwym sprzętem nowej generacji, który z powodzeniem może być użytkowany jako główny laptop. Jeśli nie jesteście przywiązani do okienek, to zdecydowanie warto rozważyć jego zakup.
SUCHE FAKTY:
1/KLAWIATURA
Komfortowa i wygodna nawet przy długim pisaniu.
2/EKRAN
Rozdzielczość 1440×900 stanowi klasę samą dla siebie wśród 13-calowych Ultrabooków.
3/GŁOŚNIKI
Wystarczająco głośne, choć rewelacji tu nie ma.
4/WYKONANIE
Solidny i wytrzymały. Choć nie najcieńszy/najlżejszy, to w dalszym ciągu stanowi obiekt pożądania.
LUBIMY Klasyczny design, uzupełniony o podzespoły nowej generacji. 256 GB SSD w takiej samej cenie jak 128 GB w większości Ultrabooków. Najlepszy ekran w 13-calowych laptopach.
ALE Średnia żywotność baterii. Nie jest już taki ultracienki jak kiedyś.
ZDANIEM T3 Ten sam styl z nowym, potężniejszym ?wnętrzem? ? Apple nie będzie musiało się martwić o wyniki sprzedaży.
AKCESORIA
Plecak na MacBooka, który z pomocą energii słonecznej naładuje waszego iPhone?a i iPada.
730 PLN, CROSSKASE.COM
OCENA: 4/5[divider]
APPLE MACBOOK PRO
7 000 PLN, APPLE.COM/PL
DANE TECHNICZNE
SPECYFIKACJA:
SYSTEM OPERACYJNY Mac OS X Mountain Lion
EKRAN 13,3 cala, 1366×768
PROCESOR 2,9GHz Intel Core i7
GRAFIKA 128 MB Intel HD 4000
RAM 8 GB
DYSK 750GB HDD
NAPĘD DVD
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, Gigabit ethernet, 2x USB 3.0, ThunderBolt, FireWire 800, SDXC card, 3.5mm audio in/out
DEKLAROWANY CZAS PRACY 7 godzin
WYMIARY:
WYSOKOŚĆ 227 mm
SZEROKOŚĆ 325 mm
GRUBOŚĆ 24,1 mm
WAGA 2,1kg
MacBook Pro bez Retiny wydaje się nieco mniej kuszącą propozycją.
Ten laptop waży jedynie 2,1 kg i choć nie posiada wspomnianego wcześniej ekranu (który mają 15-calowe modele), miażdży mocą procesora i7 2,9 GHz zamkniętego w pozbawionej nadmiernego tłuszczyku obudowie ? i bez najmniejszego problemu wślizgnie się do każdej torby.
Oprócz mocarnej jednostki centralnej znajdziecie tutaj 8 GB RAM oraz dysk twardy o pojemności 750 GB. Z bólem stwierdzamy brak SSD jako standardowego wyposażenia, ale zawsze istnieje opcja dokupienia takowego wyposażenia. Brak dedykowanej karty graficznej w pewnym stopniu rekompensuje nam napęd DVD.
Bateria starcza na tyle samo czasu co w przypadku Macbooka Air, jednak biorąc pod uwagę o wiele większą moc modelu Pro, ten wynik zdaje się robić o pozytywniejsze wrażenie. Apple wspomina o 7 godzinach pracy z włączonym Wi-Fi, nam jednak ledwo co udało się przekroczyć 5 godzin.
Pomimo braku nowego, lśniącego I porażającego wzrok ekranu Retina, panel w 13-calowym Pro nadal wygląda fantastycznie. Zintegrowana karta graficzna potrafi jednak o sobie przypomnieć przy co bardziej wymagających grach lub zaawansowanych technologicznie programach edycyjnych.
Głośniki z modelu Pro to absolutny numer jeden w tym zestawieniu, w tyle zostawiają nawet świetny system audio JBL z Samsunga 550P. Naszym zdaniem do komfortowego oglądania filmów/słuchania muzyki naprawdę nie ma potrzeby kupna jakichkolwiek innych akcesoriów.
Ten model Pro ma swoje niewątpliwe plusy, jednak biorąc pod uwagę ciągłe zmiany w line-upie MacBooków, wydaje się on nieco przestarzały. Przy MacBooku z Retiną jest słaby, zaś MacBook Air sprawia, że jawi się nam jako produkt ciut za duży jak na obecne standardy. Biorąc pod uwagę jego dużą cenę, wypada dwa razy przemyśleć jego zakup.
SUCHE FAKTY:
1/KLAWIATURA
Tak jak w przypadku Air, pisze się na niej niesamowicie komfortowo.
2/EKRAN
Ostry i przejrzysty panel 1280×800 jest zwyczajnie wspaniały. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby upchnięto tutaj Retinę.
3/GŁOŚNIKI
Czapki z głów ? najlepszy w teście dźwięk.
4/WYKONANIE
2,1 kg wagi i cienka obudowa wystarczą by nazwać go niesłychanie mobilnym.
LUBIMY Godną podziwu moc w kompaktowej obudowie. Solidna konstrukcja z zachowaniem małej wagi. Genialna klawiatura i porządny ekran.
ALE W tym modelu brak SSD oraz Retiny. Zintegrowana karta graficzna.
ZDANIEM T3 Choć pod maską kryje się sporo mocy obliczeniowej, 13-calowy Macbook Pro odstaje od reszty swojego rodzeństwa z 2012 roku.
AKCESORIA
Lubisz życie na krawędzi? Ten dysk jest jednym z najodporniejszych jakie dane nam było widzieć i sprawdzi się niemal każdej sytuacji?
880 PLN, IOSAFE.COM
OCENA: 4/5[divider]
DELL XPS 15
6 750 PLN, EURO.DELL.COM/PL
DANE TECHNICZNE
SPECYFIKACJA:
SYSTEM OPERACYJNY Windows 7 Home Premium
EKRAN 15,3 cala, 1920×1080
PROCESOR 2,1GHz Intel Core i7
GRAFIKA 2 GB Nvidia GeForce GT640M
RAM 8 GB
DYSK 1 TB HDD
NAPĘD Blu-ray
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, Gigabit ethernet, 3x USB 3.0, HDMI, DisplayPort, SD card, 3,5mm audio in/out
DEKLAROWANY CZAS PRACY 8 godzin
WYMIARY:
WYSOKOŚĆ 408 mm
SZEROKOŚĆ 270 mm
GRUBOŚĆ 29,2 mm
WAGA 3 kg
Każący za siebie sporo płacić potężny zawodnik wagi ciężkiej.
To kolejny, odświeżony w 2012 roku model z popularnej linii laptopów, będący windowsowym odpowiednikiem Macbooka Pro. Ekran o rozdzielczości Full HD robi duże wrażenie, tak samo jak procesor Intela trzeciej generacji, pozwalający na bardzo dobrą wydajność oraz obsługę wymagającego oprogramowania.
Dzięki karcie Nvidia GeForce 640M, XPS 15 z powodzeniem jest w stanie podjąć się kwestii zasobożernych gier jak i obróbki video HD. Za cenę 6 750 PLN otrzymujecie napęd Blu-ray, 8 GB RAM i dysk twardy o pojemności 1 TB. Ogólny koszt jest więc widocznie wyższy niż w przypadku Samsunga 550 P, a dostajemy przecież niemal te same podzespoły.
Brak tu również SSD więc rozruch zabiera więcej czasu niż w przypadku Acera S5 czy MacBooka Air.
Laptop wygląda bardzo porządnie, pod obudową ze szczotkowanego metalu kryje się czarne wnętrze, które niestety podatne jest na odciski palców. Bardzo podoba nam się kamera, która dzięki rozdzielczości HD i jakości nagrywanego obrazu bez problemu dorównuje obecnej w Macbookach FaceTime.
Słowa krytyki należą się za wspomniany wcześniej brak SSD, oraz stosunkowo dużą wagę jak na 15-calowy komputer nowej generacji. O ile większemu o 2 cale Samsungowi 550 P jesteśmy w stanie wybaczyć wagę 3 kg, tak w przypadku XPS 15 ten ciężar wydaje się zdecydowanie zbyt wielki.
Szukacie potężnego, stylowo wykonanego laptopa i nie baczycie na jego ciężar ? XPS 15 może okazać się dobrym wyborem. Jeśli jednak chcecie zastąpić swoją stacjonarkę czymś mniejszym, jego 15-calowy ekran może być niewystarczający.
SUCHE FAKTY:
1/KLAWIATURA
Klawisze Chiclet z niezwykle przydatnym podświetleniem.
2/EKRAN
Najlepszy w teście. Panel o rozdzielczości Full HD przegrywa jedynie z nieobecną tutaj Retiną.
3/GŁOŚNIKI
Niezłe, choć bez pary słuchawek raczej się nie obejdzie.
4/WYKONANIE
Rzemieślnicza robota, choć jak na 15 cali, 3 kg wagi to dość sporo.
LUBIMY Bardzo dobry ekran i świetną jakość wykonania. Mocne podzespoły i dobrą kamerę.
ALE Cholernie ciężki jak na 15 cali. Lubią go odciski palców. Brak SSD
ZDANIEM T3 Moc i wykonanie stanowiące dobrą konkurencję dla MacBooka. Cena jednak potrafi sprowadzić do parteru.
AKCESORIA:
Stylowe nauszne słuchawki z solidną redukcją szumów otoczenia będą niezłym dodatkiem do każdego laptopa.
1 300 PLN, FANNYWANG.COM
OCENA: 4/5[divider]
Dlaczego warto kupić laptop Samsung Series 5 550P?
1/Ekran: Duży i jasny 17,3-calowy panel doskonale nadaje się do grania i oglądania filmów.
2/Wykonanie: ni mniej, nie więcej ? solidna robota.
3/Blu-ray: nie będziecie potrzebowali już stacjonarnego odtwarzacza.
4/Łączność: dużo portów, w tym 3x USB 3.0, HDMI oraz slot na karty SD.
5/Grafika: Nvidia GeForce GT650M 2 GB ? czy trzeba coś więcej dodawać?
6/Klawiatura: bardzo wygodna, pisanie na niej to przyjemność niemal porównywalna z klepaniem w klawisze MacBooka.
7/Trackpad: niezwykle celny i intuicyjny.
8/Cena: Jeden z najlepszych argumentów za zakupem 550 P. 5 200 PLN to niemal okazja za taki sprzęt.
9/Wydajność: bardzo mocny procesor i7 trzeciej generacji daje temu laptopowi ogromną moc obliczeniową.
10/Styl: konkursu piękności może nie wygra, ale jak na 17-cali wygląda całkiem nieźle.
OPINIA
LAPTOPY: WERDYKT
Nie ulega wątpliwości że MacBook Air to porządny kawałek sprzętu, ale świat nie kończy się tylko i wyłącznie na produkcie Apple. Na rynku dostępnych jest sporo innych opcji, które spokojnie mogą z nim konkurować.
W naszej opinii to Samsung 550 P wart jest miana zwycięzcy. Za relatywnie niską cenę otrzymujemy piekielnie mocny sprzęt, który dzięki swojej specyfikacji z powodzeniem może zastąpić domowego komputer stacjonarny.
MacBook Air, Acer Aspire S5 i Dell XPS 15 są również świetnymi maszynami. Air polepszenie swoich parametrów przypłacił jednak utratą tytułu najcieńszego laptopa ? który z kolei powędrował do supercienkiego Aspire S5
Laptop Della to czarny koń tego testu, którego w pewnym stopniu pogrążyła cena i kilka pomniejszych niuansów. Toshiba okazała się ?all-rounderem?, który choć nie wyróżnia się jakąś szczególną cechą, to również stanowi sprzęt którego kupno warto rozważyć. MacBook Pro stara się pokazać młodszemu rodzeństwu kto tu rządzi, lecz bez Retiny testowany model po prostu wydaje się nieco zagubiony w czasie.