Jeśli do tej pory korzystałeś jedynie z opasek fitness, przesiadka na pełnowymiarowy zegarek sportowy to ekscytujący moment. W przeciwieństwie do swoich mniej zaawansowanych kolegów, mają one szereg specjalistycznych funkcji, takich jak tracking GPS, monitorowanie pracy serca za pomocą sensorów optycznych i tryby pracy dedykowane dla różnych dyscyplin sportowych. Przykładowo, podczas treningu biegowego smartwatche potrafią mierzyć nie tylko podstawowe parametry, ale także tempo i kadencję, co pozwoli ci poprawić technikę biegania.
Zegarki sportowe wywodzą się w prostej linii z tych przeznaczonych do biegania – producenci po prostu wyposażyli je w możliwość śledzenia najróżniejszych dyscyplin, od ćwiczeń na siłowni po wspinaczkę górską, jogę i paddleboarding. Najbardziej zaawansowane modele otrzymały funkcję zapisywania map offline, przez co mogą służyć jako narzędzia nawigacyjne.
Bardziej każualowi miłośnicy ruchu mogą zamiast nich wybrać zwykłe smartwatche. Wiele z nich oferuje te same funkcje treningowe co zegarki sportowe, ale potrafi znacznie więcej: wsparcie dla aplikacji to dla wielu osób nieoceniona pomoc lub motywacja treningowa.
Na rynku dostępne są zarówno modele, które umożliwiają śledzenie wyników w pięćdziesięciu typach treningu i tweetowanie w trakcie ćwiczeń, jak również tańsze, podstawowe zegarki, z pomocą których prześledzisz trasę i statystyki biegu oraz sprawdzisz stan swojego organizmu. Wybór zależy jedynie od ciebie.
Testujemy…
Fitbit Versa 2
Specyfikacja
- Ekran 300×300 px AMOLED
- Czas pracy na baterii ok. 5 dni
- Koperta aluminiowa
- Wymiary 25 x 25 x 12,7 mm
- Waga 40 g
- Cena 900 PLN
Na pierwszy rzut oka: Producent dość późno wszedł na rynek smartwatchy – gdy do sklepów trafiała pierwsza generacja Versy, Garmin i Apple miały wyrobioną renomę i grono fanów. Zegarek od Fitbita zdobył jednak popularność wśród użytkowników zwracających uwagę przede wszystkim na cenę. Versa 2 oferuje pojemniejszy akumulator, integrację z Alexą i monitorowanie poziomu tlenu we krwi. Czy pozwoli jej to pokonać konkurentów?
Garmin Forerunner 945
Specyfikacja
- Ekran 240×240 px
- Czas pracy na baterii tryb smartwatcha: do 2 tygodni, tryb GPS: do 10 godzin
- Koperta polimer wzmacniany włóknami
- Wymiary 47 x 47 x 13,7 mm
- Waga 50 g
- Cena 2 630PLN
Na pierwszy rzut oka: Garmin specjalizuje się w projektowaniu sprzętu sportowego, więc nic dziwnego, że ich flagowy zegarek biegowy jest po brzegi wypełniony funkcjami. Mocny akumulator, kolorowe mapy i tryb śledzenia właściwie każdej dyscypliny sportowej to intrygujące funkcje, ale żeby z nich skorzystać, musimy zapłacić naprawdę sporo.
Apple Watch Series 5
Specyfikacja
- Ekran 40 mm: 394×324 px; 44 mm 448×368 px
- Czas pracy na baterii do 18 godzin
- Koperta aluminium/stal nierdzewna
- Wymiary 40 x 34 x 10,74 mm/44 x 38 x 10,74 mm
- Waga 30,8 – 47,8 g
- Cena Od 2 000 PLN
Na pierwszy rzut oka: Gratka dla posiadaczy iPhone’ów – od tego zegarka wszystko się zaczęło. W porównaniu z propozycjami Garmina i Fitbita, Apple Watch jest mniej sportowy, a bardziej wszechstronny, chociaż nie należy zapominać, że pod względem funkcji fitness może z nimi spokojnie rywalizować.
SPRZĘT 01: Fitbit Versa 2
Nowy zegarek sportowy od Fitbit to najbardziej atrakcyjny sprzęt, jaki do tej pory pojawił się w ofercie producenta – znana z poprzedniej generacji inspiracja Apple Watchem pozostała, ale dzięki smuklejszej kopercie i wykończeniu z gładkiego, anodyzowanego aluminium Versa 2 wygląda wyjątkowo dobrze.
Kwadratowy wyświetlacz AMOLED jest jasny, kolorowy i ostry; może on pracować w trybie „always on”, czyli zawsze włączonym – pozwoli ci to sprawdzić parametry treningu bez konieczności wybudzania urządzenia z uśpienia. Integracja z Amazon Alexą daje dostęp do standardowych funkcji (wiadomości, pogody, sterowania odtwarzaniem muzyki i inteligentnym domem) oraz dodatkowych umiejętności Fitbit, pozwalających na głosowe rozpoczęcie treningu. Zegarek nie reaguje jednak na słowo „Alexa”, ale na wciśnięcie odpowiedniego przycisku, a odpowiedzi asystentki pojawiają się na ekranie.
Urządzenie otrzymało narzędzia do śledzenia i analizy cyklu snu
Według producenta, akumulator Versy 2 ma wystarczać na „5+” dni, czyli o jakieś 25% dłużej od poprzedniej generacji. Na dodatek urządzenie otrzymało narzędzia do śledzenia i analizy cyklu snu – każda drzemka oceniana jest w 100-stopniowej skali, a w lutowej aktualizacji oprogramowania znalazła się funkcja śledzenia poziomu tlenu we krwi. Wykorzystuje ona umieszczone w zegarku czujniki podczerwieni; gdy wykryją one nagłe, gwałtowne zmiany wysycenia krwi użytkownika tlenem, Versa 2 poinformuje go o tym po przebudzeniu: wahania te mogą wskazywać na problemy z oddychaniem w trakcie snu. Dzięki kompleksowym funkcjom diagnostycznym to doskonały wybór dla osób cierpiących na cukrzycę, bezdech senny i zaburzenia snu.
Jeśli zależy ci przede wszystkim na fitnessie, a nie wellnessie, propozycja Fitbit oferuje całkiem sporo. Sprzęt automatycznie śledzi twoją aktywność, monitoruje tętno i pozwala skorzystać z 15 trybów zaprojektowanych z myślą o różnych ćwiczeniach – katalog dyscyplin obejmuje wszystkie najpopularniejsze sporty. Szkoda tylko, że tracking biegów, wspinaczek i przejażdżek rowerowych wymaga skorzystania z GPS-a w telefonie, Versa 2 nie otrzymała bowiem wbudowanego modułu.
Podobnie jak Versa i Versa Lite, nowa generacja zegarka od Fitbit charakteryzuje się lekką, niewielką konstrukcją. Na masywnych nadgarstkach prezentuje się ona dość pociesznie, ale dla większości osób będzie to optymalny wybór.
SPRZĘT 02: Garmin Forerunner 945
Jeśli marka wycenia swój produkt na kwotę z wyższej półki, mamy prawo oczekiwać, że będzie on naprawdę wyjątkowy. W przypadku Garmina Forerunner 945 to dość dyskusyjna kwestia – z jednej strony oferuje on więcej możliwości niż propozycja Apple czy Fitbit, ale jego wysoka cena i mnóstwo opcji mogą zniechęcić większość użytkowników.
Forerunner 945 potrafi bardzo długo pracować na baterii: zaawansowany moduł GPS od Sony i udoskonalone oprogramowanie wydłuża ten czas do maksymalnie 60 godzin w trybie UltraTrac, który automatycznie wyłącza GPS, kiedy z niego nie korzystasz. Gdy lokalizacja jest aktywna przez cały czas, bateria starcza na około 10 godzin pracy, a w trybie smartwatcha, bez GPS-a, sprzęt może działać przez dwa tygodnie.
Jeśli lubisz słuchać muzyki podczas treningu, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – Forerunner 945 może być zsynchronizowany z kontem Spotify, a dzięki Bluetoothowi łączy się ze słuchawkami. Ponadto otrzymał on wsparcie dla kolorowych map offline, co ułatwia trening w mieście i na szlaku.
Forerunner 945 może być zsynchronizowany z kontem Spotify
Umieszczone na spodzie koperty czujniki optyczne potrafią mierzyć tętno i monitorować pracę serca, jak również określać stopień wysycenia krwi tlenem. Dzięki funkcji Training Load Focus możesz posortować swoje treningi pod względem struktury i intensywności, co przyda się w trakcie przygotowań do wyścigu. Odczyty są precyzyjne poza tymi dotyczącymi pływania – nie polegalibyśmy na nich nawet na miejscu półprofesjonalisty.
Zegarek można umieścić na inteligentnym pasku z pomiarem pracy serca lub wodoodpornej opasce dla pływaków, a po sparowaniu z miernikami mocy na pedałach posłuży on jako kompaktowy licznik rowerowy. Dodatkowe funkcje umożliwiają także śledzenie ćwiczeń na bieżni, podnoszenia ciężarów i treningu cardio.
Brzmi świetnie, ale większość sportowców-amatorów w życiu nie skorzysta z tych funkcji, a mnogość dostępnych statystyk i cena urządzenia mogą ich skutecznie odstraszyć. Forerunner 945 to jeden z tych sprzętów, które przydadzą się właściwie tylko profesjonalistom i to też o bardzo specyficznym guście i potrzebach – jeśli biegasz tylko okazjonalnie, zwróć uwagę na pozostałe produkty.
SPRZĘT 03: Apple Watch Series 5
Apple Watch nie jest stricte produktem fitness, ale dzięki bogatemu wyborowi narzędzi monitorowania aktywności i zdrowia stał on się jednym z najpopularniejszych zegarków sportowych świata. Niektórzy użytkownicy kupują go po to, by liczyć kroki i zapisywać dane treningowe, a innym zależy przede wszystkim na funkcjach smartwatcha – ze śledzenia aktywności korzystają niejako przez przypadek (lub w ogóle).
W porównaniu do czwartej generacji urządzenia, Series 5 dodaje stosunkowo mało nowości. Najważniejszą z nich jest zawsze włączony ekran, dzięki któremu możesz mieć stały podgląd na to, co akurat pokazuje wyświetlacz, bez konieczności wybudzenia smartwatcha poprzez ruch nadgarstka. Dzięki zmiennemu odświeżaniu ekranu funkcja ta zużywa mniej baterii, niż mogłoby się wydawać, chociaż w porównaniu do dedykowanych zegarków sportowych akumulator i tak wyczerpuje się szybciej. Właśnie dlatego Apple Watch nie ma funkcji monitorowania snu – noc jest okazją do podładowania baterii.
Pod względem funkcji fitness zegarek Apple daje radę
Pod względem funkcji fitness i zdrowotnych zegarek Apple daje radę. Liczenie kroków, pomiar tętna i poziomu tlenu we krwi, monitorowanie pracy serca, spalanie kalorii – smartwatch bez problemu wykonuje wszystkie te czynności, prezentując dokładne, precyzyjne wyniki. Na pochwałę zasługuje w szczególności ta ostatnia funkcja, w wielu zegarkach sportowych i opaskach fitness traktowana po macoszemu. Przeprowadzony przez nas test wykazał, że wyniki pomiarów wykonanych Apple Watchem okazały się zbliżone do tych, które wskazały profesjonalne sprzęty wykorzystywane w medycynie sportowej.
Gdy dorzucimy od tego fantastycznie działający GPS, bogaty zestaw aplikacji dodatkowych, bardzo dobre wykrywanie aktywności fizycznej i możliwość strumieniowania muzyki do słuchawek Bluetooth (pliki możesz zapisać w pamięci zegarka), otrzymamy sympatyczny sprzęt nie tylko na trening.
Powinieneś pamiętać, że Apple Watch nie ma kompatybilności z Androidem. Może on oczywiście działać bez połączenia ze smartfonem, ale jeśli nie posiadasz iPhone’a, będziesz zmuszony zrezygnować z niektórych funkcji… lub wydać ciężko zarobione pieniądze na urządzenie z iOS. Wybór należy do ciebie.
Werdykt
#1 FITBIT VERSA 2 84/100
Plusy Lekka, wytrzymała koperta z anodyzowanego aluminium. Jasny, wyraźny ekran AMOLED z funkcją „always on”. Wsparcie dla Alexy. Rozbudowany katalog funkcji aktywnych i monitorowania snu. Długi czas pracy na jednym ładowaniu. Korzystna cena.
Minusy Brak modułu GPS – aby śledzić trasę niezbędne jest połączenie ze smartfonem. Niewielka tarcza śmiesznie wygląda na masywnych nadgarstkach.
Podsumowując To najlepszy zegarek sportowy w ofercie Fitbit, idealny dla każdego, kto szuka motywacji do ćwiczeń. Doskonale zadba on o twoje zdrowie nie tylko podczas nich, ale także w trakcie odpoczynku.
#2 APPLE WATCH SERIES 5 79/100
Plusy Stylowy design. Wsparcie dla aplikacji zewnętrznych oraz łączności Bluetooth.
Minusy Nie działa z Androidem. Krótki czas pracy na jednym ładowaniu. Wysoka cena.
Podsumowując Wspaniała propozycja dla osób, które lubią urozmaicać swoje treningi i są posiadaczami iPhone’ów.
#3 GARMIN FORERUNNER 945 69/100
Plusy Dokładne śledzenie aktywności. Pojemny akumulator.
Minusy Wysoka cena. Design. Liczba opcji i statystyk może przerażać. Niedokładne pomiary w trakcie pływania.
Podsumowując To propozycja dla zapalonych sportowców, marzących o poprawie wyników… i właściwie tylko dla nich.