Połącz się z nami

Technologie

Unia Europejska może nakazać usunięcia szkodliwej zawartości pochodzącej z całego świata

Kontrowersyjny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Opublikowane

dnia

Wczoraj oczy Polaków zwrócone były w stronę decyzji TSUE w sprawie „frankowiczów”, jednak to nie jedyny istotny wyrok, jaki zapadł. Trybunał Sprawiedliwości zadecydował bowiem, że Unia Europejska ma prawo zażądać usunięcia szkodliwej zawartości internetowej nawet wtedy, gdy jej autorami są osoby spoza krajów UE.

Wyrok dotyczy niezbyt znanej w Polsce sprawy Evy Glawischnig-Piesczek, członkini i sekretarz ugrupowania Zielonych w Parlamencie Europejskim, która poprosiła Facebooka o usunięcie oczerniających, skrajnie nieprzychylnych komentarzy na jej temat. Portal odmówił, twierdząc, że działanie to byłoby złamaniem prawa wolnej wypowiedzi.

Sprawa trafiła najpierw do sądu w Austrii, a potem do Trybunału Sprawiedliwości. Ten ostatni wydał wyrok, na mocy którego organy Unii Europejskiej mogą „nakazać dostawcy usług hostingowych usunięcie informacji, których dotyczy nakaz, lub zablokowanie dostępu do tych informacji na całym świecie, w ramach właściwego prawa międzynarodowego”. Oznacza to, że zawartość i komentarze uznane za bezprawne mogą zostać usunięte nawet wtedy, gdy zostaną zamieszczone przez użytkowników spoza krajów członkowskich.

Wyrok spotkał się ze sprzeciwem ze strony Facebooka – Mark Zuckerberg ogłosił, że taka interpretacja prawa jest niezgodna z wewnętrznymi zasadami portalu, a cała sprawa stanowi krok do tyłu w dyskusji nad rolą prawodawców w ograniczaniu wolności słowa w internecie. Facebook zapowiada niezwłoczne odwołanie się od wyroku.

Podobne zarzuty wysuwają organizacje zajmujące się obroną prawa do wyrażania własnego zdania w sieci. Organizacja Article 19 nazywa wyrok „niebezpiecznym precedensem”, który w przyszłości może zostać wykorzystany przez kraje totalitarne i autorytarne do gnębienia i ścigania obywateli o poglądach opozycyjnych. Należy wspomnieć przy tym, że ledwie kilka tygodni temu Trybunał Sprawiedliwości zdecydował, że „prawo do bycia zapomnianym” w Google nie dotyczy osób spoza krajów Unii.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Pixel 4 i Pixel 4 XL oficjalnie

Z zaawansowanym aparatem fotograficznym.

Opublikowane

dnia

przez

Długo czekaliśmy na premierę tego smartfona – oto nowy flagowiec Google, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Chociaż jego specyfikacja wyciekła do sieci już jakiś czas temu, dopiero na konferencji Made by Google 2019 poznaliśmy wszystkie informacje dotyczące telefonu i jego oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne