Połącz się z nami

Newsy

Wyciek danych użytkowników kamer Wyze

Przyczyną był błąd pracownika przenoszącego dane.

Opublikowane

dnia

Aby inteligentne kamerki były użyteczne, muszą być one w pełni bezpieczne. Użytkownicy sprzętu firmy Wyze przekonali się o tym na własnej skórze – ich dane nie tyle zostały wykradzione, co po prostu pozostawione do wglądu na stronie internetowej producenta.

Wyciek dotyczy prawie 2,4 milionów osób korzystających z kamer bezpieczeństwa Wyze. Wśród opublikowanych w internecie danych znalazły się adresy e-mail, informacje na temat domowych sieci Wi-fi, nazwy i modele urządzeń oraz tokeny wykorzystywane przez system Amazon Alexa. W przypadku użytkowników biorących udział w teście funkcji wellness, publicznie dostępne były również dane parametrów ciała: waga, wzrost, płeć czy nawet gęstość kości. Na szczęście nie znalazły się wśród nich ani hasła do kont Wyze, ani dane płatności.

Informacje te znalazły się na otwartych serwerach w wyniku błędu pracownika. Protokoły bezpieczeństwa jednej z baz danych zostały przypadkowo usunięte 4 grudnia, a luka została odkryta i zabezpieczona dopiero 26 grudnia. Oznacza to, że przez trzy tygodnie dane były publicznie dostępne. Wyciek został odkryty przez Twelve Security, firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Jej raport wskazuje, że informacje zostały przesłane do chińskiej chmury Alibaba Cloud, Wyze stanowczo zdementowało jednak te pogłoski.

Użytkownicy kamer Wyze muszą zatem mieć się na baczności – firma automatycznie wylogowała ich z kont i usunęła wszystkie istniejące powiązania z innymi usługami (na przykład Alexą), ale wciąż muszą oni uważać na próby phishingu, które mogą zostać przesłane na ujawnione adresy mailowe. To nie pierwszy wyciek danych w tym miesiącu: ledwie półtora tygodnia temu pisaliśmy o problemach z dzwonkami Ring. Pokazuje to, jak ważna jest rozwaga podczas tworzenia systemu smart home. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach – powinniśmy korzystać z jednego hasła tylko do jednego konta, koniecznie pilnować aktualizacji sterowników i uważać na podejrzane maile.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Disney+ trafi do Europy już w marcu

Wśród zapowiedzianych państw niestety nie ma Polski.

Opublikowane

dnia

Serwis streamingowy Disneya był do tej pory dostępny jedynie w czterech krajach świata. Pod koniec marca do usługi dołączy wiele państw europejskich, a lista ta rozszerzy się dodatkowo latem. Data polskiej premiery usługi jest na razie niepotwierdzona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla broni się przed oskarżeniami o błędy konstrukcyjne

Mają być one skoordynowanym atakiem na wartość przedsiębiorstwa.

Opublikowane

dnia

Firma Elona Muska po raz kolejny stanęła przed poważnym problemem. Tym razem chodzi o skargi klientów, którzy zwrócili uwagę na pewne niepokojące zachowanie auta. Według Tesli nie ma powodów do obaw, ponieważ oskarżenia są sfabrykowane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Qualcomm prezentuje nowe procesory ze średniej półki

Szybkie 4G i sztuczna inteligencja dla każdego.

Opublikowane

dnia

Chociaż standard 5G rozpowszechnia się coraz szybciej (lecz nie u nas), Qualcomm nie zapomina o wciąż popularnym 4G LTE. Podczas konferencji w Delhi producent zaprezentował trzy nowe procesory Snapdragon przeznaczone do urządzeń ze średniej i niższej półki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Huawei zastąpi Mapy Google nawigacją TomTom

Skuteczny sposób na obejście amerykańskiego embargo.

Opublikowane

dnia

Ograniczony dostęp do amerykańskich technologii i usług stał się bolączką wielu chińskich producentów. Gdy nie mogą oni skorzystać z produktów Google, zwracają się ku alternatywom, na przykład tym pochodzącym z Europy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne