Firmy płytowe zanotowały w 2011 roku wzrost sprzedaży cyfrowej muzyki o 8% w porównaniu do 2010 roku, jak podała IFPI. Przychody z cyfrowej muzyki wyniosły 5,2 miliarda dolarów na całym świecie. Dochody pochodziły z usług strumieniowych, jak i sprzedaży pojedynczych utworów i płyt.
Około 32 % przychodów firm fonograficznych pochodzi z cyfrowej dystrybucji, więc nic dziwnego, że ciągle im mało i wszelkimi sposobami chcą walczyć z piractwem.
Raport szacuje, że 28 % użytkowników Internetu na całym świecie korzysta z nieautoryzowanych usług, co miesiąc pozbawiając tym samym przychodów wielkie firmy fonograficzne.
Niepokojące jest to, że IFPI uważa blokowanie stron pirackich za najlepszy sposób na rozwiązanie kwestii nielegalnej dystrybucji muzyki. Głównymi krokami w zwalczaniu piractwa w ostatnim czasie stały się porozumienia SOPA, PIPA, ACTA. Wywołały one wiele kontrowersji wśród użytkowników sieci, którzy uważają takie plany za cenzurowanie Internetu.
IFPA planuje także blokowanie linków do stron pirackich w wyszukiwarkach. W 2011 roku IFPA zanotowała ponad 15 milionów linków naruszających prawa autorskie. Jest to wzrost o 115% w porównaniu do 2010 roku.
Mimo 8% wzrostu sprzedaży cyfrowej muzyki, podsumowanie dystrybucji cyfrowej, jak i fizycznej, pokazuje ciągły spadek sprzedaży albumów z muzyką.