Niektóre z czytników książek elektronicznych, mimo że wyposażone w wolno działający wyświetlacz z elektronicznego papieru, aspirują do miana tabletów lub przynajmniej urządzeń wielofunkcyjnych. Idealnym reprezentantem tej grupy produktów jest Boox 60 firmy Onyx.
Onyx Boox 60 to jeden z najdroższych, ale i najbardziej zaawansowanych czytników książek elektronicznych na rynku. Jego główną zaletą jest 6-calowy wyświetlacz E-Ink Vizplex o rozdzielczości 800×600 pikseli z ekranem dotykowym obsługiwanym za pomocą rysika. Ekran jest czarno-biały ? wyświetla 8 odcieni szarości, co w zupełności wystarcza do czytania książek. Na froncie, zaraz pod ekranem znajduje się zestaw koncentrycznie ułożonych przycisków nawigacyjnych, które pozwalają na intuicyjne poruszanie się po menu i korzystanie z niemal wszystkich funkcji urządzenia, bez używania piórka. Obudowa Booxa została wykonana po części z białego plastiku, a po części z aluminium. Dzięki temu robi wrażenie bardzo solidnej, choć większość użytkowników tego nie odczuje, bo zapewne będzie korzystać z czytnika w skóropodobnym futerale, jaki producent dostarcza w zestawie.
Urządzenie działa dosyć szybko i sprawnie, jak na czytniki tego typu. Poruszanie się po menu możliwe jest bez zbędnych opóźnień, a konieczność poczekania na wyświetlenie nowej treści jest sygnalizowana w postaci animowanej ikonki zegarka na środku ekranu. Użytkownik może ponadto swobodnie dobierać krój czcionki wyświetlanego tekstu, a także jej rozmiar oraz definiować zakładki lub notować coś na stronach książki za pomocą rysika. Możliwe jest także szybkie sprawdzenie znaczenia obcego słowa, gdyż czytnik ma wbudowane słowniki. W tym celu wystarczy zaznaczyć na ekranie nieznane słowo i wybrać odpowiednią opcję z menu.
Wbudowane 512 MB pamięci Flash pozwala na zgromadzenie około 400 książek, przy czym część z niej zajęta jest przez firmware. Jest on dostępny w 2 odmianach: o objętości 55 MB lub aż 198 MB, przy czym ta pierwsza pozbawiona jest części funkcji. Jednakże w zestawie z urządzeniem dostarczana jest karta pamięci SD o pojemności 2 GB, na której zmieści się około 1500 dodatkowych książek.
Bardzo ciekawą funkcją obecną w pełnej wersji firmware, a zarazem praktycznie niespotykaną w produktach konkurencyjnych, jest polski syntezator mowy Ivona. Umożliwia on urządzeniu czytanie na głos praktycznie dowolnych książek, o ile tylko podłączy się do niego słuchawki. Komputerowy głos brzmi całkiem naturalnie, choć miewa problemy z intonacją i nieco zbyt długo zatrzymuje się na znakach przestankowych. Oczywiście jest możliwe także odsłuchanie profesjonalnie nagranych audio-booków i wszelkich innych plików muzycznych.
Dołączony w zestawie rysik działa dosyć precyzyjnie i pozwala na obsługę niewielkich przycisków oraz na rysowanie, co nie byłoby możliwe, gdyby panel dotykowy obsługiwało się palcami.
Onyx Boox 60 zawiera także wbudowany interfejs Wi-Fi, który umożliwia przeglądanie dowolnych stron internetowych. Rozdzielczość 800×600 jest na tyle duża, że pozwala wyświetlać wiele stron internetowych w całości, bez konieczności ich pomniejszania lub przewijania w poziomie. Dzięki temu czytnik lepiej sprawdza się do przeglądania Internetu niż wiele obecnie dostępnych telefonów komórkowych, mimo że pracuje tylko w odcieniach szarości. Wiele daje też rysik, który umożliwia obsługę interfejsu dotykowego z precyzją klasycznej myszki komputerowej.
Onyx Boox 60 to oczywiście nie pełnoprawny tablet, choć wiele wskazuje na to, że jego producenci chcieli, by za taki był uważany. świadczy o tym m.in. cena, która jest wyższa niż wielu netbooków. Jest przyjemny w użytku i bardzo miło czyta się z niego powieści. Ekran z e-papieru pozwala na bezproblemowe używanie go nawet na dworze w słoneczny dzień, a dostarczony w zestawie futerał sprawia, że urządzenie wygodnie leży w dłoni. Funkcje szkicownika, notatnika, przeglądarki internetowej, odtwarzacza muzyki i słownika nadają Booxowi cechy urządzenia wielofunkcyjnego, dzięki czemu ma on szanse spodobać się wszystkim tym, którzy nie lubią mieć osobnych gadżetów do poszczególnych zastosowań. Nie da się jednak ukryć, że dla większości zadań, z wyjątkiem czytania książek i ewentualnie szkicowania, Onyx Boox 60 jest półśrodkiem w porównaniu do bardziej zaawansowanych urządzeń multimedialnych lub specjalizowanych akcesoriów.
WWW.ONYX-EREADER.PL, 1200 PLN
Specyfikacja
WYMIARY 122×196×10 mm
MASA 289 g
WYŚWIETLACZ 6 cali E-ink Vizplex
ROZDZIELCZOŚĆ 800×600
OBSŁUGIWANE PLIKI PDF, DjVu, DOC, TXT, HTML, MOBIPOCKET (bez DRM), PRC, EPUB, CHM, PDB, RTF, FB2, JPG, GIF, BMP i TIFF
PAMIĘĆ 512 MB
INTERFEJSY USB 2.0, Wi-Fi, microSD, mini-jack (audio)