Sytuacja laptopów staje się coraz trudniejsza. Wysokiej klasy tablety dostępne w przystępnych cenach skutecznie zgarniają coraz to większy fragment rynkowego tortu. Bój między obydwoma segmentami trwa nieustannie, a na front producenci laptopów rzucają co rusz lżejsze i szybsze urządzenia.
Nie posiadają dotykowych ekranów, lecz zamiast tego przyciągają uwagę swoimi charakterystycznymi cechami, świadczącymi o ich niepowtarzalności. Poczynając na szokująco tanim laptopie, a skończywszy na sprzęcie dla najbardziej wymagających graczy – wszystkie z przedstawionych w teście komputerów są w stanie skraść niejedno technologiczne serce…
HP SPECTRE XT
Olśniewający Ultrabook łączący w sobie styl, moc i mobilność.
W 2012 roku pomiędzy producentami Ultrabooków rozgorzała prawdziwa konkurencja. Spectre XT był jednym z najlepszych dostępnych modeli i w dalszym ciągu uchodzi za jeden z topowych produktów swojej klasie.
Cena, jaką przychodzi zagładzić za ten sprzęt tylko pozornie jest wysoka, gdyż dzięki charakterystycznemu designowi i jakości wykonania otrzymujemy tu produkt mogący stanowić wizualną alternatywę dla MacBooka. Cienka i zaokrąglona ramka ekranu, metalowy grill kryjący głosniki Audio Beats oraz ogólna dbałość o detale sprawiają, że XT prezentuje się wprost wybornie.
W obudowie HP umieściło procesor Core i5, 4 GB pamięci RAM oraz układ graficzny Intel HD Graphics 4000. Taki zestaw nie gwarantuje oszałamiającej wydajności i nie pozwala uzyskać takiego komfortu grania, jak ma to miejsce w przypadku konkurencji, ale z wykonywaniem wielu zadań jednocześnie (np. obróbką zdjęć przy włączonej przeglądarce i odpalonym streamingu muzyki) radzi sobie bez najmniejszego problemu.
Szybki dysk SSD sprawia, że system ładuje się w kilka sekund. Posiada pojemność 128 GB (jest też opcja z 256 GB), wobec czego prawdopodobnie będziesz chciał dokupić sobie jakiś zewnętrzny nośnik danych, by w pełni pomieścić swoje multimedialne zbiory. Ekran nie zachwyca swoimi parametrami – rozdzielczość 1366×768 nie jest bowiem szczytem marzeń biorąc pod uwagę cenę Spectre. Nie możemy przejść również obojętnie wobec trackpada, który nie zachwyca swoją responsywnością.
Bardzo cienka konstrukcja urządzenia – jego grubość wynosi jedynie 18 mm – nie pozwoliła na umieszczenie bogatego zestawu złącz, jednak i tak znajdziemy tutaj standardowe minimum w postaci portów USB, HDMI i najczęściej używanych modułów komunikacji bezprzewodowej.
Spectre cechuje się bardzo dobrą żywotnością baterii. Domyślnie wystarcza ona na ponad 7 godzin użytkowania sprzętu, dodatkowo w trybie czuwania można także ładować podłączony do laptopa gadżet USB. Prawdziwie mobilny sprzęt o wyjątkowo schludnej aparycji.
LUBIMY
Atrakcyjny, w pełni metalowy design. Bardzo cienki i niezwykle mobilny, z żywotną baterią. Głośniki Beats Audio.
ALE Ekran i trackpad nie zachwycają.
ZDANIEM T3 Definicja prawdziwego Ultrabooka. Pewne braki mocy nadrabia stylem i przenośnością.
{SPECYFIKACJA}
SYSTEM OPERACYJNY
Windows 8
PROCESOR/RAM 1,7 GHz Core i5/4 GB
EKRAN 13,3 cala, 1366×768
DYSK 128 GB SSD
KARTA GRAFICZNA Intel HD Graphics 4000
KAMERA 720p video
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth, USB 3.0, USB 2.0, HDMI, 3,5 mm out
NAPĘD OPTYCZNY Brak
DEKLAROWANA ŻYWOTNOŚĆ BATERII 7,5 godziny
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 224 mm
SZEROKOŚĆ 315 mm
GRUBOŚĆ 18 mm
WAGA 1,26 kg
{SUCHE FAKTY}
KLAWIATURA
Miękka, cicha i responsywna, o eleganckim wyglądzie.
GŁOŚNIKI
Cztery głośniki Beats Audio dostarczają porządnych basów.
WYKONANIE
Solidna metalowa obudowa i stylowe zaokrąglone ramki ekranu.
PODŁĄCZENIA
Pomimo cienkiej konstrukcji znajduje się tutaj standardowy zestaw złącz.
4 300 PLN, www8.hp.com/pl
ALIENWARE M17X
Wydajnościowy potwór dla zapalonych graczy
Granie na PC z reguły postrzegane jest przez pryzmat konieczności posiadania w pokoju wielkiej wieżyczki skrywającej w sobie mocarne podzespoły i jeszcze potężniejszy system chłodzenia. Podobną wydajność można jednak uzyskać również na laptopie, czego najlepszym przykładem jest Dell. Karta AMD Radeon HD 7970M 2 GB, gigantyczna bateria oraz 6 GB RAM-u (maksymalnie aż 32 GB) sprawiają, że M17X zdecydowanie nie należy do chudzielców.
Po otwarciu ciężkiego wieka oczom ukazuje się wielka i bardzo solidna podświetlana klawiatura, którą doceni każdy gracz. Komfort zabawy podnosi również wygodna, pokryta gumą podpórka na nadgarstki, dzięki której dłuższe gamingowe sesje nie będą męczyć naszych rąk.
Ogromny 17-calowy ekran w standardzie oferuje rozdzielczość 1600×900 pikseli, jednak podobnie jak niemal każdy aspekt tej maszyny, może ona zostać zwiększona za odpowiednia dopłatą. Tak czy siak, domyślna opcja i tak zadziwia swoją wydajnością nawet przy najbardziej wymagających tytułach.
Jasne, że z takie pieniądze można kupić mocniejsza stacjonarkę, ale jako laptop M17X odstawia swoją konkurencję o kilka długości, oferując moc, jaką należałoby się spodziewać po czterordzeniowym procesorze Core i7 o 6 GB RAM-u.
Szeroki zakres peryferiów obejmuje bogaty zestaw portów oraz system audio 7.1. Ten ostatni świetnie się sprawdza, gdy chcemy podłączyć M17X do TV z niezłym zestawem kina domowego. Jeśli nie mamy ochoty bawić się w takie kombinacje, potężne głośniki Klipsch bez problemu spełnią swoje zadanie.
Bateria wytrzymuje tylko 3 godziny działania urządzenia, co biorąc pod uwagę „bebechy” tego ważącego 4,26 kg kolosa i tak stanowi dość niezły wynik. Dla zapalonych graczy ceniących sobie moc obliczeniową i mobilność (oczywiście w porównaniu do stacjonarnych pecetów), Dell wydaje się jedynym rozsądnym wyborem.
LUBIMY Wielki ekran olbrzymie pokłady mocy drzemiące w wytrzymałej i przystosowanej do wymagań graczy obudowie.
ALE Jak na laptopa waży piekielnie dużo. Duża moc szybko pożera energię baterii.
ZDANIEM T3 Jeśli na poważnie myśleć o kupnie laptopa do grania, to wybór może być tylko jeden.
{SPECYFIKACJA}
SYSTEM OPERACYJNY
Windows 7
PROCESOR/RAM
Quadcore 3,4 GHz Core i7/6 GB
EKRAN 17,3 cala, 1600×900
DYSK 500 GB HDD
KARTA GRAFICZNA 2 GB GDDR5 AMD Radeon HD 7970M
KAMERA 2,1 Mpix/1080p
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth 4.0, 4x USB 3.0, 2x HDMI, eSATA, VGA, media card reader, 3,5 mm out
NAPĘD OPTYCZNY DVD
DEKLAROWANA ŻYWOTNOŚĆ BATERII 5 godzin
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 304 mm
SZEROKOŚĆ 410 mm
GRUBOŚĆ 45 mm
WAGA 4,26 kg
{SUCHE FAKTY}
KLAWIATURA
Klawisze idealnie dostosowane do potrzeb graczy.
GŁOŚNIKI
Głośniki Klipsch oraz system audio 7.1.
PODŁĄCZENIA
Wszystko czego dusza zapragnie – 4 USB oraz 2 HDMI.
WYKONANIE
Antypoślizgowa wewnętrzna obudowa wyśmienicie spełnia swoje zadanie.
7 500 PLN, www.dell.com/pl
SONY VAIO E17
E17 w kilku słowach: niezła specyfikacja, kiepskie wykonanie.
Ten aspirujący do miana desktopowego zamiennika laptop przyciąga uwagę głównie swoim dużym, 17,3-calowym ekranem oraz wbudowanym napędem Blu-ray. Pomimo faktu, że nie mamy tu dostępnej rozdzielczości Full HD, E17 stara się sprawiać wrażenie rozbudowanego centrum multimedialnej rozrywki. Cóż jednak z tego, skoro konstrukcyjne niedociągnięcia psują całościowy efekt…
Czterordzeniowy procesor Intel Core i7 wraz z 8 GB RAM-u to zestaw gwarantujący moc obliczeniową potrzebną do komfortowej multimedialnej zabawy. Czytnik Blu-ray wczytuje dyski w czasie ok. 5 sekund oferując odtwarzanie filmów o najwyższej jakości obrazu. Rzeczą psującą kinematograficzne seanse jest jednak jego nadmierna głośność działania, która w parze ze słabiutkimi głośnikami nie pozwala cieszyć się w pełni z filmowej zawartości.
W kwestii wydajności urządzenia nie można się do niczego przyczepić. Poza wspomnianymi już podzespołami znajdziemy tu dysk twardy o pojemności 1 TB, który choć oferuje dużą przestrzeń na przechowywanie plików, nie działa tak szybko, jak dyski SSD obecne u konkurencji. Spore zastrzeżenia mamy także w przypadku klawiatury – pisanie na niej nie należy do najprzyjemniejszych czynności, zaś same klawisze są zbyt wystające i na upartego można pod nimi zobaczyć fragmenty wnętrza komputera, co jest widokiem dość niespotykanym.
E17 jest też ciężki. 3,2 kg nie świadczy dobrze o jego mobilności, jednak w przypadku gdy potraktujemy go jako komputer domowy, można przymknąć oko na jego dość sporą wagę.
Nie da się ukryć, że za tę cenę Sony oferuje bardzo porządną specyfikację, jednak wobec jakości wykonania tego komputera nie można przejść obojętnie. W tej kwocie przy odrobinie samozaparcia można znaleźć nieco słabsze, ale za to o wiele bardziej funkcjonalne laptopy.
LUBIMY Wielki i czytelny ekran oraz high-endową specyfikację sprzętową.
ALE Niska jakość wykonania. Ciężki i głośny.
ZDANIEM T3 Bogate wnętrze nie wystarczy, by stanąć na testowym podium…
{SPECYFIKACJA}
SYSTEM OPERACYJNY
Windows 8
PROCESOR/RAM
Quadcore 2,2 GHz Core i7/8 GB
EKRAN 17,3 cala, 1600×900
DYSK 1 TB HDD
KARTA GRAFICZNA 2 GB AMD Radeon HD 7650M
KAMERA 1,3 Mpix/720p
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth 4.0, USB 3.0, 3x USB 2.0, HDMI, VGA, SD slot, 3,5 mm out
NAPĘD OPTYCZNY Blu-ray
DEKLAROWANA ŻYWOTNOŚĆ BATERII 7 godzin
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 278 mm
SZEROKOŚĆ 409 mm
GRUBOŚĆ 27 mm
WAGA 3,2 kg
{SUCHE FAKTY}
KLAWIATURA
Bardzo kiepska konstrukcja, przegrywa z rywalami na starcie.
EKRAN
17,3 cala przy rozdzielczości 1600×900 – filmy Blu-ray wyglądają świetnie.
WYKONANIE
Grubasek, nijak nie kojarzy się ze sprzętem klasy premium.
NAPĘD BLU-RAY
Miły i przydatny dodatek, choć działa dość hałaśliwie.
4 700 PLN, www.sony.pl
ACER C7 CHROMEBOOK
Google atakuje rynek z laptopem kosztującym grosze.
Google Chrome to świetna przeglądarka, której święciła wzrost swej popularności po premierze posiadających ją urządzeń z linii Nexus. Jej producent kontynuuje rzucanie wyzwań swej konkurencji również w segmencie laptopów, oferując urządzenie dostępne za śmieszne pieniądze.
C7 korzysta z darmowego OS-u Chrome, za jego działanie odpowiada zaś dwurdzeniowy procesor wspomagany przez 2 GB pamięci RAM. Tej specyfikacji z pewnością nie można określić mianem topowej, jednak z codziennymi zadaniami i standardowymi operacjami sprzęt ten radzi sobie bezproblemowo.
11,6-calowy ekran pracuje w rozdzielczości 1366×768 pikseli i jak na swoją wielkość oferuje bardzo przyzwoite rezultaty. Oprócz niego w C7 znajdziemy 320 GB, kamerkę internetową, port HDMI, VGA oraz 3 złącza USB, co stanowi skromne, acz przyzwoite minimum.
Czas pracy na baterii nie należy do najdłuższych, gdyż na pełnym ładowaniu maluch ten może działać ok. 3 godzin – wynik ten mógłby być nieco lepszy, zwłaszcza z uwagi na niezbyt potężne podzespoły. Klawiatura umożliwia całkiem komfortowe pisanie, nieporównywalnie przyjemniejsze niż w przypadku tabletów (z którymi ten sprzęt w pewnym stopniu przecież konkuruje).
Chrome OS działa w oparciu o połączenie internetowe, co ma niestety swoje niewątpliwe minusy. W domu nie ma z tym problemu, jednak gdy jesteśmy pozbawieni dostępu do sieci, posiadamy jedynie możliwość wyświetlania danych plików, gdyż cała ich struktura (i wszelkie ich modyfikacje) zapisywana jest w chmurze Google Drive. Producent oferuje 100 GB przestrzeni sieciowej z możliwością jej płatnego powiększania – dostęp do kolejnych 100 GB kosztuje 5 dolarów za miesiąc.
Główną wadą C7 jest właśnie zainstalowany na tym sprzęcie system operacyjny. Nie posiada takiej funkcjonalności jak konkurencyjne OS-y i z tej przyczyny zadowoli jedynie określoną grupę odbiorców, decydujących się na pewne kompromisowe rozwiązania kosztem niższej ceny samego urządzenia.
LUBIMY Niesamowicie atrakcyjną cenę. Niezły ekran i akceptowalną moc podzespołów.
ALE Chrome OS boleśnie przegrywa w zestawieniu z Windowsem i OS X.
ZDANIEM T3 Cena warta grzechu – C7 to interesujący wybór dla niewymagających użytkowników.
{SPECYFIKACJA}
SYSTEM OPERACYJNY
Chrome OS
PROCESOR/RAM
Dualcore 1,1 GHz Intel Celeron 847/2 GB
EKRAN 11,6 cala, 1366×768
DYSK 320 GB HDD
KARTA GRAFICZNA 128 MB Intel HD
KAMERA 720p video
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, Ethernet, 3x USB, HDMI, VGA
NAPĘD OPTYCZNY Brak
DEKLAROWANA ŻYWOTNOŚĆ BATERII 3 godziny
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 202 mm
SZEROKOŚĆ 285 mm
GRUBOŚĆ 27 mm
WAGA 1,38 kg
{SUCHE FAKTY}
KLAWIATURA
Świetne klawisze, nieco gorzej wypada trackpad.
GŁOŚNIKI
Oferują głośne i wyraziste brzmienie.
WYKONANIE
Lekki i plastikowy, ale w żadnym wypadku tandetny.
SYSTEM OPERACYJNY
Chrome nie posiada finezji Windowsa czy OS X i wymaga połączenia z internetem.
980 PLN, www.acer.pl
APPLE MACBOOK PRO RETINA 13-CALOWY
Flagowy laptop Apple zyskał nowe pokłady mocy i zjawiskowy ekran.
MacBook ustalił pewien standard, do którego dąży duża część producentów laptopów – w jak najbardziej smukłej obudowie powinny znajdować się jak najmocniejsze podzespoły. Proste jak konstrukcja cepa. Nowy reprezentant tej linii urządzeń hołduje dokładnie tej samej zasadzie i jawi się jako najbardziej atrakcyjny wizualnie laptop, mogący pochwalić się mocnym dwurdzeniowym procesorem 2,5 GHz, 8 GB RAM-u oraz najlepszym dostępnym na rynku ekranem.
Jedynym problemem, jaki może się pojawić przy obcowaniu z Retiną to fakt, że niektóre starsze strony internetowe lub gry nie wyglądają zbyt dobrze, z uwagi na niedostosowanie do tak wysokiej rozdzielczości matrycy. Poza tą drobnostką czeka cię prawdziwa wizualna orgia, zarówno w przypadku oglądania filmów HD, jak i w trakcie grania czy przeglądania zdjęć.
Wbudowana bateria według producenta gwarantuje 7 godzin pracy, jednak przy standardowych czynnościach czas ten ulega znacznemu wydłużeniu. Dodajmy jeszcze do tego szybki dysk SSD i bardzo płynnie działający OS, a otrzymamy sprzęt, który w zachwyca swoimi możliwościami.
Nie można zapomnieć, że produkty Apple nie należą do najtańszych. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę ewentualny zakup dodatkowego dysku (wbudowany nie powala swoją pojemnością – ma jedynie 128 GB), z naszego portfela w jednym momencie znika robiąca wrażenie sumka. Pewnym rozwiązaniem może być korzystanie z przestrzeni w chmurze, jednak naszym zdaniem zdecydowanie warto postarać się o fizyczny nośnik (lub zakup modelu z większym dyskiem SSD).
Jakość wykonania oraz komfort oferowany przez MacBooka praktycznie nie mają sobie równych, zaś system operacyjny Mountain Lion nadal imponuje swoją intuicyjnością i płynnością działania.
Jeśli jesteście w stanie przełknąć gorzką pigułkę w postaci wysokiej ceny tego laptopa, to jego zakup może okazać się decyzją, której z pewnością nie pożałujecie. Samo tylko obcowanie z Retiną dostarcza niezapomnianych wrażeń, a to zaledwie jeden z powodów świadczących o genialności tego sprzętu.
LUBIMY Najlepszy ekran dostępny obecnie na rynku oraz bardzo wysoką jakość wykonania. Świetny OS i mocną specyfikację.
ALE Drogi w porównaniu do MacBooka Air lub adekwatnego laptopa z Windowsem.
ZDANIEM T3 Zdumiewający ekran i płynność wykonywania dowolnych operacji sprawiają, że to najlepszy wybór dla osób gotowych nie liczyć się z większym wydatkiem.
{SPECYFIKACJA}
SYSTEM OPERACYJNY Mac OS X Mountain Lion
PROCESOR/RAM
Dualcore 2,5 GHz Core i5/8 GB
EKRAN 13,3 cala, 2560×1600
DYSK 128 GB SSD
KARTA GRAFICZNA Intel HD Graphics 4000
KAMERA 720p video
ŁĄCZNOŚĆ N Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth 4.0, 2x USB 3.0, 2x Thunderbolt, HDMI, 3,5 mm out
NAPĘD OPTYCZNY Brak
DEKLAROWANA ŻYWOTNOŚĆ BATERII 7 godzin
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 19 mm
SZEROKOŚĆ 314 mm
GRUBOŚĆ 219 mm
WAGA 1,62 kg
{SUCHE FAKTY}
KLAWIATURA
Komfortowa i cicha klawiatura soft touch.
GŁOŚNIKI
Nie ma tu co prawda Beats Audio, ale i tak jest przyzwoicie.
WYKONANIE
Połączenie szkła i metalu daje wspaniały wizualny efekt.
PODŁĄCZENIA
Wszystko czego potrzeba do szczęścia z wyjątkiem napędu optycznego.
7 600 PLN, www.apple.com/pl
Dlaczego MacBook Pro okazał się naszym zwycięzcą…
Retina, będąca najlepszym dostępnym obecnie ekranem. Filmy i zdjęcia wykonane w wysokiej rozdzielczości prezentują się na niej fenomenalnie.
Eleganckie wykonanie z użyciem metalu oraz szkła idzie w parze z solidnością konstrukcji.
Procesor Core i5 2,5 GHz do spółki z dyskiem SSD czynią z tego sprzętu prawdziwego sprintera.
Bardzo szybka łączność bezprzewodowa. Wyszukiwanie sygnału Wi-Fi odbywa się nieporównanie szybciej, niż ma to miejsce u konkurencji.
Standardowo bateria trzyma 7 godzin. Przy mniej obciążającej pracy powinna działać niemal cały dzień.
Klawiatura i świetnie spisujący się touchpad są po prostu bezkonkurencyjne.
Mountain Lion to niezwykle intuicyjny system, umożliwiający dostęp do wielu unikalnych aplikacji dedykowanych OS-owi Apple.
Choć nie znajdziecie tutaj dedykowanego system audio, wbudowane głośniki bez problemu sprostają gustom standardowego użytkownika.
Każde z opisanych w tym zestawieniu urządzeń może pochwalić się kluczową cechą mogącą zachęcić do kupna tego, a nie innego modelu. Naszym zdaniem z tej zaciętej konfrontacji zwycięsko wychodzi MacBook Pro – głównie dlatego, że oferuje bezkonkurencyjny ekran, stylowy wygląd oraz potężną moc obliczeniową. Za wszystko to przyjdzie jednak słono zapłacić…
Nie ukrywamy, że zauroczył nas także HP Spectre XT, który pokazuje, jak powinien prezentować się komputer godny miana prawdziwego Ultrabooka (zachowując cenę o wiele niższą od naszego zwycięzcy).
Trzecie miejsce przypadło ex aequo Chromebookowi oraz Dellowi M17X. Pierwszy zachwycił nas niewytłumaczalnie niską ceną przy oferowanych możliwościach, drugi natomiast stanowi spełnienie marzeń każdego gracza, niemogącego sobie pozwolić na posiadanie zajmującego dużo miejsca stacjonarnego desktopa.
Stawkę zamyka laptop Sony, który pomimo niezłej specyfikacji i przyzwoitego ekranu, nie zdołał nas przekonać do siebie swoim wyglądem i dbałością o detale odpowiedzialne za komfort jego użytkowania.