Połącz się z nami

Technologie

Unia Europejska może nakazać usunięcia szkodliwej zawartości pochodzącej z całego świata

Kontrowersyjny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Opublikowane

dnia

Wczoraj oczy Polaków zwrócone były w stronę decyzji TSUE w sprawie „frankowiczów”, jednak to nie jedyny istotny wyrok, jaki zapadł. Trybunał Sprawiedliwości zadecydował bowiem, że Unia Europejska ma prawo zażądać usunięcia szkodliwej zawartości internetowej nawet wtedy, gdy jej autorami są osoby spoza krajów UE.

Wyrok dotyczy niezbyt znanej w Polsce sprawy Evy Glawischnig-Piesczek, członkini i sekretarz ugrupowania Zielonych w Parlamencie Europejskim, która poprosiła Facebooka o usunięcie oczerniających, skrajnie nieprzychylnych komentarzy na jej temat. Portal odmówił, twierdząc, że działanie to byłoby złamaniem prawa wolnej wypowiedzi.

Sprawa trafiła najpierw do sądu w Austrii, a potem do Trybunału Sprawiedliwości. Ten ostatni wydał wyrok, na mocy którego organy Unii Europejskiej mogą „nakazać dostawcy usług hostingowych usunięcie informacji, których dotyczy nakaz, lub zablokowanie dostępu do tych informacji na całym świecie, w ramach właściwego prawa międzynarodowego”. Oznacza to, że zawartość i komentarze uznane za bezprawne mogą zostać usunięte nawet wtedy, gdy zostaną zamieszczone przez użytkowników spoza krajów członkowskich.

Wyrok spotkał się ze sprzeciwem ze strony Facebooka – Mark Zuckerberg ogłosił, że taka interpretacja prawa jest niezgodna z wewnętrznymi zasadami portalu, a cała sprawa stanowi krok do tyłu w dyskusji nad rolą prawodawców w ograniczaniu wolności słowa w internecie. Facebook zapowiada niezwłoczne odwołanie się od wyroku.

Podobne zarzuty wysuwają organizacje zajmujące się obroną prawa do wyrażania własnego zdania w sieci. Organizacja Article 19 nazywa wyrok „niebezpiecznym precedensem”, który w przyszłości może zostać wykorzystany przez kraje totalitarne i autorytarne do gnębienia i ścigania obywateli o poglądach opozycyjnych. Należy wspomnieć przy tym, że ledwie kilka tygodni temu Trybunał Sprawiedliwości zdecydował, że „prawo do bycia zapomnianym” w Google nie dotyczy osób spoza krajów Unii.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Columbia prezentuje kurtki inspirowane filmem „Gwiezdne Wojny”

Specjalna edycja kurtek Challenger nawiązuje zarówno do jasnej jak i ciemnej strony mocy.

Opublikowane

dnia

przez

Columbia Sportswear prezentuje Challenger – kurtkę z wyjątkowej serii  Star Wars Force Edition, inspirowanej finalnym starciem jasnej i ciemnej strony mocy.  Fani mogą teraz pokazać, z którą częścią bohaterów się identyfikują: wybierając czarną kurtkę „ciemnej strony” z detalami nawiązującymi do Imperium, lub szarą – „jasnej strony” – z elementami odsyłającymi do stylistyki Sojuszu Rebeliantów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Zdjęcia Google z funkcją czatu

Łatwiejsze przesyłanie, komentowanie i zapisywanie fotek.

Opublikowane

dnia

Google wielokrotnie eksperymentowało z komunikatorami i mediami społecznościowymi: Allo okazało się spektakularną porażką, podobnie zresztą jak Google+. Teraz namiastka social media trafi do niespodziewanego miejsca, czyli aplikacji Zdjęcia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera Motoroli One Hyper

Wysuwany aparat przedni, Android 10 i całkiem mocna specyfikacja.

Opublikowane

dnia

Pod szyldem Motoroli od wielu lat produkowane są smartfony ze średniej półki. One Hyper, ich najnowszy model, co prawda nie może konkurować z tegorocznymi flagowcami, ale nie jest takim znowu zwyczajnym „średniaczkiem”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Escobar Fold 1 – składany telefon od brata narkotykowego lorda

Wytrzymalszy od Galaxy Fold, tańszy od iPhone’a.

Opublikowane

dnia

Do składanej rewolucji dołącza kolejny producent, tym razem dość niespodziewany. Kto bowiem wpadłby na to, że brat jednego z najbardziej wpływowych narkotykowych bossów Ameryki Południowej, Pablo Escobara, uraczy technologiczny świat składanym smartfonem?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Qualcomm prezentuje nowe produkty z linii Snapdragon

865 dla flagowców, 765 dla średniaków, 5G dla wszystkich.

Opublikowane

dnia

Nadszedł czas, by poznać procesory, które znajdziemy w większości przyszłorocznych flagowców: rodzina Snapdragon właśnie powiększyła się o kilka nowych propozycji. Podczas konferencji Qualcomm zaprezentował także kolejną edycję swojego ultradźwiękowego czytnika linii papilarnych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne