Mało kto potrafi zliczyć kolejne usługi Google, które oddaje do dyspozycji internautów prosty serwis i powoli dodaje funkcje, które o lata świetlne wyprzedzają konkurencję. Tak też stało się z Gmailem. Nie znaczy to jednak, że Gmaila nie da się ulepszyć.
Gmail już samą swoją gigabajtową pojemnością zrewolucjonizował kilka lat temu rynek usług
e-mailowych, a było to w czasach, gdy inni dostawcy udostępniali pojemność rzędu od kilku do góra kilkudziesięciu megabajtów. Teraz Gmail rozwija się dalej, a jego możliwości mogą bardzo uprościć codzienną pracę.
Zastosuj motywy graficzne
Najnowsza funkcja, jaka zawitała do Gmaila, to obsługa motywów graficznych. Dzięki nim Gmail już nigdy nie będzie tak nudny, jak kiedyś. Łącząc motywy z kolejnymi dodatkami opisanymi w naszym poradniku, możesz uzyskać wręcz zdumiewające efekty. Natomiast korzystając z opcji „Wybierz własne kolory” możesz samodzielnie stworzyć dowolną kompozycję kolorów.
Obecnie Gmail nie pozwala niestety na użycie w kompozycji zewnętrznych plików graficznych. Znając jednak kreatywność i produktywność programistów Google, wkrótce może się to zmienić.
Przetestuj Gmail Labs
Skorzystanie z niektórych opcji udostępnionych użytkownikom Gmaila wymaga przełączenia się na angielską wersję językową, najlepiej „English (US)”. Osoby korzystające z wersji polskiej nie posiadają dostępu m.in. do opcji Labs znajdującej się w ustawieniach Gmaila.
Zachęcamy do wypróbowania angielskiego interfejsu Gmaila, ponieważ nie jest on trudny w obsłudze, a dostarcza wiele interesujących możliwości. Pamiętaj przy tym, że po włączeniu interesujących Cię opcji, możesz ponownie zmienić język na rodzimy, a będą one wciąż działać. Przyjrzymy się teraz kilku ciekawym dodatkom oferowanym przez Gmail Labs.
Gmail Offline
To jeden z najbardziej interesujących dodatków. Dzięki niemu uzyskasz dostęp do interfejsu Gmaila i całego archiwum poczty w trybie offline. Jest to możliwe dzięki wtyczce Gears, wykorzystującej między innymi lekką bazę danych SQLite. Gmail jest drugą po Czytniku RSS aplikacją Google wykorzystującą Gears do działania w trybie offline.
Custom Label Colors
Dzięki temu dodatkowi możesz nadać każdej etykiecie inny kolor tła. Jeżeli aktywnie korzystasz z etykiet do oznaczania różnych rodzajów wiadomości, to na pewno Custom Label Colors będzie należeć do twoich ulubionych dodatków.
Mark as Read Button
To niepozorny, lecz bardzo przydatny dodatek. Dzięki niemu obok przycisku „Delete” pojawia się przycisk „Mark as Read” umożliwiający szybkie oznaczenie wybranych wiadomości, jako przeczytanych.
Multiple Inboxes
Ten absolutnie rewolucyjny dodatek pozwala podzielić skrzynkę odbiorczą na kilka części, a w każdej z nich wyświetlać inne rodzaje wiadomości – np. listy z innego konta, szkice lub wiadomości oznaczone gwiazdką. Jest szczególnie przydatny dla użytkowników prowadzących ożywioną korespondencję z wieloma osobami.
Filter import/export
Kolejny interesujący dodatek pozwala na import i eksport filtrów. Teraz możesz wymieniać się z innymi przydatnymi filtrami. W serwisie Lifehacker.com ukazał się zestaw 10 filtrów, które warto zaimportować do Gmaila: http://lifehacker.com/5167829/ten-must+have-gmail-filters-available-for-download.
Google Docs gadget
Jeżeli zawsze chciałeś wyświetlać dokumenty Google Docs w Gmailu, to ten dodatek umożliwi Ci realizację tego celu. Podobnie Google Calendar Gadget pozwala wyświetlać daty z kalendarza Google.
Add any gadget by URL
Dodatek ten pozwala dodać do Gmaila dowolny inny widget poprzez podanie jego adres URL. Możesz na przykład odwiedzić serwis http://www.google.com/ig/directory?hl=pl&synd=open, wybrać jeden z widgetów i skopiować adres kryjący się pod linkiem „pokaż źródło” (np. http://neccit.co.uk/projects/slownik/pl_dict.xml). Następnie adres ten wpisz w sekcji „Gadgets” w ustawieniach Gmaila. Pamiętaj jednak, że wiele widgetów nie będzie się dobrze prezentować w interfejsie Gmaila ze względu na swoje rozmiary.
Gmail Backup
{link_wew 5120}Gmail Backup{/link_wew} to program, który pozwala na wykonanie kopii bezpieczeństwa wszystkich wiadomości znajdujących się na twoim koncie Gmail wraz z załącznikami i etykietami. Działa pod systemami Windows, Linux i MacOS X.
Czy wykonanie kopii bezpieczeństwa jest tak ważne? Użytkownicy wykorzystujący Gmaila w codziennej pracy z czasem gromadzą w nim sporą liczbę danych – tysiące wiadomości, mnóstwo załączników i wiele etykiet przyporządkowanych do wiadomości. Ewentualna utrata archiwum mogłaby być bolesna.
Przyczyną utraty wiadomości może być zwykły błąd po stronie Google. Zdarzało się już, że w Gmailu niektóre wiadomości po prostu znikały. Zawsze istnieje także ryzyko włamania i złośliwego usunięcia danych. W końcu trzeba się również liczyć z tym, że firma Google może zablokować twoje konto. Wprawdzie raczej nie zdarza się to w przypadku Gmaila, a słyszy się tylko o zamykaniu kont AdSense i AdWords, jednak – jak to się mawia – przezorny zawsze ubezpieczony. Lepiej zakładać, że pewnego dnia nie wszystko może pójść po naszej myśli i wykonać kopię bezpieczeństwa Gmaila.
Po uruchomieniu programu Gmail Backup musisz podać adres e-mail oraz hasło do konta, wybrać folder w którym zostanie zapisana kopia oraz zakres dat. Jeżeli zaznaczysz opcję „Newest email only” to program pobierze na początku całą zawartość konta, a za każdym następnym razem jedynie nowe wiadomości.
Better Gmail
http://lifehacker.com/320618/better-gmail-2-firefox-extension-for-new-gmail
Better Gmail to przygotowane przez serwis Lifehacker.com rozszerzenie dla Firefoksa uzupełniające Gmaila o kilka nowych funkcji. Należy do nich między innymi podkreślanie aktualnego wiersza w spisie wiadomości, wyświetlanie informacji o nieprzeczytanych wiadomościach na pasku adresu w przeglądarce i wyświetlanie ikon obrazujących typ załączników dodanych do wiadomości.
Bardzo przydatne są także opcje ukrywania boksów zawierających czat i zaproszenia oraz możliwość usunięcia licznika przy folderze ze spamem. A to jeszcze nie wszystkie możliwości tego rozszerzenia. Po połączeniu z motywami i dodatkami z Google Labs, tworzą razem unikalną kompozycję, która rzuca na kolana wszelką konkurencję.