Te wysokiej klasy kompakty zawstydzają aparaty, które znajdziemy w nawet najdroższych smartfonach.
Sprzedaż zwyczajnych aparatów stopniowo załamuje się, w miarę jak kamery obecne w smartfonach są ulepszane w zastraszającym tempie. Przetestowane przez nas modele kompaktów to zdecydowanie najwyższa klasa w swojej kategorii. Oferują jakość zdjęć niemal na poziomie lustrzanek, a jednocześnie są na tyle małe, że mieszczą się w ciut większej kieszeni…
Bardzo dobre parametry tych kompaktów sprawiają, że za każdym razem wykonasz nimi porządne zdjęcia, osiągając maksimum jakości przy minimalnym nakładzie pracy. Są niewielkie, mają gorące stopki przydatne do podpięcia lamp błyskowych czy wizjerów i przyciągają wzrok swym wyglądem. Ale który z nich powinien trafić do twojej kieszeni?
{Pretendenci}
Pięć kompaktowych aparatów: który z nich jest najlepszy?
SONY CYBER-SHOT DSC-RX100
2 250 PLN, www.sony.pl
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ 3-calowy LCD, 1 228 000 punktów
SENSOR 20,2 Mpix, 13,2×8,8 mm Exmor CMOS
OBIEKTYW 28-100 mm
ZOOM 3,6x
FILMY 1080p przy 50 kl./s
ZAKRES ISO 125-25 600
ŁĄCZNOŚĆ microUSB, USB, HDMI, HDMI mini
ŻYWOTNOŚĆ BATERII 330 zdjęć
Wysokość 58 mm
Szerokość 101 mm
Grubość 36 mm
Waga 213 g
WYŚWIETLACZ
3-calowy ekran LCD o najlepszej w teście rozdzielczości.
KONTROLA
Małe przyciski doprowadzają cię do szału? Użyj obręczy obiektywu.
OBIEKTYW
28-100 mm z 3,6-krotnym zoomem o maksymalnej aperturze f/1.8.
KONSTRUKCJA
Wzmacniana obudowa wykonana z lekkiego aluminium.
Łatwy w obsłudze wysokiej jakości kompakt oferujący wyśmienite rezultaty.
Lekka aluminiowa obudowa, skrywa w sobie 20,2-megapikselową matrycę, której bliżej do tych montowanych w lustrzankach cyfrowych, aniżeli w aparatach. Model został wyposażony w jasny obiektyw z aperturą f/1.8 pozwalający na uzyskanie jakości zarezerwowanej dla lustrzanek i posiadający 3,6-krotny optyczny zoom, będący ekwiwalentem ogniskowej 28-100 mm. Zakres ISO osiąga wartość 25 600, co pozwala osiągać bardzo dobre efekty w słabych warunkach oświetleniowych.
Nie ma jednak róży bez kolców – jedną z głównych wad tego aparatu są małe i niezbyt wygodne przyciski sterujące. Na szczęście niektóre niedogodności rekompensuje pierścień na obiektywie, któremu użytkownik może przypisać do 7 różnych funkcji, takich jak np. ustawienie ostrości czy nałożenie na obraz filtrów i efektów jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki. Dedykowany przycisk wideo pozwala na łatwe nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p przy 50 klatkach na sekundę.
Aparat został wyposażony w przejrzysty 3-calowy ekran, który musi zastąpić brak gorącej stopki, pozwalającej na dołączenie do aparatu wizjera. Niezbędna za to okazała się lampa błyskowa, która – kiedy zajdzie potrzeba – wysuwa się z obudowy aparatu niczym miniaturowy peryskop.
Jakość wykonywanych przez RX100 zdjęć nie ustępuje pod żadnym względem jego klasie. Świetna ostrość, ogrom detali i bardzo dobra głębia pokazują, że aparat kompaktowy wcale nie musi robić słabych zdjęć. Nagrania Full HD ze stereofonicznym dźwiękiem również wypadają bez najmniejszych zarzutów, ale trzeba pamiętać, by przypadkiem nie zasłonić palcami mikrofonów na górze obudowy.
Pomimo braku gorącej stopki i związanymi z tym ograniczeniami w rozbudowie, RX100 posiada wszystko, czego mógłbyś wymagać od aparatu. Doskonałe wykonanie, optyka i elektronika, pozwolą nawet amatorom bez wiedzy fotograficznej osiągać wspaniałe rezultaty.
Lubimy Dużą matrycę, solidną obudowę, świetny pierścień obiektywu.
Ale Brak gorącej stopki, nieduże przyciski i niezbyt przemyślane położenie mikrofonów.
Zdaniem T3 Wszystko czego potrzebujesz do „profesjonalnej” fotografii bez posiadania profesjo- nalnych umiejętności.
{AKCESORIA}
Manfrotto StilePlus Diva
Każdy z tych aparatów łatwo zmieści się w kieszeni, ale gdy zachodzi potrzeba nieco większej ochrony, to zakup mocnej 10-calowej torby okaże się przemyślaną decyzją.
200 PLN, www.manfrotto.com
Nikon Coolpix A
3 400 PLN, www.nikon.pl
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ 3-calowy LCD, 921 000 punktów
SENSOR 16,2 Mpix, CMOS
OBIEKTYW stałoogniskowy 18,5 mm
ZOOM 1x
FILMY 1080p przy 30 kl./s
ZAKRES ISO 100-25 600
ŁĄCZNOŚĆ USB 2.0, HDMI mini, gorąca stopka
ŻYWOTNOŚĆ BATERII 230 zdjęć
Wysokość 64 mm
Szerokość 111 mm
Grubość 40 mm
Waga 299 g
WYŚWIETLACZ
Wyraźny 3-calowy ekran LCD.
KONTROLA
Mnóstwo wygodnych w użyciu przycisków i pokręteł.
OBIEKTYW
Brak zooma. Ogniskowa ustawiona na sztywno sprawdza się przy szerokokątnych ujęciach.
KONSTRUKCJA
Sztywna obudowa wzmacniana magnezem.
Podzespoły z lustrzanki zamknięte w kompaktowej obudowie, które będą cię słono kosztować…
Zacznijmy może od sprawy najważniejszej – Nikon Coolpix A ponad 2-krotnie przebija cenowo wszystkie testowane przez nas aparaty. Czy warto tyle przepłacać za kompakt i czy nie lepiej zastanowić się nad lustrzanką z prawdziwego zdarzenia?
Jest to najmniejszy aparat w którym zastosowano matrycę APS-C znaną do tej pory z lustrzanek Nikona. Posiada ona rozdzielczość 16,2 megapiksela i potrafi zarejestrować niesamowitej jakości obrazy. Aparat został wyposażony w obiektyw o jasności f/2.8, ale z powodu stałej ogniskowej nie posiada zoomu optycznego, którego brak dla wielu osób może okazać się kluczowym czynnikiem przy zakupie aparatu. To wszystko prowadzi do tego, że sprzęt doskonale nadaje się do robienia szerokokątnych zdjęć krajobrazów i fotek grupowych, ale do uniwersalnych jest go trudno zaliczyć. Producent wyposażył aparat w gorącą stopkę, więc bez najmniejszego problemu można go rozbudować o dodatkowe akcesoria takie jak lampę błyskową, wizjer optyczny czy nawet moduł GPS. Dzięki wysokiej wartości ISO sięgającej aż 25 600, zdjęcia w złych warunkach oświetleniowych powinny wyglądać nieźle.
Spora liczba pokręteł i przycisków dedykowanych poszczególnym funkcjom aparatu daje ogromną kontrolę nad urządzeniem. Dodatkowo, zmiany ostrości można dokonać przez pierścień na obiektywie.
Filmy rejestrowane są w rozdzielczości 1080p przy 30 klatkach na sekundę – całkiem dobrze, ale w teście tym znajdują się inne urządzenia mogące pochwalić się większą liczbą filmowych fps-ów. Oprócz kilku wstępnie zoptymalizowanych trybów robienia zdjęć, Coolpix A nie posiada zbyt wielu efektów i filtrów, którymi obecnie mogą pochwalić się nawet smartfonowe aplikacje. Płacisz tu przede wszystkim za doskonałe wykonanie i niewielkie rozmiary obudowy mieszczącej w sobie sensor APS-C. To świetny aparat, ale korzyści wynikające z posiadania tej matrycy nie są aż tak wielkie, aby przeznaczać na aparat kompaktowy tak dużą kwotę.
Lubimy Najmniejszy na świecie kompakt z matrycą APS-C.
Ale Szalenie drogi, brak możliwości zmiany ogniskowej, krótkie działanie na baterii.
Zdaniem T3 Aparat kompaktowy z podzespołami i ceną lustrzanki, któremu przydałoby się nieco więcej uniwersalności.
{AKCESORIA}
Nikon WU-1a
Coolpix A nie przejmuje się nowoczesnymi funkcjami, koncentrując się na jakości obrazu, jednak dzięki temu adapterowi możesz zapewnić mu łączność Wi-Fi.
220 PLN, www.nikon.pl
OLYMPUS STYLUS XZ-2
1 850 PLN, www.olympus.pl
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ 3-calowy dotykowy LCD, 920 000 punktów
SENSOR 12 Mpix 1/1,7 cala CMOS
OBIEKTYW 28-112 mm
ZOOM 4x
FILMY 1080p przy 30 kl./s
ZAKRES ISO 100-12 800
ŁĄCZNOŚĆ USB 2.0, HDMI mini, gorąca stopka, bezprzewodowy przesył danych przez kartę FlashAir
ŻYWOTNOŚĆ BATERII 310 zdjęć
Wysokość 65 mm
Szerokość 113 mm
Grubość 64 mm
Waga 346 g
WYŚWIETLACZ
Dotykowy uchylny ekran LCD ułatwia robienie nietypowych ujęć.
KONTROLA
Obręcz na obiektywie do sterowania zoomem, aperturą i prędkością migawki.
OBIKETYW
Nawet przy dużym zoomie oferuje dobre naświetlenie, świetne kolory i detale.
KONSTRUKCJA
Wytrzymałe materiały i skórzany uchwyt.
Stylowy z nazwy i wyglądu, Olympus jawi się jako bardzo udany kompakt.
XZ-2 sprawia wrażenie uboższej wersji modeli CSC z serii PEN. Z drugiej strony, zamontowano w nim procesor obrazu TruePic V1, który do tej pory zarezerwowany był dla aparatu Olympus MO-D, którego cena waha się w okolicach 4 000 PLN. Jest to także jedyny z testowanych przez nas aparatów z ekranem dotykowym, który zdecydowanie ułatwia obsługę urządzenia zwiększając jego intuicyjność. Sam wyświetlacz posiada jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę w postaci możliwości jego pochylenia, co przyda się przy pstrykaniu fotek z niekonwencjonalnych kątów.
12-megapikselowa matryca CMOS o rozmiarze 1/1,7 cala jest jaśniejsza i większa od tych montowanych w typowych kompaktach. Nawet w najbardziej skrajnych ustawieniach obiektywu zdjęcia są ostre, a 4-krotny zoom pozwala na szybkie znalezienie się w samym centrum akcji.
Umieszczony na obiektywie pierścień pozwala modyfikować między innymi otwarcie przesłony czy też szybkość migawki, z kolei dla mniej zaawansowanych (bądź bardziej leniwych) użytkowników producent udostępnił tryb auto – wystarczy tylko przesunąć dźwignię na panelu czołowym. Przy tej czynności trzeba niestety uważać, gdyż przełącznik ten został umieszczony dość niefortunnie, co sprzyja samoczynnemu przełączaniu się trybów przy wyjmowaniu aparatu z kieszeni.
Po naciśnięciu dedykowanego przycisku nagrywania, aparat rejestruje obraz o rozdzielczości 1080p z szybkością 30 klatek na sekundę. Stereofoniczny mikrofon umieszczony w górnej części aparatu spisuje się bardzo przyzwoicie. Znajdziemy tu również gorącą stopkę dla przydatnych akcesoriów, np. widocznego po prawej stronie wizjera.
Jeżeli podoba ci się klasyczny wygląd Olympusów PEN, ale nie chcesz nosić ze sobą dodatkowych obiektywów do różnego rodzaju ujęć, to Stylus XZ-2 będzie dla ciebie bardzo dobrą i atrakcyjną cenowo propozycją. Solidna jakość obrazu i staromodny design to cechy, dzięki którym model ten powinien cieszyć się dużym zainteresowaniem.
Lubimy Jasny obiektyw, obraz bogaty w detale, uchylny ekran dotykowy.
Ale Zbyt łatwo można przez przypadek przełączyć aparat z trybu auto na manualny.
Zdaniem T3 Bardzo dobra jakość zdjęć, dobra cena i niezły design.
{AKCESORIA}
Olympus VF-3
Dotykowy wyświetlacz LCD jest wspaniały, ale czasami zachodzi potrzeba skorzystania z wizjera. Ten model okaże się jak znalazł.
800 PLN, www.olympus.pl
Canon PowerShot SX500 IS
900 PLN, www.canon.pl
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ 3-calowy LCD, 461 000 punktów
SENSOR 16 Mpix, 1/2,3 cala
OBIEKTYW 24 – 720 mm
ZOOM 30x
FILMY 720p przy 25 kl./s
ZAKRES ISO 100-1 600
ŁĄCZNOŚĆ USB 2.0, HDMI
ŻYWOTNOŚĆ BATERII 300 zdjęć
Wysokość 70 mm
Szerokość 104 mm
Grubość 80 mm
Waga 341 g
WYŚWIETLACZ
Standardowy 3-calowiec, przejrzysty i funkcjonalny.
KONTROLA
Ma pokrętło trybów manualnych i dedykowany przycisk do prostej obsługi zoomu.
OBIEKTYW
24-720 mm, z bezkonkurencyjnym w teście zoomem.
KONSTRUKCJA
Solidna, ale o wyszukanej elegancji raczej nie ma tu mowy.
Idealny sprzęt dla oszczędnych podglądaczy dalekich obiektów…
Przed wami aparat, który spokojnie można określić mianem naszego testowego rodzynka. Choć kompakt ten dostępny jest już w sklepach od dłuższego czasu, to w kwestii swych możliwości (i nie tylko) jest w stanie zawstydzić niejeden konkurencyjny produkt. Zacznijmy może od cechy, będącej wyznacznikiem wyjątkowości tego sprzętu. Mowa oczywiście o 30-krotnym zoomie optycznym, który z miejsca deklasuje resztę stawki, czyniąc SX500 IS jednym z najmniejszych obecnych na rynku aparatów oferujących tak dużą wartość tego parametru. Jeśli ten fakt nie robi na tobie wrażenia, to z pewnością uczyni to cena, która na dzień dzisiejszy jest wyjątkowo atrakcyjna.
Za kwotę 900 PLN nie można mieć jednak wszystkiego. Wielki zoom i niski koszt musiały pociągnąć za sobą pewne kompromisy. W eleganckiej, aczkolwiek nieco sztucznie wyglądającej obudowie, nie znajdziemy procesora DIGIC 5, tylko jego poprzednika, który nota bene i tak wywiązuje się ze swych zadań śpiewająco. Nowsza konkurencja może pochwalić się możliwością nagrywania filmów w jakości Full HD, Canon zaś oferuje możliwość filmowania w rozdzielczości 720p, co dla osób z dużymi wymaganiami może okazać się niewystarczającą opcją. By dodatkowo obniżyć koszty, zamiast matrycy CMOS producent wsadził tu sensor CCD, co pośrednio wpłynęło na niezbyt porywający zakres ISO. Jakość zdjęć stoi jednak na bardzo przyzwoitym poziomie i poza delikatnymi szumami przy największych wartościach zoomu, nie ma się w tej kwestii do czego przyczepić.
Dodajmy jeszcze do tego zestaw kreatywnych filtrów, całkiem dobrze przemyślaną manualną kontrolę ustawień i całokształt oferowanych możliwości dostępnych za rozbrajającą wręcz cenę w porównaniu chociażby do Sony i Nikona, a otrzymamy jednego z faworytów naszego testu, którym powinny zainteresować się wszystkie osoby szukające niezłego sprzętu na płytką kieszeń.
Lubimy Największą wartość zoomu w teście i wyjątkowo atrakcyjną cenę.
Ale Specyfikacyjnie odstaje nieco od najnowszych modeli. Słaby zakres ISO.
Zdaniem T3 Choć poza zoomem nie ma topowych parametrów, oferuje rewelacyjny stosunek jakości do ceny.
{AKCESORIA}
Canon Deluxe 10 EG
Bardzo solidna i odporna na warunki atmosferyczne torba, posiadająca sporą liczbę kieszonek na pomniejsze akcesoria fotograficzne.
180 PLN, www.canon.pl
FUJIFILM X20
2 200 PLN, www.fujifilm.eu/pl
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ 2,8-calowy LCD, 460 000 punktów
SENSOR 12 Mpix, 2/3 cala X-Trans CMOS II
OBIEKTYW 28-112 mm
ZOOM 4x
FILMY 1080p przy 60 kl./s
ZAKRES ISO 100-12 800
ŁĄCZNOŚĆ USB 2.0, HDMI mini, gorąca stopka
ŻYWOTNOŚĆ BATERII 270 zdjęć
Wysokość 69 mm
Szerokość 117 mm
Grubość 57 mm
Waga 356 g
WYŚWIETLACZ
2,8-calowy LCD jest świetny, ale analogowy wizjer jest tu prawdziwą gwiazdą.
KONTROLA
Przycisk funkcji pozwala za jednym naciśnięciem przejść do najczęściej używanych ustawień.
OBIEKTYW
28-112 mm obiektyw z 4-krotnym zoomem optycznym.
KONSTRUKCJA
Metal i skóra nadają mu elegancki wygląd.
Optymalne połączenie łatwości obsługi i bardzo wysokiej funkcjonalności.
Fujifilm X20 jest jednym z niewielu nowoczesnych aparatów, które ortodoksyjnie trzymają się starego klasycznego designu. I nie ma w tym nic złego, bo po co zmieniać coś co jest dobre i można by powiedzieć: ponadczasowe? W tej charakterystycznej obudowie producent umieścił 12-megapikselową matrycę X-Trans CMOS II o wielkości 2/3 cala wspomaganą przez procesor ERX, co gwarantuje błyskawiczne działanie autofokusa, zdecydowanie szybsze niż u poprzednika.
Rozłożenie przycisków jest praktycznie takie samo jak w innych aparatach z serii X, więc posiadacze starszych modeli nie powinni mieć z jego obsługą żadnych problemów. Urządzenie oferuje obiektyw o ogniskowej 28-112 mm dla ekwiwalentu małoobrazkowego, dając w efekcie 4-krotny zoom optyczny. Cieszy również fakt, że maksymalne otwarcie przysłony (f/2) pozwala strzelać bardzo udane fotki. Ustawianie ostrości i zoomu przebiega manualnie poprzez obracanie obiektywu. Przekręcenie go jest także konieczne do uruchomienia aparatu, gdyż X20 nie posiada klasycznego włącznika. Godny podkreślenia jest fakt, że X20 to jedyny aparat w naszym teście, który został wyposażony fabrycznie w wizjer analogowy o aspekcie 4:3. Jeżeli chcielibyśmy jednak robić zdjęcia panoramiczne, pozostaje nam korzystanie z 2,8-calowego ekranu LCD, wyświetlającego obraz w proporcji 16:9.
Urządzenie doskonale radzi sobie przy rejestrowaniu materiału wideo – rozdzielczość 1080p przy 60 klatkach na sekundę to najlepszy wynik z testowanych modeli, a dzięki manualnemu ustawianiu obiektywu, nagrywany materiał jest wolny od szumów wynikających ze zmiany zoomu czy ostrości.
Choć jakość obrazu oferowana przez aparat Fujifilm nie jest tak doskonała jak w przypadku chociażby Sony RX100, to jednak dobra cena i przyjazna użytkownikowi obsługa sprawiają, że X20 jest czarnym koniem wśród testowanych modeli.
Lubimy Wizjer optyczny, klasyczny skórzano-metalowy design, szybki procesor obrazu, świetne zdjęcia i filmy.
Ale Mniejszy sensor i mniej megapikseli niż konkurenci.
Zdaniem T3 Styl z lat 60. i nowoczesna technologia połączone w nietuzinkowym sprzęcie.
{AKCESORIA}
Fujifilm MIC-ST1
X20 oferuje niezły dźwięk stereo, jednak dzięki wsadzonemu na jego gorącą stopkę mikrofonowi uzyskasz jeszcze lepsze brzmienie.
400 PLN, www.fujifilm.eu/pl
{Powody}
Dlaczego Fujifilm X20 zasługuje na waszą miłość i pieniądze?
1. X20 niemal dorównuje o wiele droższemu X2, oferując przy tym kunsztowny skórzany design.
2. Jedyny aparat w teście, mogący pochwalić się bardzo przydatnym wbudowanym wizjerem.
3. Przyzwoity 4-krotny optyczny zoom ustawiany manualnie za pomocą pierścienia na obiektywie.
4. Poza wizjerem dostajemy tu 2,8-calowy ekran LCD o proporcjach 16:9, pozwalający na komfortowe nagrywanie filmów.
5. Skoro jesteśmy już przy filmach, to warto wspomnieć, ze X20 rejestruje je w rozdzielczości 1080p przy 60 kl./s, nagrywając również stereofoniczny dźwięk.
6. 12-megapikselowa matryca CMOS dostarcza bardzo klarowne i wolne od szumów obrazy.
7. Ulepszony autofokus działa błyskawicznie. Nie generuje też żadnych niechcianych odgłosów.
8. Posiada gorącą stopkę, więc daje możliwość rozbudowy o dodatkowe akcesoria.
{w zbliżeniu}
Zaprezentowane przez nas aparaty są za drogie? Sprawdź te modele….
Nikon Coolpix S31
Ciekawy kolorowy design, wodoodporność do 5 m, wstrząsoodporność do 1,2 m, a do tego matryca 10 Mpix. Sprawdzi się w plenerze. 400 PLN, www.nikon.pl
Panasonic DMC-SZ3
Prosty i nieduży kompakt z 10-krotnym zoomem optycznym, który zawdzięcza obiektywowi firmy Leica. 500 PLN, www.panasonic.pl
Fujifilm Finepix T500
12-krotny zoom optyczny, sensor 16 Mpix i nagrywanie filmów 720p stawiają ten aparat w czołówce w swojej kategorii cenowej. 500 PLN, www.fujifilm.eu/pl
Sony DSC-WX60
Sensor 16,2 Mpix i obiektyw Carl Zeiss z 8-krotnym zoomem optycznym gwarantują naprawdę dobre zdjęcia. 580 PLN, www.sony.pl
{Opinia}
Podejmij mądrą decyzję…
Zwycięzca może być jednak tylko jeden, a w naszym zestawieniu został nim Fujifilm X20. Ponadczasowa klasyczna obudowa dodaje mu specyficznego uroku, a wysokiej klasy podzespoły gwarantują doskonałą jakość zdjęć.
Drugie miejsce przypadło Sony RX100 – aparat wyposażony w największą ze wszystkich testowanych urządzeń matrycę 20 Mpix. Jest to co prawda zwykły kompakt bez żadnych dodatków (brak wizjera czy gorącej stopki), jednak bez najmniejszego kłopotu jesteśmyw stanie wykonać nim profesjonalne zdjęcia. Podobnie zresztą ma się sytuacja z Olympusem Stylus XZ-2, który dodatkowo może pochwalić się ekranem dotykowym.
Alternatywą dla powyższych modeli może być również bardzo dobry Canon PowerShot SX 500 IS, który na tle rywali wyróżnia się ogromnym zoomem i niesamowicie atrakcyjną ceną. Z kolei najdroższy w naszym zestawieniu Nikon Coolpix A okazał się najmniej opłacalnym wariantem. Owszem, został wyposażony w podzespoły znane z lustrzanek cyfrowych, jednak cena na poziomie 3 400 PLN zdecydowanie nie przekłada się na oferowane przez niego możliwości. Wybór jednak należy do was…