Testowany Galaxy Gear od Samsunga miał nas przekonać, że idea korzystania z inteligentnych zegarków naprawdę ma sens – ku naszemu sporemu zawodowi, tak się niestety nie stało.
GG wykonany jest estetycznie, ale połączenie gumowego paska oraz koperty wykonanej ze szczotkowanego metalu nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Centralnym elementem konstrukcji jest 1,6-calowy kwadratowy wyświetlacz Super AMOLED, który pomimo swych niewielkich rozmiarów cechuje się dużą wyrazistością i czytelnością.
Głównym konceptem dla tego typu urządzeń miała być współpraca ze smartfonami w zakresie prostego odbierania/wykonywania połączeń lub informowanie o różnego rodzaju przychodzących wiadomościach tekstowych. O ile z tego pierwszego zadania GG wywiązuje się bardzo solidnie, tak w przypadku drugiej kwestii rozczarowuje, gdyż nie jest on w stanie powiadomić użytkownika chociażby o przyjściu maila, nie mówiąc już o braku wsparcia dla informacji z portali społecznościowych. Świetnym bajerem tego zegarka jest kamera 1,9 Mpix wbudowana w jego pasek. Jak na swoje parametry robi ona naprawdę niezłe fotki, umożliwiając również kręcenie filmów w rozdzielczości 720p – jeśli chcesz sfotografować coś „na szybko”, to sprzęt ten stanowi wyjątkowo efektywną alternatywę dla znajdującego się w kieszeni smartfona.
Jako minus trzeba uznać brak wodoodpornej konstrukcji, co w przypadku każdego (a już zwłaszcza takiego) zegarka powinno być standardem, bo przecież trudno sobie wyobrazić, że przy każdym myciu rąk czy niespodziewanej ulewie konieczne miałoby być jego zdejmowanie z ręki…
Na koniec zostawiliśmy sobie największy absurd, mianowicie kompatybilność tego gadżetu z urządzeniami mobilnymi. W chwili swej premiery, GG jest w stanie współpracować z – uwaga – „aż” dwoma: Galaxy Note 3 i Note 10.1. Tak, tak, posiadacze Galaxy S4, HTC One czy Xperii Z będą musieli poczekać, zanim Samsung uczyni swój zegarek bardziej otwartym na swych mobilnych partnerów.
Reasumując – miał być hit, a wyszło coś, co trudno nazwać funkcjonalnym urządzeniem, dla którego warto byłoby sięgnąć do portfela…
Specyfikacja
PROCESOR 800 MHz
PAMIĘĆ 512 MB
ŁĄCZNOŚĆ Bluetooth, NFC, wbudowany mikrofon
WYŚWIETLACZ 1,6 cala, 320×320 pikseli
KAMERA 1,9 Mpix
ROZDZIELCZOŚĆ FILMÓW 720p
POJEMNOŚĆ BATERII 315 mAh
Gorąca cecha
ROZMOWY TELEFONICZNE
Odbieranie połączeń przychodzących jest wyjątkowo wygodne. Wystarczy tylko dotknąć jednej z dwóch ikonek na wyświetlaczu, by rozpocząć rozmowę. Inna sprawa, że rozmawiając ze swoim zegarkiem możemy wyglądać „nieco” dziwnie.
Suche fakty
FUNKCJONALNOŚĆ
Brak wodoodporności, słabe opcje kontroli odtwarzanych ze smartfona utworów muzycznych oraz (mamy nadzieję, że chwilowy) brak większej ilości dedykowanych aplikacji.
APARAT
W pasku umieszczona została kamerka 1,9 Mpix. Poza możliwością błyskawicznego robienia nieźle wyglądających zdjęć, pozwala także na rejestrowanie filmów w rozdzielczości 720p.
BATERIA
Przy w miarę umiarkowanym korzystaniu z zegarka, jego bateria wyczerpuje się po około dobie.
Ocena
Zdaniem T3
Technicznie nie jest to zły sprzęt. W praktyce mamy jednak do czynienia z mało przydatnym gadżetem, za którego cenę można już kupić niezłego smartfona.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena