Jak każdy flagowiec, Galaxy S10+ pokazywał szczyt technologicznego zaawansowania Samsunga i dawał przedsmak tego, co czeka na nas po premierze modelu 5G. S10e to model o zupełnie innym przeznaczeniu, który ma łączyć rozsądną cenę z bogactwem funkcji. Literka „e” w nazwie oznacza podobno „esencję” – w telefonie Samsunga znajdziemy przede wszystkim niezbędne funkcje, ale także sporo miłych dodatków.
E-kspresowy
Mimo niższej ceny S10e został starannie zaprojektowany. Gdy weźmiesz telefon w dłoń, od razu zwrócisz uwagę na jego doskonałe wykonanie, z wyprofilowanym szklanym przodem i wycięciem Infinity-O na czele. Ekran ma przekątną 5,8 cala, czyli mniejszą niż w przypadku S10 i S10+. Daje to ograniczoną ilość miejsca na wyświetlanie zawartości apek, ale za to ułatwia obsługę telefonu jedną ręką.
Wyświetlacz OLED jest wyjątkowo dobry nawet jak na wysokie standardy Samsunga. Rozdzielczość 2280×1080 px, chociaż niższa od innych urządzeń z serii S10, zapewnia ostry obraz, a duża jasność pozwala cieszyć się bogatą paletą kolorów. Żywe, nasycone barwy i głębokie czernie wyglądają świetnie na zdjęciach, obrazach i w filmach. Telefon otrzymał wsparcie dla standardu HDR10, więc obsługująca go zawartość prezentuje się szczególnie efektownie.
Wewnątrz znajdziesz ten sam procesor, co w Galaxy S10 i S10+: Exynosa 9820, któremu towarzyszy 6 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Na polski rynek nie trafiła wersja z 8 GB/256 GB, ale to niewielka strata – karta SD zapewni ci dodatkowe miejsce na zdjęcia i pliki (chociaż zamiast dedykowanego slotu mamy jedynie hybrydowy Dual SIM), a wydajność S10e porównywalna jest z droższymi modelami. Aplikacje i programy śmigają na nim aż miło; na dodatek nawet zasobożerne gry działają szybko i bez przycinania się w wysokich ustawieniach graficznych. Niestety, przy długiej, intensywnej pracy, telefon potrafił się dość mocno zagrzać.
E-legancki
Aparat to jeden z nielicznych elementów, po których widać, że to budżetowa wersja flagowca. Zamiast potrójnego układu otrzymasz podwójny – Samsung zrezygnował z optycznego zoomu 2x obecnego w pozostałych flagowcach. Mimo tego trudno narzekać na fotograficzne możliwości S10e. Obiektyw o superszerokim kącie widzenia pomaga uchwycić ciekawe kompozycje, stabilizacja obrazu i zmienne rozwarcie przysłony pozwalają na robienie profesjonalnie wyglądających fotek, a tryb rozmywania tła działa całkiem nieźle, chociaż nie jest aż tak wyrafinowany jak w S10 i S10+. Nawet bez dodatkowego obiektywu możesz tu rozwinąć swoje fotograficzne skrzydła.
Akumulator o pojemności 3 100 mAh wystarczał nam na cały dzień korzystania z telefonu – wieczorem powinieneś mieć do dyspozycji jeszcze 15-20% naładowania. Jedna godzina strumieniowania wideo przez Netflix wyczerpywała około 11% baterii – to lepszy wynik niż w przypadku większych modeli.
Smartfon może być ładowany przewodowo (tutaj przyda się technologia szybkiego ładowania) lub indukcyjnie. To ostatnie ładowanie działa zresztą w obydwie strony, więc S10e może ci posłużyć jako powerbank dla mniejszych gadżetów. Nie zabrakło także miejsca dla minijacka 3,5 mm, wciąż bardzo popularnego wśród miłośników mobilnego audio.
E-konomiczny
Galaxy S10e działa na Androidzie 9 Pie, ale wiadomo, że na pewno otrzyma wsparcie dla kolejnej wersji systemu. Nakładka graficzna Samsung One UI pozostaje jednym z najwygodniejszych w obsłudze interfejsów, łącząc cieszący oko design z doskonałą funkcjonalnością. Wprowadza ona także kilka dodatków do Androida, w tym dedykowany tryb gamingowy i przydatny tryb wideo, bez nadmiernego zaśmiecania systemu operacyjnego. Podczas testów nie spotkaliśmy się z żadnymi poważnymi błędami w jej działaniu.
Samsung Galaxy S10e wygląda i działa jak sprzęt premium. Ten niewielki telefon potrafi naprawdę sporo, a do tego bardzo dobrze wygląda. Czego chcieć więcej? Cóż, jeśli preferujesz większe ekrany i potężniejsze aparaty fotograficzne, powinieneś raczej zwrócić uwagę na pozostałe telefony w linii. Miłośnicy kompaktowych urządzeń będą jednak usatysfakcjonowani tym uroczym i funkcjonalnym sprzętem.
Specyfikacja
- Cena 3 300 PLN
- Procesor Exynos 9820
- Ekran 5,8 cala AMOLED 2280×1080 px
- RAM 6 GB
- Pamięć wewnętrzna 128 GB
- Bateria 3 100 mAh
- Aparat tylny podwójny 12 Mpix + 16 Mpix
- Aparat przedni 10 Mpix
- System operacyjny Android 9.0, One UI
- Wymiary 142,2 x 69,9 x 7,9 mm
- Waga 150 g
Werdykt
NASZYM ZDANIEM…
To chyba najlepszy spośród telefonów o ekranie mniejszym niż 6 cali. Oferuje on wydajność i jakość wykonania rodem z flagowca w przyjaźniejszej dla portfela cenie.
Plusy
Stylowy design, ostry i kolorowy ekran, wytrzymała bateria i bardzo dobra wydajność w rozsądnej cenie.
Minusy
Brak optycznego zoomu. Tendencje do nadmiernego nagrzewania się.