Połącz się z nami

Technologie

Udany lot nad kanałem La Manche… na flyboardzie

To druga próba podjęta przez konstruktora urządzenia.

Opublikowane

dnia

Przepłynięcie przez kanał La Manche to prawdziwa próba sił, którą przejdą pomyślnie jedynie najbardziej wytrwali atleci. Okazuje się, że można pokonać go także na inne sposoby, na przykład na… flyboardzie. Udaną próbę podjął w ten weekend francuski wynalazca Franky Zapata.

Pojazd wykorzystany do przelotu to Flyboard Air, zmodyfikowana wersja popularnego flyboardu, notabene również wymyślonego przez Zapatę. Ta klasyczna wersja umożliwia użytkownikowi latanie za pomocą dwóch strumieni wody wystrzeliwanych z deski pod dużym ciśnieniem, ale do działania potrzebuje wielu dodatkowych elementów, w tym połączonego z urządzeniem skutera pełniącego rolę jednostki napędowej.

Flyboard Air został stworzony z myślą o niezależnym lataniu, a zamiast napędu wodnego wykorzystuje turbiny gazowe. Po raz pierwszy przykuł on uwagę mediów w lipcu, gdy Zapata przeleciał na nim nad Paryżem podczas narodowego Dnia Bastylii. Marzeniem wynalazcy było jednak pokonanie kanału La Manche. Pierwsza próba, podjęta niecałe dwa tygodnie temu, skończyła się niepowodzeniem – Zapacie nie udało się poprawnie wymienić plecaka z paliwem, przez co lot musiał zostać przerwany. Drugie podejście okazało się jednak sukcesem.

Podczas lotu Zapata pokonał 35 km z Sangatte we Francji do wsi St Margaret-at-Cliffe w hrabstwie Kent. Lot trwał 22 minuty, podczas których wynalazca zatrzymał się tylko na wymianę plecaka z paliwem. Flyboard Air potrafi rozwinąć prędkości do 170 km/h i latać przez ponad 10 minut bez konieczności lądowania. Technologią zainteresowani są nie tylko komercyjni użytkownicy, ale także francuskie wojsko, które może w przyszłości wykorzystywać latające deski do rekonesansu. W zeszłym roku Zapata otrzymał nawet od rządu Francji grant w wysokości 1,3 mln EUR na rozwijanie Flyboard Air.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Kolejne opóźnienie Huawei Mate X

Sen o składanych smartfonach oddala się coraz bardziej.

Opublikowane

dnia

Z rozrzewnieniem wspominam nutkę ekscytacji, jaką na początku roku budziły we mnie doniesienia o składanych smartfonach. Technologia, choć intrygująca, okazała się niegotowa, a zapowiedziane urządzenia są coraz bardziej opóźniane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

British Airways testuje rozrywkę VR podczas wybranych lotów

Opcja dostępna dla pasażerów pierwszej klasy.

Opublikowane

dnia

Wielogodzinne loty są męczące, o czym szczególnie dobrze wiedzą osoby bojące się latać. Linie lotnicze British Airways znalazły na to sposób – teraz pasażerowie lecący z Londynu do Nowego Jorku będą mogli odbyć podróż w wirtualnym świecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple prowadzi negocjacje ze Spotify

Powodem jest chęć integracji Spotify z Siri.

Opublikowane

dnia

Konflikt pomiędzy Apple i Spotify trwa już od wielu miesięcy ale nie przeszkadza to firmom w prowadzeniu rozmów biznesowych. Według nieoficjalnego raportu, Apple tak bardzo zależy na tym, żeby rozszerzyć umiejętności Siri o kolejne serwisy streamingowe, że rozpoczęło negocjacje ze swoim największym konkurentem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Twitter testuje śledzenie tematów

Informacje wyselekcjonowane za pomocą algorytmów uczenia maszynowego.

Opublikowane

dnia

Społeczność Twittera rządzi się swoimi prawami i jak wszystkie platformy społecznościowe cechuje się dużym wewnętrznym zróżnicowaniem – nie wszyscy korzystają z hasztagów, a w dyskusjach znajdziemy mnóstwo personalnych wtrętów i odbiegnięć od tematu. Czasami utrudnia to poszukiwanie interesujących nas informacji i opinii. Już wkrótce problem ten zostanie rozwiązany poprzez nowe narzędzie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Gry na SNES-a mogą pojawić się na Switchu Online

Nintendo patentuje kompatybilny kontroler.

Opublikowane

dnia

Dla graczy gry retro są okazją do przypomnienia sobie czasów dzieciństwa (lub dowiedzenia się, jak to drzewiej bywało), a dla wydawców – kurą znoszącą złote jajka. Nintendo jest tego świadome, dlatego już wkrótce możemy się spodziewać pojawienia się tytułów ze SNES-a w usłudze Switch Online.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne