Połącz się z nami

Newsy

Zaprezentowano pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

Znajduje się ona 55 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Opublikowane

dnia

Czarne dziury były przez długi czas najbardziej tajemniczymi obiektami we Wszechświecie. Dzięki pracy naukowców zaangażowanych w projekt Event Horizon Telescope po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak wygląda jedna z nich i jak wpływa ona na swoje otoczenie.

Uwieczniona na zdjęciu supermasywna czarna dziura znajduje się w galaktyce Messier 87, 55 milionów lat świetlnych od Ziemi. Ma ona masę 6,5 miliarda Słońc i horyzont zdarzeń (obszar dookoła czarnej dziury, którego nie może opuścić nawet światło) o długości 40 miliardów kilometrów. To malutka odległość w skali Wszechświata, nie zajmująca nawet całego ciemnego punktu na obrazie – jego część to po prostu cień rzucany przez obiekt.

Aby wykonać zdjęcie, naukowcy potrzebowali danych z ośmiu teleskopów. Znajdowały się one na całym świecie, od Antarktydy po Hawaje. Punkty obserwacyjne nie były ze sobą połączone w fizyczny sposób, ale pomiary i dane przez nie zbierane zostały zsynchronizowane za pomocą zegarów z mechanizmem wodorowym. Zaprezentowany światu obraz, powstał ze zdjęć wykonanych w kwietniu 2017 roku; petabajty danych zostały zapisane na dyskach twardych wypełnionych helem i fizycznie przesłane do superkomputera. To on wygenerował pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury.

Kolejnym etapem projektu Event Horizon Telescope będzie zaobserwowanie kolejnych czarnych dziur i poprawa jakości obrazu. Naukowcy planują osiągnąć ten ostatni cel poprzez dodanie do projektu kolejnych teleskopów i zmianę algorytmu generowania obrazu. W ramach projektu wykonane zostały także zdjęcia czarnej dziury Sagittarius A* znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej, ale analiza danych potrwa nieco dłużej ze względu na to, że obiekt szybciej się obraca.

Zdjęcia czarnych dziur pozwolą nam dowiedzieć się, w jaki sposób fotony zyskują wysoką prędkość dookoła tych obiektów i dostarczą informacji na temat cieni, jakie rzucają dziury. Daje to możliwość zaobserwowania w praktyce tego, co przewidziała teoria względności.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne