Połącz się z nami

Testy

Test porównawczy: Drony

Który z tych przenośnych dronów 4K to najlepszy kompan dla fotografów i filmowców? Sprawdziliśmy to dla was w naprawdę odlotowym teście…

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Dawniej drony fotograficzne można było podzielić na dwie wyraźne kategorie: high-endowe, profesjonalne maszyny  wyposażone w zaawansowane kamery, które zastępowały kosztowne filmowanie z helikoptera, i niewielkie urządzenia komercyjne – proste w obsłudze, fajne do zabawy i potrafiące nakręcić w miarę wyraźny materiał z przestworzy. Ostatnio coraz popularniejsze stają się drony łączące cechy powyższych grup w jedno przyjemnie przenośne, acz po brzegi wypakowane nowoczesnymi technologiami rozwiązanie.

Do konfiguracji i opanowania podstaw latania potrzebne jest jedynie kilka minut, ponieważ o bezpieczeństwo sprzętu zatroszczą się zaawansowane systemy. W tym czasie użytkownik będzie mógł się skupić na robieniu niezapomnianych nagrań i filmów w wysokiej rozdzielczości ze stabilizacją obrazu. Każdy z przedstawionych poniżej dronów jest wyposażony w kamerę 4K, przymocowaną do gimbala, i składa się do wygodnej, przenośnej formy. Mogą być one obsługiwane za pomocą aplikacji mobilnej. Urządzenia nie zawodzą także pod względem różnorodności ujęć – dzięki wielu automatycznym trybom fotografowania i nagrywania, łatwo stworzymy imponujące panoramy, dramatyczne zoomy i wiele innych efektów. Technologia rozpoznawania twarzy umożliwia śledzenie osoby lub obiektu.

Drony DJI zawsze zajmowały czołowe miejsca w rankingach najlepszych komercyjnych bezzałogowców, dlatego sprawdzimy, czy propozycje Parrota i Yuneec mają w sobie to coś potrzebne do podcięcia skrzydeł Mavic Air.

Testujemy…

Parrot Anafi

SPECYFIKACJA

 • MATRYCA 1/2,4 cala CMOS
 • JAKOŚĆ WIDEO 4K 30 kl./s
 • ZDJĘCIA 21 Mpix
 • ROZDZIELCZOŚĆ STRUMIENIOWANIA HD 720p
 • PRĘDKOŚĆ MAKSYMALNA 55 km/h
 • BATERIA 2 700 mAh
 • MAKSYMALNY CZAS LOTU 25 minut
 • ZASIĘG 4 km
 • WAGA 320 g
 • ETUI w zestawie
 • CENA 2 800 PLN

NA PIERWSZY RZUT OKA: Składany dron 4K od Parrot pragnie zagrozić bezpiecznej pozycji Mavic Air. Nowoczesny design i mnóstwo trybów fotograficznych, w tym dolly zoom, uwolnią w tobie hollywoodzkiego reżysera.

DJI Mavic Air

SPECYFIKACJA

 • MATRYCA 1/2,3 cala CMOS
 • JAKOŚĆ WIDEO 4K 30 kl./s
 • ZDJĘCIA 12 Mpix
 • ROZDZIELCZOŚĆ STRUMIENIOWANIA HD 720p
 • PRĘDKOŚĆ MAKSYMALNA 68,4 km/h
 • BATERIA 2 375 mAh
 • MAKSYMALNY CZAS LOTU 21 minut
 • ZASIĘG 4 km
 • WAGA 430 g
 • ETUI w zestawie
 • CENA 3 500 PLN

NA PIERWSZY RZUT OKA: Przenośny, składany dron od DJI oferuje niepodrabialną jakość wideo i perfekcyjną stabilizację obrazu. Dzięki technologii unikania przeszkód może on służyć także początkującym pilotom.

Yuneec Mantis Q

SPECYFIKACJA

 • MATRYCA 1/3,06 cala CMOS
 • JAKOŚĆ WIDEO 4K 30 kl./s
 • ZDJĘCIA 13 Mpix
 • ROZDZIELCZOŚĆ STRUMIENIOWANIA HD 720p
 • PRĘDKOŚĆ MAKSYMALNA 72 km/h
 • BATERIA 2 800 mAh
 • MAKSYMALNY CZAS LOTU 33 minuty
 • ZASIĘG 1,5 km
 • WAGA 480 g
 • ETUI brak
 • CENA 2 100 PLN

NA PIERWSZY RZUT OKA: Możliwość sterowania głosowego i ekscytujący tryb sportowy brzmią nieźle, a gdy dorzucimy do tego kamerę 4K i rozpoznawanie twarzy, Mantis Q stanie się pretendentem do pierwszego miejsca.

TEST 01: DESIGN

Jak to z produktami DJI bywa, Mavic Air przykuwa wzrok prostymi, eleganckimi liniami i utylitarnym wyglądem. Po złożeniu i schowaniu do ochronnego etui, wydaje się naprawdę malutki, ale nawet przy pełnym rozpostarciu ramion – najpierw przednich, a potem tylnych – mierzy jedynie 184 x 168 mm. Kamera 4K zagłębiona jest w nosie urządzenia i osadzona na stabilnym, trzyosiowym, w pełni mechanicznym gimbalu. Mavic Air to jedyny dron wyposażony w czujniki przeszkód. Umieszczone z przodu i z tyłu kamerki ciągle skanują otoczenie w poszukiwaniu stojących na kursie obiektów, pozwalając na awaryjne zatrzymanie lub zmianę kierunku lotu. Część kamer i czujników podczerwieni skierowana została w dół, co pomaga w precyzyjnym unoszeniu się. Całości dopełnia wygodny, kompaktowy kontroler – joysticki można odkręcić i schować wewnątrz urządzenia.

„Owadzi” Parrot Anafi jest smuklejszy od Mavic Air pod względem wagi i wzornictwa (waży jedynie 320 g w porównaniu z 430-gramowym DJI). Wykończenie z szarego plastiku sprawia, że dron wygląda trochę jak tania zabawka. W dolnej części urządzenia umieszczono pomagający w utrzymaniu stabilności czujnik ultradźwiękowy. Kamera 4K jest osadzona na wysuniętym, trzyosiowym gimbalu z cyfrową stabilizacją obrazu. Ramiona znajdują się poza jej zasięgiem, dzięki czemu obracające się śmigła nie zepsują żadnego nagrania. Pozwala ona także na robienie zdjęć tego, co znajduje się bezpośrednio nad dronem. Kontroler Anafi nie jest aż tak wygodny i funkcjonalny jak u konkurencji, ale nie mieliśmy problemów ze sterowaniem.

Yuneec Mantis Q wyglądem, wymiarami i masą przypomina Mavic Air. Nie znajdziemy w nim jednak systemu wykrywania przeszkód, a jedynie pionową kamerę i czujnik ultradźwięków jak w Parrocie Anafi. Za stabilizację kamery 4K odpowiada dość podstawowy gimbal. Niewielki, minimalistyczny kontroler to duża zaleta Mantis Q – za pomocą wygodnego uchwytu przymocujemy do niego smartfona.

Rundę wygrywa…

DJI MAVIC AIR

Unieś się ponad powierzchnię Ziemi w dobrym stylu! Mavic Air ma wszystko: dopracowane wzornictwo, niezawodne składanie i intuicyjny kontroler.

TEST 02: LOT

Od wyjęcia drona z pudełka do pierwszego uniesienia się w powietrze nie minie zbyt wiele czasu – wystarczy naładować akumulator i kontroler, ściągnąć odpowiednią aplikację mobilną (DJI Go 4, Parrot Freeflight 6, Yuneec Pilot), postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlającymi się na ekranie i… lecieć przed siebie. Zupełni nowicjusze powinni zacząć od zabawy w trybie dla povczątkujących, który ogranicza maksymalną prędkość, zasięg i wysokość lotu. Wszystkie drony zapisują w pamięci początkową lokalizację, dzięki czemu mogą wrócić do punktu startowego po naciśnięciu przycisku. Yuneec Mantis Q ma ponadto możliwość sterowania głosowego podczas startu, lądowania i nagrywania wideo.

Najważniejszą funkcją drona z kamerą jest rejestrowanie stabilnych nagrań, dlatego dobrej jakości wieloosiowy gimbal i czujniki rejestrujące pozycję są tak ważne. Budżetowy Mantis Q sprawdza się w tym aspekcie najsłabiej – elektroniczna stabilizacja obrazu działa jedynie przy 1080p i niższych rozdzielczościach, przez co efektowne nagrywanie w 4K wymaga idealnych warunków pogodowych i perfekcyjnego sterowania. Parrot sprawuje się nieco lepiej – niezależnie od tego, czy pozostaje on w miejscu czy śledzi szybko poruszający się obiekt, trzyosiowy gimbal pilnuje, aby filmowany obiekt pozostawał w oku kamery. Dron lata z gracją; przekazywanie sygnałów pomiędzy kontrolerem a urządzeniem odbywa się właściwie bez opóźnienia. Mavic Air jest podobnie stabilny. Czujniki wykrywające przeszkody dodają pilotowi pewności, a zaawansowany, mechaniczny gimbal, dba o dobrą jakość nagranego materiału.

Wszystkie drony mają tryb sportowy – Mantis Q i Mavic Air rozwijają w nim największą prędkość (48 km/h), a Anafi mniejszą (33 km/h). Ostatnim istotnym czynnikiem jest żywotność baterii. Na dronie DJI polatamy najkrócej, bo 21 minut. Dłuższy lot oferują Parrot (25) i Yuneec (33).

Rundę wygrywa…

DJI MAVIC AIR

Zarówno DJI, jak i Parrot zachwyciły nas precyzją lotu, ale mechaniczny gimbal i system unikania przeszkód Mavic Air to klasa sama w sobie.

TEST 03: JAKOŚĆ WIDEO

Mavic Air wyposażony jest w doskonałą matrycę CMOS 1/2,3 cala, za pomocą której zrobimy zdjęcia 12 Mpix HDR i nakręcimy filmy 4K w 30 kl./s lub slow motion 1080p 120 kl./s. Dzięki wysiłkom gimbala, materiał jest właściwie gotowy do odtworzenia na dużym ekranie. Kolory i tekstury oddane zostały z uwzględnieniem drobnych detali. W aplikacji DJI Go 4 znajduje się wiele automatycznych narzędzi filmowych i fotograficznych. Dron potrafi śledzić do 16 obiektów jednocześnie w trybie Active Track, a Quick Shot oferuje szereg fabrycznych ustawień, umożliwiających stworzenie idealnego powietrznego selfie. Dostęp do nich to jedynie kwestia wybrania kilku opcji na ekranie smartfona. Smart Capture to opcja jakby stworzona dla fanów Gwiezdnych wojen, umożliwiająca sterowanie Mavic Air za pomocą gestów niczym Mistrz Jedi. Tryb kinowy „wygładza” niestabilne ruchy kontrolerem, przez co świetnie nadaje się do lotów manualnych.

Anafi otrzymał 1/2,4-calową matrycę Sony CMOS, która nagrywa zapierające dech w piersiach ujęcia. Zdjęcia w rozdzielczości 21 Mpix wychodzą bardzo dobrze nawet przy słabym oświetleniu, a bezstratny zoom 2,8x pozwala na uwiecznienie odległych detali. Do zabawy otrzymujemy kilka trybów specjalnych, w tym rozsławiony przez Alfreda Hitchcocka efekt dolly zoom. Niestety, część opcji, w tym śledzenie obiektu, zamknięta jest za mikrotransakcją w aplikacji i kosztuje ponad 70 PLN. To dziwny ruch ze strony Parrota – niby Anafi i tak jest tańszy od Mavic Pro, ale lekki niesmak pozostaje.

Matryca 1/3,06 cala z Mantis Q nagrywa świetnej jakości materiały w 4K, ale ze względu na brak odpowiedniej stabilizacji odstają one od tych konkurencyjnych. Jeśli zmniejszymy rozdzielczość do 1080p, sytuacja ulega poprawie – wtedy włącza się stabilizacja obrazu. Dron najlepiej radzi sobie ze zdjęciami – te są ostre, barwne i kontrastowe. Mantis Q ma kilka przydatnych trybów fotograficznych, w tym śledzenie obiektu.

Rundę wygrywa…

DJI MAVIC AIR

Rewelacyjne tryby automatycznego sterowania w aplikacji zachęcają do eksperymentowania, a wysoka jakość zdjęć i nagrań spodoba się nie tylko filmowcom.

Werdykt

#1 DJI MAVIC AIR 89/100

PLUSY Idealnie stabilne, kinowe materiały filmowe, nakręcone za pomocą świetnej matrycy i trzyosiowego gimbala. Prosta w nawigacji, intuicyjna aplikacja DJI Go 4. Profesjonalny wygląd i praktyczny design.
MINUSY 21-minutowy lot to mimo wszystko trochę mało – jeśli planujesz kręcić dłuższe filmy, powinieneś od razu kupić dodatkowe baterie.
PODSUMOWUJĄC DJI Mavic Air to po prostu jeden z najlepszych przenośnych dronów na rynku. Lata jak marzenie, a dzięki inteligentnym trybom filmowym pomoże ci tworzyć niezapomniane ujęcia.

#2 PARROT ANAFI 83/100

PLUSY Bardzo dobra jakość filmów i epicki tryb Dolly Zoom.
MINUSY Zabawkowy wygląd, brak czujników wykrywania przeszkód.
PODSUMOWUJĄC Jeśli nie możesz pozwolić sobie na drona od DJI, wybierz Anafi – nieco mniej stabilną, ale równie funkcjonalną alternatywę.

#3 YUNEEC MANTIS Q 78/100

PLUSY Wytrzymała bateria i świetny tryb sportowy, bezbłędna kontrola głosowa.
MINUSY Niestabilny gimbal – źle wpływa on na jakość nagrań.
PODSUMOWUJĄC Przenośny bezzałogowiec z kamerą 4K od Yuneec to świetna propozycja dla osób dysponujących niewielkim budżetem.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
2 komentarze

2 komentarze

 1. Amator

  11/04/2019 o 00:27

  Werdykt i cały artykuł jak reklama DJI
  Każdy kto kupuje drona kieruje się
  -do czego jest mu potrzebny
  -prostota pilotażu
  -CENA o 50% taniej od mavic
  Obie firmy są daleko za DJI I sa to ich pierwsze drony z tej kategorii (ciężko porównać beppop do mavic)
  Jeśli autor miał do czynienia z DJI
  Wcześniej nie sądzę żeby był subiektywny
  Miałem wiele doświadczeń,i jeśli ktoś potrzebuje drona na wakacje i weekend
  To nie musi kupować drona od 3500 za standard
  Lepiej kupić tańszy, zaopatrzyć się w dodatkowe baterie, filtry, ładowarka samochodową
  Oczywiście jeśli kogoś stać i nie jest to dla niego różnica w kilku tysięcy złoty to polecam DJI choć nie jest niezbędny by zacząć przygodę
  Sam osobiście po stan PH4 PRO
  Ale zaczynałem z dolnej półki nabierają doświadczenia i potrzeby.

  biorąc to pod uwagę

 2. Przemo

  11/04/2019 o 17:40

  Parrot ma 2 osiowy gimbal, cena dodatków w aplikacji parrota to 4,59 a nie 70. Warto sprawdzić szczegoly przed publikacją bo wprowadzamy w błąd potencjalnych klientów. No chyba ze to reklama DJI i o to chodzi. Dodatkowo obrazek lepszy w Parrot oraz możliwość filmowania w górę. Tego mavic nie ma.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Testy

Test porównawczy: Duże smartfony

Phablety oferują nam coraz więcej, nie tylko pod względem miejsca na ekranie.

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Przez wiele lat telefony komórkowe stawały się coraz mniejsze. Pamiętacie jeszcze eksperymenty pokroju modelu Panasonic GD55 z 2002 roku, który był niewiele większy od pudełka zapałek? Teraz wydają się nam one śmieszne, a ogromne niegdyś 3,5-calowe ekrany dotykowe są zbyt małe na dzisiejsze standardy. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Yamaha PianoCraft MCR-B270D

Japońska miniwieża z maksi dźwiękiem – sprawdźmy, jak brzmi w praktyce.

Opublikowane

dnia

przez

Miniwieże będą cieszyły się popularnością dopóty, dopóki w naszych mieszkaniach będzie brakowało miejsca na stworzenie prawdziwie wypasionych systemów audio. Urządzenia takie jak Yamaha MCR-B270D stanowią praktyczną i dobrze brzmiącą alternatywę dla wyrzucania mebli po to, by w ich miejsce wstawić kolumny podłogowe.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM…

Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią życiową, MCR-B270D pozwoli ci ją pięknie udźwiękowić bez zbędnych wyrzeczeń.

Wynik
81

Plusy

Bardzo dobre brzmienie niezależnie od źródła muzyki. Wysoka jakość wykonania. Korzystna cena.

Minusy

Brak dwustronnego połączenia Bluetooth. Raczej nie zastąpi pełnoprawnego systemu kina domowego.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Creative SoundBlaster Roar Classic Lite

Czym zaskoczy nas ten kompaktowy głośnik od Creative?

Opublikowane

dnia

Przenośnych głośników Bluetooth jest na rynku mnóstwo. Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach, od kieszonkowych gadżetów po spore kolumny. Pod względem wielkości Roar Classic Lite od Creative jest przedstawicielem tej pierwszej grupy, ale jego możliwości dźwiękowych nie powstydziłby się nawet znacznie większy sprzęt.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM…

Creative Roar Classic Lite zauroczy cię swoimi możliwościami, a jednocześnie nie nadszarpnie twojego domowego budżetu.

Wynik
82

Plusy

Estetyczny, kompaktowy design. Łatwe parowanie bezprzewodowe. Szczegółowe, donośne, przestrzenne brzmienie, w szczególności w trybie Roar.

Minusy

Mało praktyczne ładowanie przez gniazdo 15 V. Dźwięk może okazać się zbyt chłodny dla niektórych.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Polk Audio Assist

Jak mieszka się Asystentowi Google w głośniku od Polk Audio?

Opublikowane

dnia

Niby w inteligentnym głośniku najważniejsze są umiejętności wirtualnego asystenta, ale miło by było, gdyby towarzyszyło im niezłe brzmienie. Assist od Polk Audio obiecuje spełnić to marzenie, ale czy dotrzymuje obietnicy?

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM…

Na inteligentnym głośniku od Polk Audio Asystent może nareszcie rozwinąć skrzydła.

Wynik
80

Plusy

Wysoka jakość wykonania. Świetnie gra i doskonale wygląda.

Minusy

Głośnik miewa problemy z interpretacją poleceń wypowiedzianych słabą angielszczyzną.

Kontynuuj czytanie

Testy

TEST: Xiaomi Mi Mix 3

Nowy flagowiec Xiaomi kusi nietypowym aparatem, ale czy jest wart naszej uwagi?

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Chińscy producenci dość późno odkryli, jak rozwojowym i interesującym rynkiem jest Europa Wschodnia, ale gdy już to nastąpiło, do Polski zaczęły oficjalnie wchodzić kolejne marki: Huawei, Xiaomi, OnePlus czy Oppo na dobre zagościły w naszym technologicznym krajobrazie. Im więcej producentów, tym więcej ciekawych modeli do wyboru. Xiaomi Mi Mix 3 przykuwa uwagę już od pierwszego spojrzenia – ma spory ekran bez wcięcia, kilka ciekawych technologii i kuszącą cenę. Czyżby szykował się flagowiec, który zawojuje nasze serca i portfele? Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak różowo.

(więcej…)

Werdykt

NASZYM ZDANIEM...

Xiaomi Mi Mix 3 chciał być oryginalnym flagowcem, ale niestety nie ustrzegł się wielu niedociągnięć.

Wynik
62

Plusy

Duży ekran bez wcięć. Szybkie działanie. Dobrze działający aparat tylny. Wytrzymała bateria.

Minusy

Rozsuwany mechanizm jest niepraktyczny. Skomplikowany w obsłudze system operacyjny. Bardzo słaba kamerka do selfie.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne