Połącz się z nami

Newsy

Zaprezentowano pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

Znajduje się ona 55 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Opublikowane

dnia

Czarne dziury były przez długi czas najbardziej tajemniczymi obiektami we Wszechświecie. Dzięki pracy naukowców zaangażowanych w projekt Event Horizon Telescope po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak wygląda jedna z nich i jak wpływa ona na swoje otoczenie.

Uwieczniona na zdjęciu supermasywna czarna dziura znajduje się w galaktyce Messier 87, 55 milionów lat świetlnych od Ziemi. Ma ona masę 6,5 miliarda Słońc i horyzont zdarzeń (obszar dookoła czarnej dziury, którego nie może opuścić nawet światło) o długości 40 miliardów kilometrów. To malutka odległość w skali Wszechświata, nie zajmująca nawet całego ciemnego punktu na obrazie – jego część to po prostu cień rzucany przez obiekt.

Aby wykonać zdjęcie, naukowcy potrzebowali danych z ośmiu teleskopów. Znajdowały się one na całym świecie, od Antarktydy po Hawaje. Punkty obserwacyjne nie były ze sobą połączone w fizyczny sposób, ale pomiary i dane przez nie zbierane zostały zsynchronizowane za pomocą zegarów z mechanizmem wodorowym. Zaprezentowany światu obraz, powstał ze zdjęć wykonanych w kwietniu 2017 roku; petabajty danych zostały zapisane na dyskach twardych wypełnionych helem i fizycznie przesłane do superkomputera. To on wygenerował pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury.

Kolejnym etapem projektu Event Horizon Telescope będzie zaobserwowanie kolejnych czarnych dziur i poprawa jakości obrazu. Naukowcy planują osiągnąć ten ostatni cel poprzez dodanie do projektu kolejnych teleskopów i zmianę algorytmu generowania obrazu. W ramach projektu wykonane zostały także zdjęcia czarnej dziury Sagittarius A* znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej, ale analiza danych potrwa nieco dłużej ze względu na to, że obiekt szybciej się obraca.

Zdjęcia czarnych dziur pozwolą nam dowiedzieć się, w jaki sposób fotony zyskują wysoką prędkość dookoła tych obiektów i dostarczą informacji na temat cieni, jakie rzucają dziury. Daje to możliwość zaobserwowania w praktyce tego, co przewidziała teoria względności.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Facebook Libra traci poparcie Visy i MasterCard

Poważne kłopoty kryptowaluty Facebooka.

Opublikowane

dnia

Ledwie tydzień temu pisaliśmy o wycofaniu się systemu płatności PayPal z organizacji Libra, mającej na celu stworzenie uniwersalnej kryptowaluty. Teraz ambitny projekt zapoczątkowany przez Facebooka otrzymał kolejny cios, tym razem ze strony pięciu kolejnych partnerów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

„Batwoman” – nowy serial inspirowany komiksami DC

Premiera w HBO GO już 15 października.

Opublikowane

dnia

przez

Batwoman to nowy serial przygodowy inspirowany bohaterami z komiksów DC, w którym rolę Mrocznego Rycerza przyjmuje na siebie kobieta. Główna bohaterka, aby pomóc ojcu i uratować Gotham przed chaosem, zostaje tytułową Batwoman. Premiera serialu Batwoman odbędzie się już 15 października w HBO GO.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne