W obliczu nieustannie powiększających się multimedialnych zbiorów oraz rosnącej liczby urządzeń, na których chcielibyśmy uzyskać do nich dostęp, zakup sieciowego dysku prędzej czy później staje się po prostu nieunikniony.
Jeśli chcemy nabyć funkcjonalny sprzęt, którego konfiguracja nie przyprawi nas o siwe włosy, to jedną z ciekawszych propozycji jest bez wątpienia najnowszy produkt firmy Seagate.
Nazwa Personal Cloud mówi sama za siebie, gdyż po podłączeniu dysku do zasilania oraz domowego routera niemalże z marszu otrzymujemy dostęp do osobistej internetowej chmury. Poza plikami wrzuconymi bezpośrednio na dysk zamknięty w kanciastej, ale zarazem schludnie wykonanej obudowie, użytkownik ma możliwość tworzenia kopii danych z komputerów i – uwaga – przypisanych do dysku urządzeń mobilnych. Przechowywane w chmurze pliki mogą być przesyłane strumieniowo do każdego sprzętu skojarzonego z dedykowaną opisywanemu produktowi aplikacją oraz urządzeń komunikujących się za pomocą standardu DLNA, czyli np. konsol PS3/PS4/X360/XONE. Opisując funkcje urządzenia Seagate koniecznie trzeba też wspomnieć o jego kompatybilności z usługami Dropbox i Dysk Google – opcja szybkiej synchronizacji/backupu danych zapisanych na tamtejszych serwerach dla wielu osób może okazać się niesamowicie przydatna.
Parę zdań warto poświęcić również mobilnemu oprogramowaniu. Przy pierwszym kontakcie potrafi odrzucić ono liczbą dostępnych opcji upchanych w niespecjalnie czytelny interfejs, jednak po pewnym czasie spędzonym na nauce układu menusów szybko można okiełznać jego obsługę. Z wykorzystaniem smartfona lub tabletu możemy kontrolować niemalże każdy aspekt związany z udostępnianiem danych oraz ich zarządzaniem, począwszy od ustalania zakresu i źródła kopiowanych plików, a skończywszy na precyzyjnym określaniu parametrów synchronizacji między poszczególnymi sprzętami bądź usługami. Sporym zawodem jest brak możliwości tworzenia/usuwania folderów z poziomu urządzenia mobilnego, ale to niedociągnięcie zostanie pewnie szybko wyeliminowane w momencie którejś z najbliższych aktualizacji software’u.
{SUCHE FAKTY}
1/ Kopie zapasowe
Dysk firmy Seagate umożliwia wykonanie backupu danych znajdujących się zarówno na komputerowych dyskach twardych, jak i plików zapisanych w pamięci urządzeń mobilnych.
2/ Oprogramowanie
Seagate dostarczył sporą liczbę przydatnych aplikacji. Posiadają one mnóstwo funkcji, jednakże ich interfejs nie jest zbyt przyjazny dla początkującego użytkownika.
3/ Jakość/cena
Kwota 1 600 PLN może na pierwszy rzut oka wydawać się dość spora, ale warto mieć na uwadze, że otrzymujemy tutaj sprzęt z naprawdę niezłymi możliwościami.
{SPECYFIKACJA}
POJEMNOŚĆ 4 TB (dostępne także 3/5 TB)
ŁĄCZNOŚĆ Ethernet, USB 2.0, USB 3.0
WYMIARY 235x119x47 mm
WAGA 1,38 kg
{GORĄCA CECHA}
Wielozadaniowość
Poza faktem współpracy z praktycznie każdym urządzeniem wyposażonym w dostęp do sieci, ogromną zaletą produktu Seagate jest obsługa/synchronizacja plików zapisanych na serwerach Dropboxa lub dysku Google.
Ocena
Zdaniem T3
Seagate’owi udało się stworzyć dysk NAS dla mas – prosta obsługa i wysoka funkcjonalność z pewnością przekonają do niego niejednego fana chmur.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena