Połącz się z nami

Technologie

Udany lot nad kanałem La Manche… na flyboardzie

To druga próba podjęta przez konstruktora urządzenia.

Opublikowane

dnia

Przepłynięcie przez kanał La Manche to prawdziwa próba sił, którą przejdą pomyślnie jedynie najbardziej wytrwali atleci. Okazuje się, że można pokonać go także na inne sposoby, na przykład na… flyboardzie. Udaną próbę podjął w ten weekend francuski wynalazca Franky Zapata.

Pojazd wykorzystany do przelotu to Flyboard Air, zmodyfikowana wersja popularnego flyboardu, notabene również wymyślonego przez Zapatę. Ta klasyczna wersja umożliwia użytkownikowi latanie za pomocą dwóch strumieni wody wystrzeliwanych z deski pod dużym ciśnieniem, ale do działania potrzebuje wielu dodatkowych elementów, w tym połączonego z urządzeniem skutera pełniącego rolę jednostki napędowej.

Flyboard Air został stworzony z myślą o niezależnym lataniu, a zamiast napędu wodnego wykorzystuje turbiny gazowe. Po raz pierwszy przykuł on uwagę mediów w lipcu, gdy Zapata przeleciał na nim nad Paryżem podczas narodowego Dnia Bastylii. Marzeniem wynalazcy było jednak pokonanie kanału La Manche. Pierwsza próba, podjęta niecałe dwa tygodnie temu, skończyła się niepowodzeniem – Zapacie nie udało się poprawnie wymienić plecaka z paliwem, przez co lot musiał zostać przerwany. Drugie podejście okazało się jednak sukcesem.

Podczas lotu Zapata pokonał 35 km z Sangatte we Francji do wsi St Margaret-at-Cliffe w hrabstwie Kent. Lot trwał 22 minuty, podczas których wynalazca zatrzymał się tylko na wymianę plecaka z paliwem. Flyboard Air potrafi rozwinąć prędkości do 170 km/h i latać przez ponad 10 minut bez konieczności lądowania. Technologią zainteresowani są nie tylko komercyjni użytkownicy, ale także francuskie wojsko, które może w przyszłości wykorzystywać latające deski do rekonesansu. W zeszłym roku Zapata otrzymał nawet od rządu Francji grant w wysokości 1,3 mln EUR na rozwijanie Flyboard Air.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Pierwszy w pełni kobiecy spacer kosmiczny

Dwie astronautki wymieniły zepsuty zasilacz.

Opublikowane

dnia

Spacer kosmiczny odbyty jedynie w kobiecym składzie był przez wiele lat jedynie marzeniem. Dopiero w piątek dwie amerykańskie astronautki, Christina Koch i Jessica Meir, po raz pierwszy z powodzeniem spędziły ponad siedem godzin na zewnątrz stacji kosmicznej.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Motorola Razr ze składanym ekranem już w listopadzie

Oficjalny powrót jednego z najbardziej rozpoznawalnych telefonów.

Opublikowane

dnia

Motorola ogłosiła, że w październiku swoją premierę będzie miał telefon z klapką Razr. Wbrew pozorom nie cofnęliśmy się do 2004 roku – nowy Razr to następca kultowego modelu V3, ale wyposażony w pojedynczy, składany ekran.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne